За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Після банкрутства криптобіржі
Хвиля негативу є цілком заслуженою — востаннє ми бачили такої сили кризу, напевно, під час банкрутства Lehman Brothers у 2008-му. Здавалося, що подібна криза не повториться ніколи. Але минуло 14 років, і ось уже в іншому секторі фінансового ринку та з іншою компанією сталося те саме, що колись сталося з Lehman Brothers, — банальне шахрайство.
Відразу після банкрутства FTX міжнародне інвестиційне співтовариство розділилося на два табори. Одні виступають за значне посилення регулювання ринку криптовалюти. Інші активно підтримують подальшу децентралізацію крипторинка, віддалення його від держави, та вважають, що майбутнє за Web3 — ринком без фінансових посередників. Де у всьому цьому правда? Правда — посередині.
Регулювання міжнародного крипторинка не стане жорсткішим, тому що воно вже досить жорстке. Європейські правила регулювання крипторинків MiCA (Markets in crypto-assets) вже прирівняли торгівлю криптовалютами до торгівлі цінними паперами, а провайдерів цих послуг — до
Правила MiCA набудуть чинності 1 січня 2024 року, але вже сьогодні крипторинок посиленими темпами стає на прозорі рейки. Так, досі можна знайти
Але, як ми бачимо вже зараз, регулювання крипторинка не рятує від криз, що викликані непристойною поведінкою його гравців. Так само, як і не рятує від банкопада «Базель ІІІ».
Криза FTX вкотре загострила проблему використання коштів на рахунках користувачів фінансовими посередниками. Один зі старих жартів на крипторинку звучить так: скажи мені, скільки крипти в тебе лежить на рахунку біржі, і я тобі скажу, скільки насправді крипти в тебе немає. Доки на ринку існують фінансові посередники, які мають доступ до коштів клієнтів, — доти жоден користувач не може розраховувати на безпеку своїх грошей.
Незважаючи на те, що криптовалюти завжди звинувачували в роботі в «сірій зоні», вони ніколи не були анонімним інструментом інвестування, а представники «сірого» бізнесу користувалися ними виключно через власне невігластво.
Адже сама по собі технологія блокчейн передбачає запис усіх минулих та майбутніх транзакцій з валютою у її власному коді, тому перша автентифікація власника крипти та прив'язка його особистих даних до гаманця викриває весь ланцюжок попередніх транзакцій та зв'язок із іншими власниками.
Web3, повністю побудований на блокчейні, скасовує необхідність посередників, адже в цьому випадку ваш гаманець або рахунок належить тільки вам, і ніхто не може розпорядитися вашими коштами, якщо ви самі не передасте доступ до рахунку третім особам. Таким чином, Web3 виключає будь-які можливості для таких банальних видів шахрайства, до яких вдалася FTX.
Від поширення Web3 держава лише виграє. Немає бажанішого регуляторами всього світу фінансового інструменту, ніж криптовалюти, які, на відміну від готівки, є повністю прозорими. Регулятори багатьох країн це добре знають і розуміють.
Ми йдемо в епоху, коли фінансові послуги надаватимуть фінтех-проєкти, а не банки. У якийсь момент держава просто передасть надання частини фінансових послуг фінтех-компаніям, а іншу частину перекриє сама технологія блокчейна. Банки, як транзакційні посередники, у такому разі стануть не потрібними. І поява та розповсюдження електронних валют центральних банків (CBDC) цьому лише сприятиме.
Читайте також:
Від цього фінансовий ринок стане прозорішим, насамперед, для регуляторів. Дані про всі транзакції та всіх власників рахунків і гаманців стануть повністю видними для держави, на відміну від даних про фіатні (звичайні) гроші, коли встановити шлях коштів між банками та їх приналежність буває дуже складно.
Можливо, для когось це все звучить утопічно. Але, насправді, криптовалюти надзвичайними темпами замінюють світ грошей.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...