За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Останні 10 днів гривня швидко зміцнюється. Станом на ранок 1 березня котирування прийому валюти в обмінках фінкоманій вже просіли до 38,40 — 38,45 гривень за
Такий обвал котирувань викликав паніку серед громадян, які зробили ставку на заощадження в доларах, і поки що не знають, що робити далі. Тим більше, що дешевшає не лише «зелений».
Ситуацію із обвалом долара пояснити не так просто.
Причин обвалу цінників на готівковому ринку щонайменше шість. Ось основні:
З 11 березня вкотре посилюються нормативи резервування для банків. Ціна питання — «зайві» 60 млрд гривень, які банкам частково доведеться заморозити на коррахунках у НБУ. Дефіцит нацвалюти у банківській системі призводить до скорочення вільних гривневих ресурсів й у фінансових компаніях. У підсумку пропозиція валюти є, а особливого попиту на неї немає.
Читайте також:
Низька платоспроможність населення у поєднанні із високою інфляцією скорочує обсяги гривні, яку громадяни можуть витратити на купівлю валюти. А низький попит за відносно стабільною пропозицією — прямий шлях до зниження цінників в обмінках.
Активне здавання валюти громадянами, які хочуть заробити на різниці готівкового курсу та курсу, за якими купували валюту в банках при оформленні 3-х місячних
Відсутність зараз масованої емісії гривні для фінансування касових розривів бюджету. За минулий рік через механізм купівлі
Читайте також:
Постійний продаж долара Нацбанком по 36,9343 гривні на міжбанку у поєднанні зі стабільним отриманням західної допомоги повністю закриває перевищення попиту на валюту над пропозицією на міжбанку та стабілізує безготівковий валютний ринок. Це відбивається і на поведінці готівкового ринку.
Активний запуск банками коротких депозитів у гривні. В умовах дефіциту гривні фінансисти почали пропонувати їх бізнесу та населенню, щоб залучити додатковий ресурс для виконання нормативів резервування. Це частково знижує інтерес громадян та компаній до «швидких витрат» гривні, у тому числі й частково на купівлю валюти.
Одночасне накладення як мінімум 6 озвучених вище факторів призвело до ситуативного зміцнення нацвалюти на готівковому ринку та скорочення різниці між курсом міжбанку та курсом в обмінках. Ця тенденція збережеться максимум місяць.
Потрібно враховувати, що з 1 березня пенсії понад 10 млн. українських пенсіонерів будуть проіндексовані — вони додатково отримають від кількох сотень до 1,5 тисячі гривень. Такі витрати держави опосередковано додадуть «палива» на валютному ринку та простимулюють певне зростання цін на повсякденні товари (багато в чому, на придбання імпорту), на які, власне, пенсіонери й витратять отриману гривню. Це опосередковано підтримає курс валюти на міжбанку та на готівковому ринку.
Крім того, в умовах війни все одно частина громадян зберігатиме заощадження у валюті. А це, у свою чергу, збереже з їхнього боку попит на неї на готівковому ринку.
Додатково треба розуміти, що зниження курсу призведе до небажаних наслідків для бюджету — знизяться надходження від податків, прив'язаних до курсу (наприклад, з імпортних товарів).
У результаті чекати обвалу курсу готівкового долара до однакових або близьких до рівня офіційного курсу 36,5686 гривень за долар, я не став би. Але ситуативне зміцнення позицій гривні на готівковому ринку може ще фіксуватися до кінця березня, поки банки остаточно не перебудують свою роботу в умовах підвищених норм резервування. Потім надходження коштів військовим та у соціальній сфері поступово знову додаватимуть «палива» готівковому ринку та зміцнення гривні закінчиться.
Найближчим часом я б поки що орієнтувався на потенційне просідання готівкових котирувань покупок та продажів долара в межах 37,80 — 39,20 гривень. Котирування євро продовжать традиційно реагувати на поведінку пари євро/долар на міжнародному ринку у прив'язці до котирувань долар/гривня на нашому готівковому ринку.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...