За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Минулого року світові фондові індекси втратили $14 трлн, 2023-й має стати періодом поступового відновлення фондового ринку. Щоправда, як прогнозують експерти, це відбуватиметься нерівномірно. Якщо американські індекси зростуть лише на символічні відсотки, то в Німеччині і Японії справи мають піти значно краще.
Минулий рік починався для фондового ринку оптимістично, адже завершився зростанням ключового індексу S&P 500 на 27%, і експерти, переважно, говорили про «продовження банкету». Відповідно до прогнозів аналітиків, у 2022 році індекс мав або впевнено оновити рекорд, або, в найгіршому випадку, закрити рік близько до позначки, з якої починав.
Звісно, практично всі говорили про очікування інфляції, зміну монетарної політики ФРС і підвищення ставок, але мало хто був готовий до того, що інфляція виявиться максимальною за останні 40 років, а реакція регулятора на неї — вкрай жорсткою. Навіть очікуване тоді завершення ковідних обмежень і перезапуск ключових економік не виправдали сподівань.
Як наслідок, за підсумками року S&P 500 обвалився на 19%, що стало найгіршим показником із 2008 р. Ще гірше справи були у технологічного NASDAQ Composite, який закрив рік із падінням на 33%. Різке зростання ставок позбавило технологічних гігантів $3,6 трлн. Папери Facebook та Tesla обвалилися на понад 60%, акції Google та Amazon впали на 40% та 50% відповідно.
Китайські фондові майданчики влаштували пізнє ралі, завдяки згортанню державної політики «нульової терпимості» до коронавірусу, але це не врятувало загальну ситуацію: Китайский Shanghai SE 50 обвалився на 20%, німецький DAX — на 11%, а японський Nikkei 225 — на 9%.
Причиною експерти, здебільшого, називають різке підвищення ключової ставки ФРС та іншими центробанками. Загалом, минулого року ринки пережили 300 підвищень відсоткових ставок.
Ставка ФРС на початок 2022 року становила 0−0,25% і очікувалось, що впродовж року буде 3 її підвищення до позначки 0,9%. Фактично, ставка злетіла до 4,25−4,5%. Це суттєво здорожчало запозичення для компаній та знизило можливість брати позики для населення.
Згубною для світової (і особливо — для європейської) економіки стала повномасштабна війна Росії проти України.
«Війна виявила проблеми, на які намагалися не звертати увагу до початку повномасштабного вторгнення, а саме: залежність більшості країн Євросоюзу від російських джерел енергії, що значною мірою вплинуло на ціни на товарних ринках та прискорило інфляцію у всіх країнах», — пояснює співзасновник телеграм-каналу Invest-kava Сергій Гончаренко.
У аналітичних записках про перспективи ринку цього року західні аналітики найбільше говорять про політику ФРС. За прогнозами, які дають члени американського центробанку, у 2023 році регулятор продовжить підвищувати ставку, але вже не такими шаленими темпами: орієнтовно, вона зросте до позначки 5−5,25%, тобто ще на 0,5−0,75 в.п. Такий самий прогноз дають експерти Bank of America.
Найближче засідання ФРС заплановане на березень, і оглядачі обережно припускають, що цього разу Федрезерв може залишивши ставку на поточному рівні.
Як
Оптимізм аналітиків грунтується на тому, що інфляцію у США вже вдалось частково приборкати, наразі вона оцінюється у 7,1%, хоча в червні сягала 9,1%. Як зазначає економіст Nomura Роб Дент, позицію ФРС може пом'якшити вплив адміністрації Байдена, яка боїться, що надто високі ставки вдарять по економіці.
Ймовірна рецесія у США та інших розвинених країнах — один із основних ризиків для фондового ринку. Адже це спричинить падіння прибутків компаній.
Більшість прогнозів передбачають незначне зростання світової економіки в межах 1−2%. Зокрема, JP Morgan Research ставить планку в 1,6%, Fitch — 1,4%, Oxford Economics — 1,3%. Оптимістичніший МВФ, який сподівається на зростання в 2,7%, однак, свій прогноз він робив ще у жовтні 2022 року і з того часу більшість аналітиків понизили свої очікування.
ФРС все ще вірить у «м'яку посадку» економіки США, яка за підсумками року має зрости на 0,5%. Приблизно такі ж очікування у JP Morgan, де бачать потенціал зростання на 0,5−1% за підсумками 2023-го.
Чимало економістів вважають, що рецесія таки відбудеться ближче до середини року, однак триватиме вона недовго. Такої позиції, зокрема, дотримується Deutsche Bank.
У ЄС справи можуть виявитись дещо гіршими. Європейська комісія очікує зростання на символічні 0,3%. Натомість, Goldman Sachs вважає, що ВВП Європи все ж впаде приблизно на 0,1%, а Wellington Management бачить перспективи скорочення на 0,5%. Щоправда, більшість аналітиків допускають падіння економіки в першій половині року, після чого вона відновлюватиметься.
Російська агресія продовжуватиме негативно впливати на світову економіку, насамперед, через підвищення цін на енергоносії. Наприкінці року завдяки теплій погоді в Європі і сповільненню економіки Китаю ціни на газ та нафту вдалося приборкати. Вони опустилися нижче, ніж до початку війни. Однак, новий цикл подорожчання може розпочатись, коли Європа почне знову наповнювати газові сховища, готуючись до наступної зими.
Також Сергій Гончаренко не виключає загрозу глобальної продовольчої кризи. «Росія може „вистрілити собі в ногу“ та принципово відмовитися від постачання збіжжя до інших країн, шантажуючи у такий спосіб весь цивілізований світ. А в Україні буде низька врожайність через неможливість повноцінно проводити посівну компанію та збір урожаю, — як результат обсяг експорту агропродукції значно впаде», — попереджає він.
Після протестів проти ковідних обмежень експерти почали оптимістичніше дивитись на перспективи Китаю. Мовляв, масове невдоволення громадян змусить владу відмовитися від жорстких заходів і запустити економіку. Частково ці сподівання виправдались, але нова хвиля захворювань може розвернути ситуацію.
Також Китай має низку інших проблем, які здатні підірвати світову економіку, — бульбашка на ринку нерухомості, високий борг муніципальних органів влади, конфлікт зі США та ризик вторгнення на Тайвань.
Втім, ключові прогнози щодо економіки Китаю досить оптимістичні, і передбачають зростання в межах 4−5%. А от падіння ВВП у країні, яка довгий час сприймалась як локомотив світу, може призвести до катастрофічних наслідків.
В Європі та США, де майже немає карантинних обмежень, вже почали забувати про локдауни. Однак, за офіційними даними, у світі щоденно реєструють понад 600 тис. нових випадків захворювання.
Але, за неофіційними даними Bloomberg, лише в Китаї кількість нових захворювань за один із днів грудня сягнула 37 млн, а всього за половину місяця в країні заразились майже 18% населення. ЄС вже вводить обмежувальні заходи для мандрівників із Китаю, зокрема, обов'язкові тести.
Чи може ринок продовжити падіння? − Так (за даними Comerica Wealth Management).
«Ми вважаємо, що для досягнення справжнього мінімуму, його необхідно успішно протестувати, тим самим сформувавши «подвійне дно», — йдеться в прогнозі банку на 2023 рік.
Декілька ралі на ведмежому ринку минулого року означають, що ринок, можливо, ще не випробував своє дно, — йдеться далі у звіті групи. «Для формування класичного «подвійного дна» ми очікуємо, що діапазон 3500 стане наступним рівнем основної технічної підтримки для S&P 500″, — наголошується в повідомленні.
Це означає, що S&P 500, який зараз торгується на рівні близько 3800, може впасти ще на 8%, перш ніж досягти дна, що стане ще одним болючим ударом для інвесторів. Інші експерти з Волл-стріт погоджуються, що на початку цього року може виникнути більше проблем. JPMorgan прогнозує, що ринок «повторно протестує» мінімуми 2022 року в першій половині 2023 року.
Але, за консенсус-прогнозом Bloomberg, індекс S&P 500 з 3844 пунктів, на яких він закрив минулий рік, зросте через 12 місяців до 4009, тобто приблизно на 4,3%. Водночас, привертає увагу значне коливання прогнозів від 3400 пунктів до 4500, — а це найбільша різниця, починаючи з 2009 року.
Опитування, проведене Market Watch, показало практично ті ж самі результати: очікується зростання до 4031 пункту, тобто майже на 4,9%.
Найбільші оптимісти працюють в Deutsche Bank та Oppenheimer, де бачать потенціал зростання індексу на 17% та 14,5% відповідно.
Найпесимістичнішими виявились представники французьких компаній. Аналітики BNP Paribas очікують падіння індексу на 11,5%, а Societe Generale — на 5%.
Вище експерти оцінюють потенціал ключового німецького індексу DAX. За результатами опитування Frankfurter Allgemeine Zeitung, через рік він зросте на 8%.
«Ми живемо не в щасливому, барвистому світі, і кризи, які нас оточують, не швидко розв’яжуться. Але неправильно ігнорувати кожну світлу пляму та переносити фатальний 2022 рік один в один на 2023», — пояснив свій оптимізм експерт Baader Bank Роберт Халвер.
Хороші очікування у експертів і щодо японського індексу Nikkei 225. Відповідно до опитування Reuters, вже до середини року він зросте на 16%, а за очікуваннями T&D Asset Management до кінця грудня зростання сягне 19%.
Як передбачає головний стратег Nomura у Токіо Юносуке Ікеда, це зростання відбуватиметься паралельно з укріпленням курсу єни, що зробить японський фондовий ринок особливо привабливим для доларових інвесторів.
Передбачити напрямок фондового ринку складно. Зрештою, якби це було легко, Волл-стріт була б готова до неприємного падіння 2022 року, але мало хто передбачив минулорічний удар від поєднання високої інфляції, зростання відсоткових ставок та війни Росії проти Україні, яка призвела до зростання цін на пальне та сировину.
Але деякі експерти вказують на довгострокові історичні тенденції, щоб переконати інвесторів у тому, що ведмежі ринки не вічні.
«Майте також на увазі, що з 1980 року по теперішній час річна дохідність S&P 500 була позитивною протягом 32 із 42 років, незважаючи на внутрішньорічне зниження в середньому на 14 відсотків», — йдеться у прогнозі Commonwealth Financial Network на 2023 рік із посиланням на дані JPMorgan Asset Management.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...