За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Рівно рік тому Росія без оголошення війни напала на Україну. План захопити нашу країну за 10 днів був провалений, агресор все більше ув'язає у війні, несучи величезні втрати, ступінь яких, як
24 лютого росія втратила приблизно 30 танків, 130 бронемашин, 7 літаків, 6 вертольотів і 800 чоловік особового складу. За рік втрати зросли в рази. За даними генерального штабу України, одних ракет по нашій країні з боку агресора було випущено 5 тис. Якщо прикинути по цифрах, які наводила УП, і усереднити, то тільки «прильоти» обійшлися рф в $25,1 млрд
Ще одна суттєва стаття витрат-танки. Танки-найдорожче наземне «залізо». Багато з танків, які росія втратила в Україні, були вироблені ще до війни, тобто це видаткові статті бюджетів минулих років. Однак необхідність заповнювати втрати змусить рф витратитися вже в цьому році.
За офіційними українськими даними, чисельність танкових втрат рф в Україні склала, станом на 23 лютого, 3 350 тис одиниць. Оскільки військові не деталізують види цих танків, то припущення про їх вартість можуть бути теж дуже приблизними. На відміну від офіційних українських джерел, проект Oryx з початку вторгнення
За останніми даними Oryx, російських танків в Україні знищено 1035, пошкоджено 85, кинуто 97, захоплено 548. Разом — рф втратила 1 765 танкових одиниць. З них — 19 «стародавніх» Т-62, експортна вартість яких на 1972 рік становила $300 тис. Загальні втрати по цих танках — $5,7 млн.
За
«Двохсотих» ми навмисно не рахували, бо в країні ворога людське життя не вартує нічого. Натомість економічну ціну кривавої авантюри ворог починає потроху розуміти.
За оцінками росстату економіка країни минулого року скоротилась лише на 2,1%. Банк росії заявив про падіння на 2,5%, а МВФ — на 2,2%.
Але вже цього року Фонд очікує, хоча й невелике, але зростання російської економіки — на 0,3%, місцевий центробанк поставив досить широкий коридор — від падіння до росту на 1%, що дало привід місцевим пропагандистам качати наратив про незламність росії.
Але тут потрібно розуміти декілька важливих речей. Почнемо з того, що росія вдалася до прийому Китаю і просто засекретила основні показники економічної діяльності, або ж спотворила їх. Міжнародні фінансові інститути ж роблять прогнози й підраховують результати за даними з офіційних джерел.
Натомість, якщо оцінювати стан справ на росії з витоків і коментарів ситуації колишніх високопоставлених чиновників, які потрапляють в зарубіжні ЗМІ, то ситуація вже не виглядає так райдужно. Зокрема, про фальсифікацію статистичних даних заявив колишній заступник міністра енергетики рф Володимир Мілов, дані якого
Наприклад, рівень безробіття: офіційно називається цифра у 3,7%. «Це насправді, рекорд. Однак, у третьому кварталі 2022 року скрите безробіття склало близько 5 млн. Гірше того, 70% з них не отримували допомоги по безробіттю», — каже Мілов. За його словами, близько 10% російських співробітників в даний час не мають роботи. Мілов наголошує, що ситуація на російському ринку праці зараз майже така ж погана, як і в 1990-х.
Рівень інфляції також значно перевищує офіційно заявлені 12% — високий показник сам по собі. Реальне зростання цін стримує різке погіршення рівня життя росіян, а відтак — і рівня споживання.
Експерти також звертають увагу на масову залежність росіян від держави: навіть офіційна статистика підтверджує, що частка соціальних виплат в доходах населення сьогодні більше, ніж в Радянському Союзі. Питання лише в тому, як довго держава зможе забезпечувати соціал.
Вже зараз навіть офіційні дані про стан російського бюджету виглядають невтішно. Згідно зі звітом російського Мінфіну, за січень в держбюджеті рф утворилася діра в $1 млрд або 1,7 трлн руб. Кремль не мав такого великого дефіциту з січня з 1998 року.
В той же час позитивне сальдо рахунку поточних операцій рф перевищило $220 млрд. Причина очевидна — Росія продовжувала отримувати нафтові надприбутки. Канада, Великобританія і США заборонили імпорт російського викопного палива майже одразу після початку війни в Україні, в березні минулого року, проте головний покупець — країни ЄС продовжували закуповувати російські вуглеводні аж до грудня минулого року, заплативши в цілому агресору понад 139 млрд
Енергетичний сектор став ключовим донором федерального бюджету. Якщо у 2021 р. ці податки формували 36% бюджету, то минулого року, за оцінками економіста Каліфорнійського університету Лос-Анджелесу Олега Іцхокі, частка сягнула 60%.
Але зараз все змінилося.
Через
Газ коштує в 6 разів дешевше, ніж на піках, а нафта приблизно вдвоє. Росіянам доводиться шукати покупців, які готові забрати їхні енергоносії зі значними знижками. Але і це не завжди вдається. За словами російського прем'єра Олександра Новака, цього року видобуток нафти в росії може знизитись на 5−6%. Тобто одночасно і видобуток нафти буде падати, і ціна за продану сировину буде нижча.
Подібна ситуація очікується і з газом, видобуток якого, за консенсус-прогнозом РІА-Новості, за рік знизиться на 3−5%. Чиновники і офіційні ЗМІ явно зменшують рівень проблем. За оцінками експерта «Центру Разумкова» Максима Білявського, місцевий монополіст Газпром може скоротити видобуток газу на 20%. Причина у фактичній втраті європейського ринку та неможливості диверсифікувати продажі.
Читайте також:
З грудня доходи Росії від сирої нафти вже впали на 32%, що обходиться Кремлю приблизно в 160 мільйонів євро ($171 млн) на день. І нинішні складнощі з бюджетом — лише початок справжніх проблем.
У 2023 році доходи від енергетики сильно скоротяться, при цьому кремлю доведеться нарощувати військові та соціальні витрати. «Уряд зіткнеться з дефіцитом бюджету в розмірі 4,5−6,5% ВВП в 2023—2024 роках», —
Не менш важливою складовою санкцій експерти називають обмеження на імпорт критично важливих технологій.
«Військово-промислова база країни значно погіршилася через контроль над експортом чіпів і напівпровідників, а російські виробники озброєнь зіткнулися з серйозною нестачею поставок, що позначилося на виробництві танків і гіперзвукової зброї. Російська авіаційна промисловість була змушена розбирати літаки на запчастини, а в якийсь момент автомобільний сектор майже зупинився», —
Значні проблеми виникають у галузях, які напряму залежні від постачання сировини і матеріалів із Заходу. Наприклад, фармацефтика: ще в серпні вона зросла на 15%, але вже в грудні падіння галузі перевищило 30% порівняно із аналогічним періодом 2021 р. Причина не в санкціях, які на медичну галузь не накладались, а в тому, що колишні контрагенти просто не хочуть співпрацювати з російськими виробниками.
Якщо подивитись офіційну статистику росстату, то виробництво легкових автомобілів за рік в рф обвалилось на 67%, вантажних автомобілів — на 25%, автобусів масою більше 5 тонн — на 38%, вантажних вагонів — на 20%. Загалом промислове виробництво у грудні порівняно з аналогічним періодом попереднього року впало на 4,3%, що стало найгіршим показником з початку повномасштабної війни.
Читайте також:
З проблемами стикаються і російські металурги, які потрапили під санкції: ще весною досить легкі, а восени суттєво посилені. Випуск сталі за рік в рф знизився на 7,2%, а найбільший обвал припав на кінець року: у грудні її випущено на 11,3% менше, ніж у аналогічний місяць рік тому.
Надалі, як зазначає Мілов, санкції та припинення співпраці з західними партнерами продовжуватимуть тиснути на різноманітні галузі економіки. В тому числі ті, які, здається, не мали б постраждати. Приміром, в рф може зупинитись виробництво сметани, оскільки виникають труднощі з постачанням необхідних ферментів.
На 2023 р. в бюджеті закладено дефіцит на рівні 3 трлн рублів, що становить близько $40,5 млрд. Однак вже в січні дефіцит бюджету перевищив 1,7 трлн рублів, тобто сягнув половини запланованої суми на весь рік.
«Найцікавіше цього року, як росія буде зводити кінці з кінцями. Дефіцит становитиме кілька трильйонів рублів. Мінфін може зателефонувати до російських банків і взяти гроші в борг. Якщо це відбуватиметься насильницько, за низькою ставкою, це може призвести до того, що проблеми почнуться у самих банків та їхніх вкладників. Інший спосіб — випустити облігації з ринковою дохідністю. Але чим вищі будуть ставки, тим гірше буде економіці, адже замість того, щоб давати гроші бізнесу, банки будуть даватимуть їх державі», — зазначає професор паризького Інституту політичних досліджень Сергій Гурієв.
Читайте також:
Злочинна російська влада мобілізує економіку для воєнних дій: оборонні підприємства працюють у три зміни без вихідних, уряд скорочує невійськові витрати на інфраструктуру, освіту та охорону здоров'я, збільшуючи податки на державні компанії. Одночасно росія почала виснажувати свої макроекономічні резерви, використовуючи Фонд національного добробуту і валютні резерви, що залишилися (не дуже ліквідні рахунки в золоті та юанях).
Спроба москви знову використати енергетичний шантаж цього разу виявилася провальною. І тепер росії доводиться терміново шукати нових покупців. Це, зокрема, змусить росію ставати все більш залежною від Китаю як основного покупця її енергоресурсів. Санкції будуть все більше душити рф економічно перетворюючи її в Іран або Північну Корею. Але головне, що українські ЗСУ однозначно будуть громити ворога на фронті до повної нашоъ перемоги.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...