За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Попри не зовсім втішні прогнози, українська економіка закінчила 2022 рік досить непогано. Що допомогло Україні втриматися, та чого очікувати від цін та курсу у 2023 році, ЕП
Як не дивно, але вже минула середина січня, а поки що песимістичних прогнозів економіки — «все пропало», «долар по 90 грн», «зростання цін на продукти на 200%» — немає.
Як для країни у війні, підсумок досить непоганий. Інфляція 26%, на фоні наших сусідів, де мирне життя, — 20−21% в країнах Балтії, 16−18% у Польщі, Чехії, Угорщині, — досить хороший результат, при весняному прогнозі в 30%.
Ціни, особливо на транспорт та продукти харчування 31% та 26%, ну і, звісно, на «легендарні» яйця — 90%.
Але, при цьому,
Сповільнення інфляції наприкінці року до 1%. Стабілізація основних цін, зростання 0,5−1% на місяць.
Повний асортимент продукції в магазинах та на ринках майже на довоєнному рівні, хоча, наприклад, у США в перші тижні Другої світової війни були введені обмеження та картки на основні продукти харчування та життєдіяльності.
Звісно, велика роль міжнародної допомоги, більша половина бюджету — це кошти наших союзників, але й український бізнес оговтався після весняного шоку, практично адаптувався до військової реальності.
Що ж чекає на українця у 2023 році в економіці? Які бізнес-перспективи і для кого?
Читайте також:
Шок перших тижнів минув, прийшло сприйняття та розуміння життя в умовах війни. Найскладніші економічні часи позаду — навіть при надзвичайних ситуаціях паніки не буде, буде розуміння та готовність що робити, як діяти.
Традиційний показник благополуччя українців — курс долара та
Інфляція на рівні 16−18%, значного росту цін не передбачається, на деякі непродовольчі товари можливе зниження ціни.
Хороші часи для бізнесу, який працює на військові потреби, — харчування, обмундирування, ремонт, логістика матимуть хороший заробіток.
Якщо до війни приватний бізнес забезпечував військових на 20−25%, то зараз майже на 50%. Плюс спрощена процедура закупівель відкриває хороші можливості для малого бізнесу.
Війна змінила купівельні пріоритети українців — продукти харчування та ліки стали першочерговими; одяг, взуття, побутова техніка, автомобілі, особливо нові, продажі яких впали минулого року до 60%, — точно не в тренді.
Не найкращі часи і в міжнародному туризмі, а от місцевий, в західній Україні — Карпати, Закарпаття, — переживає туристичний бум.
Не найкращі часи для житлової та офісної нерухомості в столиці та центрі України. Невелика прогулянка по торгових центрах — ілюстрація пустих приміщень, де раніше був одяг чи техніка.
Окремо про будівництво. Зрозуміло, що будувати нерухомість в очікуванні чергового ракетного обстрілу — справа вкрай ризикована, а з іншого боку, як розповів мені один київський забудовник, зупиняти будівництво не можна, проблем може бути більше, тому будівництво у столиці та центрі країни «жевріє».
Більше бізнес-перспектив у сфери ремонту приміщень, авто, побутових речей. Відновлення зруйнованої нерухомості буде все актуальнішим.
Ресторани та кафе виживуть дорогі та дешеві. На жаль, вже чітка тенденція закриття кафе середнього рівня.
Читайте також:
Актуальним буде виробництво та торгівля продуктами харчування. Для покупців обнадійлива новина — причин для стрімкого здорожчання немає, прогноз від 5 до 20% на рік, залежно від продуктів. На жаль, енергетичний геноцид — це додаткові витрати, орієнтовно до 5% до ціни.
Хто хоче заощадити на продовольчих товарах, овочах, фруктах — ласкаво просимо до села. Навколо міст, щоправда, на відстані 70−80 км, доволі багато порожніх сільських хат, із городами, садками, можливостями виростити своє для себе.
І найактуальніше — інсайд хорошого заробітку вже сьогодні, для мікробізнесу. В Україну завезли 669 тисяч генераторів. Термін служби різний, залежно від моделі — від 2 до 10 тис. годин, сервіс потрібен вже. От готовий і актуальний бізнес.
Загалом, найважчий економічний період ми пройшли, адаптувалися, продовжуємо працювати на перемогу, яка обов'язково буде нашою.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...