За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Вже другий місяць Україна утримується від емісійного фінансування бюджету. Завдяки чому нам це вдається, ЕП
Минулого року НБУ вимушено фінансував бюджет у середньому на 40 млрд грн/міс, безпосередньо викуповуючи військові облігації уряду. Цього року у меморандумі з МВФ ми задекларували відмову від емісійного фінансування бюджету. І поки що це вдається. За рахунок чого?
З початку року до 9 лютого надійшло 4,245 млрд дол. зовнішньої допомоги від ЄС і США у вигляді пільгових кредитів і грантів (місячна потреба складає ≈ 3,2 млрд дол.).
Минулого тижня оголошено про залучення гранту на суму до 6,165 млрд дол. на бюджетну підтримку від США та інших донорів (через цільовий фонд, що адмініструється Всесвітнім банком та Міжнародною асоціацією розвитку).
НБУ підвищив норми обов’язкових резервів банків за коштами на вимогу і на поточних рахунках, одночасно дозволивши формувати половину таких резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. Водночас, Мінфін підвищив ставки розміщення, а отже — такі активи для інвесторів стають привабливішими.
З початку року надходження від розміщень ОВДП перевищують їх погашення, на відміну від минулого року, коли ситуація була зворотною. За півтора місяця з початку року Мінфін вже розмістив ОВДП на суму 77,8 млрд грн, погасити за перші 2 місяці нового року він має 41,1 млрд грн. На останньому аукціоні 14 лютого попит на бенчмарк-ОВДП перевищував пропозицію у 6 разів.
НБУ скорочує свою частку з початку року (-5,1 млрд грн), а основними покупцями стають банки, які частково за рахунок бенчмарк-ОВДП виконують нові підвищені нормативи обов'язкового резервування. Сукупний портфель ОВДП банків за півтора місяця з початку 2022 року зріс на 7% (+33,9 млрд грн), тоді як минулого року він скоротився на 12% (-64,5 млрд грн).
Читайте також:
Банківська надліквідність залишається зв’язаною, але її частина (≈ 75 млрд грн, виходячи з приросту обов’язкових резервів) переспрямовується з депозитних сертифікатів в ОВДП, що вирішує декілька завдань:
Разом все це зменшуватиме інфляційні та валютні ризики поточного року, попри війну, що триває.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...