За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Наприкінці січня Кабмін затвердив нові правила бронювання працівників і критерії визначення «критично важливих підприємств». Що змінилося, Mind
Що військкоматам потрібно від бізнесу? — Для початку — списки співробітників призовного віку.
З початком 2023 року військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів вийшов на абсолютно новий рівень. Чи якісний цей рівень — покаже життя. Але зараз видається, що головним показником цього нового рівня є кількість.
Законодавець намагається оживити норми критично важливих для умов воєнного часу законів. Тож марафон із оновлення підзаконних актів, які стосуються мобілізації, триває.
На виконання положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», КМУ прийняв Постанову № 76 від 27 січня 2023 року, якою урегулював деякі питання бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час. Цією Постановою затверджено два Порядки:
Бронювання працівників — це один із найефективніших шляхів вберегти кадровий потенціал призовного віку на підприємстві, якщо у ваші двері стукає воєнком. Далі — дев’ять найпоширеніших запитань щодо порядку бронювання.
Бронюванню підлягають військовозобов'язані працівники, які працюють:
Отже, якщо ваш бізнес не працює із замовленнями ЗСУ, то, можливо, він підпадає під критерії критично важливого для функціонування економіки та забезпечення людей? Про порядок отримання такого статусу поговоримо нижче. А зараз зосередимося на тому, як таким підприємствам забронювати своїх співробітників.
Можна забронювати 50% кількості військовозобов'язаних на підприємстві.
Можна забронювати й більше, але для цього треба обґрунтувати наявність такої потреби. При цьому критерії «обґрунтованої потреби» Постановою не визначені.
Читайте також:
Бронювання здійснюється за рішенням Мінекономіки за пропонованими до бронювання списками військовозобов'язаними, погодженими Генеральним штабом ЗСУ.
На шість місяців.
Нижче про порядок бронювання на прикладі міста Києва.
Крок 1. Підприємство зі статусом «критично важливе» подає список заброньованих співробітників до Київської міської держадміністрації (КМДА) або Київської міської військової/військово-цивільної адміністрації (Військова адміністрація Києва).
Цей список укладається згідно з Додатком 1 до Порядку і подається в паперовій та (або) електронній формі з відповідним обґрунтуванням та довідкою про загальну кількість військовозобов'язаних на підприємстві (довідка за формою, визначеною у Додатку 2).
Які відомості зазначаються в обґрунтуванні:
Крок 2. КМДА або Військова адміністрація Києва перевіряють повноту заповнення списку, наявність наданого до нього обґрунтування, дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та подають його на погодження Генеральному штабу ЗСУ.
Генштаб ЗСУ також все перевіряє, і якщо запитань немає — подає погоджені списки до Мінекономіки. Мінекономіки за результатами вже своєї перевірки приймає рішення про бронювання військовозобов'язаних.
Так. Підставою для відмови в зарахуванні військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік може бути зазначення неправильної інформації в рішенні Мінекономіки про бронювання. Зокрема, йдеться про помилки в написанні:
Уявімо, що помилок у написанні інформації немає. Що далі?
Для оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних Генштабу ЗСУ.
Генштаб ЗСУ у триденний строк доводить це рішення до відома відповідних ТЦК.
Підприємство видає військовозобов'язаному співробітнику витяг із зазначеного рішення за формою, згідно з Додатком 3.
Важливе уточнення: цікаво, що Порядком не передбачено обов’язку направлення цього рішення безпосередньо до підприємства. Це законодавча прогалина.
Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) підприємства, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.
Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку. Відомість має бути складена за формою, згідно з Додатком 4 до Порядку.
Повідомлення про бронювання військовозобов'язаного (за формою, визначеною Додатком 5 до Порядку) підприємство має надіслати до ТЦК (у якому співробітник перебуває на обліку), у п’ятиденний термін із дня видачі витягу.
Так, і для цього є декілька підстав:
Читайте також:
Підприємства щокварталу складають звіт про чисельність військовозобов'язаних, які заброньовані, станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом. Звіт подається до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Звіт має складатися за Додатком 6 до Порядку.
Підприємства, які визначені критично важливими, подають звіт до КМДА або Військової адміністрації Києва.
Отже, ми описали, як підприємству зі статусом «критично важливе» вберегти своїх ключових співробітників, які стоять на військовому обліку, забронювавши їх.
Порядок отримання підприємством статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період складається з двох етапів.
I етап — перевірка відповідності щонайменше за трьома критеріями з нижченаведених:
II етап — порядок отримання статусу (також на прикладі міста Києва).
Якщо підприємство відповідає щонайменше трьом із цих критеріїв, воно подає звернення до КМДА або до Військової адміністрації Києва.
До звернення варто долучити копії документів, які підтверджують відповідність критеріям, а також інформацію про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал. Подання податкової звітності підтверджується:
КМДА або Військова адміністрація Києва зобов’язана розглянути звернення підприємства на відповідність критеріям, і за результатами такого розгляду прийняти одне з таких рішень:
Рішення про відповідність повинне містити таку інформацію:
Копію рішення про відповідність підприємства критеріям КМДА або Військова адміністрація Києва надсилає до Мінекономіки та Генштабу ЗСУ. Порядок не врегульовує цих нюансів.
Статус критично важливого має підтверджуватися підприємством не рідше одного разу на рік.
Отже, воєнний час вимагає ретельного вивчення нового правового поля та апробації нових інструментів, запропонованих законодавством. І краще такими інструментами користуватися, якщо хочете вберегти цінний кадровий потенціал бізнесу — своїх співробітників.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...