За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Фінансові умови в програмі МВФ для України, на думку керівника аналітичного відділу Concorde Capital Олександра Паращія, є неоднозначними. Він
Не знаю чому, але умови програми, яку нам пропонує МВФ, дуже неоднозначні у їх фінансовій частині. Самі посудіть: МВФ нічого не зробив, щоб підлаштувати умови своєї програми під потреби України. Просто взяв свою «стандартну» програму EFF — і «впарює» її нам (так, звісно, не забуваємо дякувати МВФ за те, що погодився дати хоч щось під час війни).
А саме:
1. МВФ планує заробити на кредитуванні України за новою програмою 6.9% річних у твердій
2. Ми почнемо погашати транші за 4.5 роки від їх отримання, і повністю погасимо їх за десять років. Такі умови — значно гірші, ніж нам пропонує ЄС (борг на 35 років, погашення після десяти років). Умови МВФ схожі на те, що нам пропонує Канада, от тільки Канада бере з нас менші відсотки.
3. Щедра програма МВФ передбачає отримання Україною до $15.6 млрд кредитів протягом 48 місяців. За цей самий період МВФ планує отримати від України $12.1 млрд відсотків та повернення раніше виданих кредитів. Тобто, чистими ми отримаємо від МВФ лише $3.5 млрд протягом 48 місяців. Це усього лише 3% від чистого зовнішнього фінансування України за цей період (115 млрд
А всього за період 2023−2027, чистими у нас вийде вельми скромні $0.5 млрд доларів від МВФ. І це ще за умови, що ми виберемо усі $15.6 млрд за всіма 12-ма траншами.
А якщо раптом не все виберемо (а стільки траншів ми ще ніколи не брали), то маємо усі шанси заплатити фонду більше, ніж отримаємо до 2027 року. Звісно, роль МВФ там полягає в іншому, аніж роздача грошей, але це «інше» ще треба пояснити українцям та і самому уряду.
Особливо важко це буде пояснювати починаючи з 2025 року, коли запланована сума виплат на користь МВФ буде меншою, ніж очікувана/обіцяна сума нових кредитів від фонду. Ще до цього, десь у 2024−2025 р.р., почнеться друга стадія програми МВФ, яка передбачатиме серйозні реформи в Україні. От тоді якраз може стати популярним ідея послати МВФ куди подалі, або взагалі відмовитися будь-що платити фонду.
У будь-якому разі, дуже схоже, що нова програма більше розрахована на перший етап (той що з війною і без реформ), а на другому етапі (сподіваюся, перший ми пройдемо) доведеться домовлятися про нову програму.
4. МВФ нібито очолює загальну підтримку для України на $115 млрд протягом 48 місяців, хоча фінансова роль МВФ там не така і велика (усього 3% чистими). Але у ці 115 млрд з легкої руки МВФ включено загадкову статтю «debt relief potential» (потенціал звільнення від боргу) на суму $15.3 млрд. Що це таке — МВФ не дуже пояснює.
Перша думка, що МФВ нам пробачить борги на $15.3 млрд, виглядає сміливо, але не дуже реалістично (бо фонд такого ніколи не робив, та і дивлячись на те, як він склепав цю програму, гнучкості по відношенню до України від нього годі чекати).
Читайте також:
Тож із досвіду 2015 року можна зробити висновок, що МВФ буде активно наполягати, щоб український уряд вимагав від приватних кредиторів України відтермінувати боргів, а також часткове списання приватного боргу (десь 20%). Як згадується в меморандумі, такі переговори мають пройти у першій половині 2024 року.
З такою допомогою від МВФ (за прогнозами фонду), Україна зможе повернутися на зовнішні ринки боргового капіталу лише у 2029 році (хоча усі сплати на користь МВФ мають бути за графіком завжди).
А це означає, що і для приватних позичальників з України буде вкрай важко отримати будь-яке зовнішнє фінансування. Тож незрозуміло, як ми з такою програмою взагалі будемо відновлювати нашу економіку.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...