За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Наразі ризики для забудовників та інвесторів чи не найбільші за останні 15 років. На межі банкрутства перебувають до двох третин девелоперських компаній. Яким буде первинний ринок житла у 2023 році і чи витримає він ще один рік війни, ЕП розповів співзасновник та керівний партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов. «Мінфін»
Все, що відбуватиметься на первинному ринку, залежатиме від обставин війни, безпеки громадян, звільнення України від загарбників та економічної ситуації в країні.
Так чи інакше, до квітня 2023 року ситуація на ринку навряд чи вирівняється. Забудовники не в силах не лише розпочинати нові проєкти, а й вчасно завершувати ЖК, будівництво яких триває з 2021 року.
Покупці ж або не мають достатньо фінансів для придбання житла, або через непрогнозованість війни притримують кошти до кращих часів. Крім того, до третини покупців-інвесторів, що стали власниками осель за допомогою програм з розтермінування від забудовників та іпотеки, не мають фінансових можливостей вносити необхідні платежі.
Читайте також:
Проте, існує низка факторів, що можуть позитивно позначитися на загальній ситуації на ринку первинного житла. Можна виокремити пʼять найголовніших.
У першій половині 2023 року попит може поновитися на 10−15%, порівнюючи з березнем-квітнем 2022 року, лише за збігу всіх позитивних факторів.
Протягом останнього півріччя спостерігається мінімальний попит на новобудови переважно економ-класу та комфорт-класу з рівнем готовності понад 80%. Понад 90% покупців зацікавлені в придбанні житла лише в декількох містах: Києві, Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, Ужгороді та частково Одесі.
На ціни впливатимуть не лише зростання собівартості житла, яка з початку великої війни підвищилася на 25−30% в іноземній
Хоча забудовники суттєво збільшили вартість квадратних метрів на фоні нульового попиту, реальний покупець за умови повної сплати вартості квартир може і надалі розраховувати на суттєві знижки в розмірі 10−20%. Із великою ймовірністю, ця тенденція триватиме наступні три місяці.
Читайте також:
У 2023 році, попри війну та похідні від неї об'єктивні обставини, на первинному ринку житла можливі тектонічні зміни в усвідомленні будівельного бізнесу як такого, який би ґрунтувався на якості об'єктів та безпечному придбанні житла. Серед головних можливих змін відзначу такі:
Після перемоги у війні для повноцінного поновлення первинного ринку житла знадобиться, щонайменше, три роки. Тому 2023 рік можна сприймати, в кращому випадку, лише як підґрунтя для майбутніх позитивних змін.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...