За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Цей тиждень на українському валютному ринку пройде дуже динамічно. Насамперед, за курсом євро. Чому, — розповість «Мінфін».
Останні дані щодо американського ринку праці (
Більшість аналітиків і спекулянтів ще минулого-позаминулого тижня розраховували на відносно короткий «бічний» тренд за парою євро/долар. Такі очікування будувалися на тому, що Федрезерв перейде до більш «голубиної» позиції щодо агресивного підвищення відсоткових ставок. Але після публікації даних щодо ринку праці Штатів, і головне — коментарів голови ФРС, всім стало очевидно, що довгоочікуваного відносного спокою на світовому валютному ринку очікувати не варто.
Федрезерв відверто погрожував новою хвилею підвищення відсоткових ставок для повноцінного приборкання інфляційних процесів у США. Отже, великі спекулянти з великою ймовірністю знову почнуть гру на зміцнення позицій долара в 1−3 місячній перспективі.
За такою їхньою логікою, короткочасне просідання долара до рівнів близько 1,10 долара за євро, що спостерігалося нещодавно, — було явищем ситуативним. ЄЦБ також доведеться реагувати на дії їхніх американських колег. У результаті, на нас чекають нові стрибки за парою євро/долар, що негайно відбиватиметься на курсі євро щодо гривні.
І якщо за доларом зараз, за рахунок надходжень міжнародної допомоги та зростання ЗВР до $29,9 млрд, Нацбанк легко утримує коридор на міжбанку 36,5686−36,9343 гривень, то за євро курс на торгах реагує практично в режимі онлайн на найменші коливання євровалюти щодо долара І особливої стабільності за безготівковим євро в Україні не спостерігається.
Причому, особливо вплинути на тренд за курсом євро щодо гривні Нацбанк у подібній ситуації практично ніяк не може. Наш регулятор змушений просто підлаштовуватись під поточні співвідношення пари євро/долар на світовому ринку. А українські імпортери та продавці продукції, що купується в Європі, в цьому випадку особливо не переймаються і закладають у вартість своїх товарів максимальний курс за євро, щоб знизити курсові ризики.
Це призводить до зростання цін в Україні на ці категорії товарів. Що в умовах зниження частки вітчизняної продукції та заміни її імпортом в умовах війни впливає і на загальний показник інфляції у країні.
За моїм прогнозом, цього тижня пара євро/долар перебуватиме в межах коридору 1,062 — 1,08, що призведе до коридору за євро на нашому міжбанку 38,83 — 39,89 гривень за євро.
Крім цього, посилення з 11 лютого нормативів резервування змусить банки активно скуповувати бенчмарк-ОВДП на майбутніх аукціонах Мінфіну, а також прискорити впровадження продуктів із залучення гривневих ресурсів населення та бізнесу на термінові
Читайте також:
У фінансистів також збережеться бажання залучати валютні кошти, але лише за умови їх оформлення на певні терміни. Оформлення валюти на термінові депозити та вклади необхідно банкірам для мінімізації розрахункової суми резервування, порівнюючи з сумами резервів за поточними валютними рахунками клієнтів.
Щоб збільшити залишки на коррахунку в НБУ до початку другої декади лютого, а потім і до другої декади березня (дати наступного посилення нормативу резервування), фінансисти будуть змушені знову скорочувати залишки вкладень у депсертифікати. Вони вже й так із кінця січня значно нижчі за 370 млрд гривень, хоча ще не так давно суттєво перевищували позначку 400 млрд.
Збільшення вимог щодо резервування допомагає НБУ успішно йти до наміченої мети — скорочення вільної гривневої ліквідності у банків. Залишки на ранок на коррахунках банків для виконання цього нормативу вже стабільно перевищують 121 млрд гривень.
Обидві тенденції — скорочення залишків вкладень у депсертифікати та збільшення сум на ранок на коррахунках банків — найближчим часом лише посиляться. Вже
У такій ситуації конкуренція між банками за гривневі термінові ресурси зростатиме, що вигідно для вкладників банків та бізнесу. Вищевказані тенденції щодо активного скуповування банками бенчмарк-ОВДП та поступового зниження вкладень у депсертифікати Нацбанку наочно видно на графіках та таблицях НБУ:
1.
2. Обсяг операцій НБУ з регулювання ліквідності банків:
З позитивного для гривні цього тижня можна також відзначити аукціон Мінфіну з розміщення облігацій. 14 лютого на ньому пропонуватимуться бенчмарк-ОВДП та інші облігації у гривні на 4 терміни — від 224 до 658 днів: Наявність пропозиції на аукціоні бенчмарк-ОВДП (щоправда, з первісним обмеженням за сумою) гарантовано зробить його успішним за обсягом розміщення, що знизить тиск на курс гривні на валютному ринку.
Крім цього, НБУ за рахунок своїх інтервенцій знову продовжить закривати дефіцит пропозиції долара на міжбанку. Це без особливих проблем для регулятора дозволить утримувати коридор на міжбанку в межах 36,5686−36,9343 грн. За моїм прогнозом, за 13−17 лютого Нацбанк продасть на торгах близько $610 — 800 млн.
Загалом, посилення для банків із 11 лютого нормативу резервування на коррахунку в НБУ, активні інтервенції регулятора з продажу долара на міжбанку та наперед успішний аукціон Мінфіну з розміщення бенчмарк- ОВДП дозволять зберегти відносну стабільність на валютному ринку за доларом.
За євро волатильність котирувань нашого міжбанку та цінників українського готівкового ринку знову повністю залежатиме від поведінки цієї валюти на міжнародному ринку.
Волатильність пари євро/долар на міжнародних майданчиках продовжить коригувати практично в режимі онлайн котирування євровалюти щодо гривні. Спред між купівлею-продажем долара звужуватиметься, а ось за євро широкий розкид котирувань збережеться.
Основна причина суттєвого розкиду цінників за євровалютою в обмінках фінкомпаній та касах банків — різний погляд аналітиків цих компаній та фінустанов на подальший тренд за євровалютою у найближчій перспективі.
Більшість банків та обмінників фінкомпаній працюватимуть у форматі «з обігу», з періодичною зміною своїх цінників, залежно від поведінки пари євро/долар на міжнародних ринках. У більшості обмінок фінкомпаній та в касах банків цього тижня спред між купівлею/продажем валюти перебуватиме в межах: за доларом — від 20 копійок до 60 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 1 гривні.
У касах банків котирування готівкового долара при купівлі/продажу коливатимуться в межах 39,30 — 40,65 гривень, а за євро — від 41,50 до 43,50 гривень.
В
долар — коридор купівлі та продажу від 39,50 до 40,30 гривень,
євро — коридор купівлі та продажу від 42,10 до 43,25 гривень.
Традиційно розкид котирувань за готівковим доларом та євро в банках буде значно ширшим, ніж в обмінниках фінкомпаній.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...