За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Під Новий рік гривня знову «здала позиції» щодо
Питання, яким буде курс гривні наступного року, є важливим для бізнесу, громадян та держави загалом.
НБУ традиційно не надає своїх прогнозів, щоб не викривлювати курсові очікування. Разом із тим, оцінки багатьох експертів та прогнози авторитетних міжнародних та українських фінансових інституцій щодо курсу гривні дуже подібні: в короткостроковій перспективі (3−6 місяців) готівковий курс, якщо і коливатиметься, то незначно від сьогоднішніх показників.
Щодо офіційного курсу, то НБУ неодноразово заявляв, що наразі немає причин для його девальвації. Я також є прихильником цієї думки.
Ситуація на валютному ринку залишається відносно стабільною та контрольованою.
Готівковий курс гривні навіть припинив реагувати на ракетні обстріли країни-терориста. Спред між курсом у готівковому та безготівковому сегментах валютного ринку звузився та залишається стабільним упродовж останніх двох місяців (у межах близько 10%).
Цьому, не в останню чергу, посприяли кроки НБУ:
Безготівковий валютний ринок справді поки що не є збалансованим. Нацбанк вимушений продавати валюту для того, щоб задовольнити, зокрема, попит оборонного сектору, бізнесу та громадян, який не покривається надходженнями валюти від того ж експорту.
Але інтервенції НБУ з продажу валюти знижувалися упродовж останніх двох місяців — до $1,6 млрд у листопаді. Для порівняння: у червні вони сягали майже $4 млрд.
Зменшення чистого продажу валюти — це однозначно позитивний тренд. Переломним моментом для переходу до нього стала корекція офіційного курсу НБУ та застосування додаткових заходів для захисту ринку.
На початку грудня обсяг інтервенцій НБУ з продажу валюти збільшився, але така динаміка не стала сюрпризом. Це пов'язано з традиційним сезонним чинником — наприкінці року активізуються державні видатки — та не є загрозливим трендом.
Ще однією важливою перемогою України на фінансовому фронті цього року є зростання міжнародних резервів. Завдяки значній та ритмічній міжнародній фінансовій підтримці резерви на початок грудня збільшилися до майже $28 млрд і навіть перевищили довоєнний рівень.
Такий обсяг резервів забезпечує фінансування 3,5 місяця майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій уряду й НБУ.
Читайте також:
1. Важливим фактором, який посприяв стабілізації валютного курсу, є зменшення обсягів емісійного фінансування дефіциту державного бюджету (до 25−30 млрд грн на місяць з піку в 100 млрд грн у червні цього року).
Не менш значущими є також заяви уряду про плани профінансувати дефіцит бюджету наступного року без застосування «друку коштів» для цих цілей. Сподіваюся, так і буде. Це мінімізує ризики та посилить стійкість української економіки.
2. Україна разом із партнерами змогла продовжити роботу зернового коридору ще на 120 днів у середині листопада. Надходження експортного виторгу від АПК позитивно впливає на валютний ринок.
Сподіваюся, наступного року ми зможемо розширити експорт морським шляхом і для інших видів продукції. Згідно з офіційним жовтневим прогнозом НБУ, експорт товарів та послуг у 2022 році очікується на рівні $57,3 млрд, що майже на 30% менше, ніж у 2021 році, при тому, що експортні шляхи зараз дуже обмежені.
Прогнозується, що у 2023 році експорт незначно зросте (на 2%, порівнюючи з 2022, — до $58,5 млрд). Чим більше експортуємо — тим краще для гривні.
3. Мінфін поступово підвищує ставки за
Підвищення ставок Мінфіном — це також додатковий стимул для банків активніше підвищувати депозитні ставки. Збільшення привабливих інструментів для заощаджень в гривні дозволяє зменшити попит на готівковому валютному ринку.
Зрозуміло, що є фактори, які негативно позначаються на стані валютного ринку. У тому числі, це вплив на очікування економічних агентів енергетичного терору з боку Росії, який призвів до зростання витрат на логістику і ведення бізнесу.
Але, на мою думку, ми зможемо гідно їх побороти, і позитивних чинників наступного року для валютного ринку для гривні буде більше, ніж негативних.
Важливим фактором для гривні є професійність дій та досвід роботи НБУ в кризових умовах. Попри всі виклики повномасштабної війни та спроби країни-терориста розбалансувати ситуацію, на валютному ринку вона є стійкою, а послаблення курсу гривні, погодьтеся, є значно меншим, ніж можна було б уявити ще навесні.
Позитиву додає очікування суттєвої міжнародної допомоги й наступного року. Старт нової моніторингової програми з МВФ, плани України з досягнення програми з фінансуванням із Фондом, домовленості вищого політичного керівництва країни з нашими міжнародними партнерами…
Все це зменшує ризики неритмічності зовнішнього фінансування та його недостатніх обсягів, а, відповідно, знижує ризики для гривні.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...