За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна Росії проти України приголомшила товарні та валютні ринки у 2022 році, але є ознаки того, що найгірше з потрясінь уже позаду. Якими є ці ознаки,
Орієнтовні ціни на нафту різко зросли протягом декількох тижнів після початку війни в Україні, досягнувши піку трохи менше ніж 130 доларів за барель 8 березня.
Росія — другий за величиною експортер сирої нафти у світі, тому західні санкції проти Кремля, такі як нафтове ембарго США, скоротили світові постачання та призвели до зростання цін.
Але ціни на нафту сортів Brent та West Texas Intermediate неухильно знижувалися з липня і зараз торгуються близько до своїх довоєнних рівнів на рівні біля 80 доларів за барель.
Китай, який є найбільшим у світі імпортером нафти, щосили намагався знову «розкрити» свою економіку після двох років жорстких обмежень, пов'язаних із COVID. Різке зростання хворих позначилося на попиті на нафту в країні.
За словами стратегів, поєднання глобальної рецесії та підвищення відсоткових ставок центральним банком наступного року може ще більше знизити ціни, навіть якщо війна Росії проти України затягнеться.
На думку Хорхе Леона, аналітика з ринків нафти у Rystad Energy, ціни на нафту останніми місяцями значно знизилися через побоювання рецесії та підвищення відсоткових ставок у багатьох розвинених країнах. А погіршення ситуації в Україні також може подати ведмежі сигнали ринку через глобальний економічний спад.
Ціни на природний газ також зросли влітку. Ф'ючерси на голландські TTF зросли майже на 300% у період із лютого до кінця серпня, оскільки Росія перекрила потоки ключовими трубопроводами, такими як «Північний потік-1».
Але, як і на нафту, базові ціни на природний газ у другій половині року впали до менш ніж 100
Європейський союз раніше звернувся до своїх членів із закликом намагатися збільшити запаси газу, що зберігається. Тим часом, такі країни, як Німеччина та Греція, купили гігантські плавучі термінали, щоб мати змогу імпортувати зріджений природний газ морем.
На думку голови відділу сировинної стратегії Saxo Bank Оле Хансена, газова криза закінчилася цієї зими. Він вважає, що поєднання високих рівнів запасів газу та рекордних відвантажень ЗПГ, ймовірно, запобігатиме будь-яким ризикам для поставок.
Україну часто називають «житницею Європи», бо вона виробляє та експортує на континент величезну кількість пшениці та кукурудзи.
Російське вторгнення в лютому посилило побоювання з приводу затяжної глобальної продовольчої кризи, яка ще більше підштовхне і так стрімку інфляцію.
Ціни на ф'ючерси на пшеницю майже подвоїлися і досягли 14,25 долара за бушель за два тижні після початку війни, тоді як ціни на кукурудзу зросли на 16% — до 7,81 долара за бушель у період із лютого до липня.
Але, як і нафта, і природний газ, обидва товари зараз торгуються на рівні, близькому до довоєнного.
Ціни впали з липня — місяця, коли Туреччина уклала угоду між Росією та ООН, яка дає змогу продовжувати експорт основних продуктів харчування з трьох українських портів.
Євро знизився щодо долара відразу після вторгнення Росії і продовжував коливатися більшу частину 2022 року.
Війна в Україні підірвала довіру інвесторів до економіки єврозони, а агресивне підвищення відсоткових ставок Федеральною резервною системою зробило
2 вересня євро вперше за 20 років упав нижче паритету з доларом США і наприкінці цього місяця торгувався нижче 96 центів, що стало найслабшим рівнем 2022 року.
Але в останньому кварталі року євро відновився, підвищившись на понад 10%, і сягнув 1,06 долара.
Європейський центральний банк дав зрозуміти, що у 2023 році він різко підвищить ставки, щоб придушити інфляцію, тоді як інвестори очікують, що ФРС послабить посилення наступного року.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...