За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Після різкого злету золото швидко подешевшало. Що сталося, хто на цьому заробив і що буде з цінами на шляхетний метал найближчим часом, розповість «Мінфін».
Початок лютого став очікувано турбулентним у всіх сегментах фінансового ринку, в тому числі, і на ринку дорогоцінних металів. Ринки пристойно трясло напередодні, а потім і під час оголошення рішень Федрезерва та ЄЦБ щодо процентних ставок. Тимчасового лага між засіданнями провідних світових регуляторів практично не було. А консервативні інвестори не люблять моментів, коли потрібно приймати швидкі та часто винятково інтуїтивні рішення.
Тому багато хто вважав за краще в останній декаді січня — на початку лютого перейти в захисний актив, а саме, в золото. Тим паче, що статистичні дані в США та Європі говорили про поступове зниження інфляції, читай про потенційний «голубиний» настрій ФРС та ЄЦБ щодо подальшого агресивного підняття відсоткових ставок. А отже, спекулятивний ефект у доларових та європейських активах почав втрачати свою привабливість.
Золото на тлі
Динаміка цін на золото
Обидва регулятори не розчарували спостерігачів своїми рішеннями. Очікування ринку підвищення ставок ФРС США на 0,25% річних (до 4,75%) і ЄЦБ на 0,5% річних (до 3%) повністю виправдалися.
Це давало шанс золоту після певної корекції за рахунок виходу з ринку спекулянтів залишитися в межах $1900−1930 за унцію до середини-кінця лютого цього року. Після оголошення результатів засідань регуляторів спекулянти зафіксували досить гарний прибуток — у межах від $20 до $80 на унції. Частина їх пішли з цього ринку, вважаючи, що більше на цьому етапі їм нічого ловити. І цього разу вони виявились цілком правими.
Вже надвечір 3 лютого ціна на золото швидко просіла з поточних на той момент $1920 до $1860 за унцію.
Ціни на золото після оголошення результатів засідань ФРС та ЄЦБ
Причиною стало не банальне закриття спекулятивних позицій, а несподівані дані статистики США щодо ринку праці. Вони виявилися дуже позитивними для пересічних американців, але негативними для ФРС.
З даних американської статистики з'ясувалося, що завдяки імміграційній політиці, ще закладеній Трампом, і поки що не переглянутої адміністрацією Джо Байдена, дефіцит робочих рук у Штатах, як і раніше, становить близько 5 млн.
Це дозволяє навіть некваліфікованим працівникам влаштовувати кастинг для роботодавців і вибирати найкращі для себе варіанти, а тим, хто вже має роботу, — вимагати підвищення зарплати. Роботодавці змушені йти на поводу у своїх робітників, а накладні витрати, що зросли, — закладати в ціни, що не дає вщухнути інфляції.
Більше того, хвиля скорочень співробітників у частині американських компаній поки не переконала керівництво ФРС у тому, що це триватиме довго та призведе до швидкого охолодження ринку праці. Адже дефіцит у 5 млн робочих рук не йде в жодне порівняння зі зменшенням штату окремих компаній на 3−10 тисяч.
За логікою чиновників американського регулятора, за цих умов інфляція в США збережеться на високому рівні, що вимагатиме від Федрезерва повернення до політики більш активного підвищення ставок.
Це знову приверне спекулянтів до доларових активів. У результаті
У результаті ринок золота залишається в режимі корекції.
Пару євро/долар під час виступу Джерома Пауелла дещо поліхорадило, а 8 лютого і тут розпочалася корекція. У результаті на момент написання статті показник закріпився на рівні близько 1,075 долара за
Не варто негайно здавати куплені раніше зливки чи інвестиційні золоті монети. Будь-які інвестиції в дорогоцінні метали — це забіг на довгу дистанцію з горизонтом як мінімум в 3−5 років.
Незважаючи на періодичні коливання вартості золота навіть у межах до $50−100 на унції, за останні 30 років динаміка цін залишається привабливою для довгострокових інвесторів. Це дуже добре видно на даному графіку:
Тому, з урахуванням циклічності ринку дорогоцінних металів, прив'язаної не лише до поточних економічних показників, а й до грошово-кредитної політики Федрезерва і, частково, ЄЦБ — золото залишається одним із найстабільніших активів.
Тепер повернемось до поточної ситуації. Після значних стрибків котирувань, які були зафіксовані на початку лютого, та подальших потрясінь на тлі офіційних новин, ринок явно втомився. Зазвичай це призводить:
Є ще один фактор, який періодично реально утримує ціни на золото від суттєвих падінь — це поведінка центральних банків. Зазвичай центробанки не поспішають оприлюднити свої дії на ринку дорогоцінних металів в оперативному режимі, щоб не збуджувати спекулянтів.
Але бувають винятки. Наприклад, завжди закритий Китай цього разу оголосив, що його центробанк збільшив запаси золота приблизно на 15 тонн до 2025 тонн лише у січні цього року. При цьому за попередні 2 місяці він уже докуповував 62 тонни.
Останні 6−12 місяців золоті запаси нарощували і центробанки багатьох інших країн. Узбекистан, Катар, Туреччина — ось далеко не повний перелік держав, що засвітилися на таких покупках. Відповідно до тенденцій попиту Світової ради із золота, купівлі золота центробанками лише у 3 кварталі 2022 року становили майже 400 тонн, що є рекордом останніх років спостережень.
Тому зараз власникам фізичного золота в Україні я б порадив набратися терпіння, пам'ятаючи про вказаний багаторічний графік динаміки цін на «жовтий метал».
За моїм прогнозом, коридор ціни золота до кінця лютого буде від $1830 до $1915 за унцію.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...