За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Нацбанк хоче зберегти рівень облікової ставки та, водночас, стимулювати банки купувати
Нинішні умови — це:
Водночас, Нацбанк може керувати лише ставками за депозитними сертифікатами та нормою резервування R. Неринкові важелі впливу на банки ми відкидаємо.
Читайте також:
З огляду на такі умови і припущення, виводимо на графіку 1 три зони, які визначають оптимальну поведінку банків, залежно від розміру тих параметрів, на які НБУ може впливати: ставки депозитних сертифікатів та норми резервування R.
Зелена точка «Ми тут» перебуває глибоко в зоні «Поточні рахунки/депозитні сертифікати». Тобто банкам вигідно тримати кошти населення на поточних/карткових рахунках та купувати депозитні сертифікати. Але ж НБУ хоче, щоб банки діяли так, як у зоні «Депозити/ОВДП», — тримали кошти населення на строкових депозитах та купували ОВДП.
Читайте також:
Зелена точка може потрапити до бажаної для НБУ лівої верхньої зони, якщо:
1. Магомет піде на гору
Тобто Нацбанк сам перемістить зелену точку до потрібної зони, лівіше зеленої кривої. Цього, наприклад, можна досягти, зменшивши ставку за депозитними сертифікатами до 10,6%, якщо норма R=20% (точка А), чи до 12,5%, якщо R=32% (точка Б), чи до 18,5%, якщо R=54% (точка В).
Останній варіант має надто радикальний вигляд, але й перші два теж навряд чи можливі, бо вони сильно відхиляють НБУ від бажання тримати ключову ставку на сьогоднішньому рівні.
Ба більше, як ми бачимо, НБУ рухається не у напрямку точок А, Б чи В у своїй політиці, а паралельно їм — до точки «11 березня» — на цю дату заплановано збільшення норми резервування R із 10% до 20%. Чи варто очікувати, що такий досить радикальний крок НБУ матиме якийсь ефект за нинішніх умов?
Читайте також:
2. Гора йде до Магомета
Тобто Нацбанк зачекає, щоб змінилися зовнішні умови. Щоб бажана зона «Депозити/ОВДП» на графіку 1 сама собою настільки розширилася, що «поглинула» зелену точку (наприклад, точку «11 березня»).
Це можливо, якщо:
Наприклад, зменшення премії за строкові депозити D із 10% до 5% та збільшення ставки ОВДП із 18,5% до 24% дає бажаний результат (точка «11 березня» опиняється у зоні «Депозити/ОВДП»).
Та за нинішніх умов очікувати на зменшення D було б наївно. Такий самий результат може принести збільшення ставок за ОВДП до 28,5%, без зміни D. Та ніщо не передбачає зростання ставок за ОВДП до таких висот.
3. Компроміс, тобто комбінація (1) та (2): одночасний рух зеленої кривої та зеленої точки назустріч одна одній. Наприклад (графік 2), бажаний результат дає:
Та поки що, найближчі декілька місяців, навіть така «компромісна» комбінація не виглядає реалістичною.
Хай там що, виходить, що, без зменшення ставки за депозитними сертифікатами, або хоча б зменшення очікуваної ставки за ними, діла не буде. Але ж ставка за депозитними сертифікатами прив’язана до ключової ставки, яку НБУ не хоче знижувати.
Якщо вірити останній
Навряд чи Нацбанк зможе такого досягти за нинішніх умов.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...