За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Цей тиждень на валютному ринку пройде дуже динамічно і обіцяє спекулянтам великі бариші. Основним джерелом додаткового заробітку для експортерів та торговців готівковою валютою буде
Вже з понеділка розпочнуться чергові ралі за парою євро/долар і триватимуть вони, щонайменше, до середи-четверга. Спочатку будуть опубліковані дані щодо споживчої інфляції в США, потім озвучено рішення ФРС щодо відсоткової ставки (14 грудня), а вже наступного дня, 15 грудня, ми дізнаємося про рішення щодо аналогічного питання від ЄЦБ.
Читайте також:
До цих подій ще декілька днів, але ринок вже пристойно лихоманить із загальною тенденцією до поступового зміцнення євро. Це дуже добре видно на 2-годинному графіку за парою євро/долар останніх днів станом на вечір минулої п'ятниці. І очевидно, що це лише початок.
Щодо ситуації з відсотковою ставкою у США, то є два варіанти — її зростання на 0,5% або на 0,75%. І якщо раніше більшість аналітиків схилялися до різкішого підвищення з діючих наразі 4% до 4,75% річних, то свіжі дані щодо інфляції, які показали її зниження, дозволяють американському регулятору зупинитися і на 0,5%-ому підвищенні ставки. Особливо, якщо у понеділок-вівторок нові дані щодо зростання цін в Америці також виявляться позитивнішими, ніж очікується.
Складніше з Європою, де інфляційні процеси продовжують вирувати, а залежність від російських енергоносіїв поки що зберігається. Все це може змусити регулятора підвищити ключову ставку з нинішніх 2% не лише на 0,5% або (що реальніше) на 0,75%, але відразу на 1% річних.
Останнє, щоправда, малоймовірно, оскільки абсолютно не відповідає дуже обережному «почерку» Європейського центрального банку щодо підвищення ставок. Хоча цей радикальний крок придушив би зростання цін у Євросоюзі, щоправда, в обмін на гарантовану рецесію у більшості країн співдружності.
Як би там не було, гарантовані активні валютні ралі за парою євро/долар «годуватимуть» спекулянтів усього світу, зокрема дозволять підзаробити і на українському валютному ринку. Експортерам — під час продажу євро, бажано на піку зростання пари євро/долар на зовнішніх ринках (за моїми розрахунками, максимальні значення будуть 1,06−1,065 долара за євро). На готівковому ринку заробітки гарантує підвищення цінників продажу обмінок та широкий спред між купівлею/продажем євровалюти.
Читайте також:
Крім цього, на поведінку валютного ринку цього тижня впливатимуть традиційні в нинішніх умовах фактори:
Насамперед, це закриття Нацбанком по 36,9343 гривні за
По-друге, ситуація з відключеннями електроенергії та загальною обстановкою щодо обстрілів цивільної інфраструктури України. Загрози чергових масованих обстрілів із боку країни-агресора відбуваються регулярно і від успішності роботи нашого ППО безпосередньо залежать усі ринки в Україні, враховуючи банківський та валютний.
По-третє, результативність роботи наших експортерів зерна та сільгосппродукції. А також поведінка та продуктивна робота IT-сектора. Це впливає не лише на показники надходження валютної виручки на міжбанк, але й загалом на ВВП України, сальдо торгівлі та загальну економічну активність усього українського бізнесу.
По-четверте, дотримання графіка надходження міжнародної допомоги для фінансування дірок бюджету. Поки що наші партнери зі США та ЄС у листопаді-грудні чітко дотримувалися своїх зобов'язань, що й дозволило наростити ЗВР: станом на 1 грудня вони досягли $27,95 млрд, що навіть вище за довоєнний рівень. Це наразі є головним підстрахуванням для гривні.
Читайте також:
По-п'яте, погашення 14 грудня гривневих
Пропонуватимуть чиновники папери у гривні на термін від 147 до 686 днів. За моїми прогнозами, вони зможуть залучити від 3,8 до 8,9 млрд гривень, що повністю не перекриє тих виплат, які необхідно провести в середу, 14 грудня. Дохідність за цими облігаціями становитиме від 14% до 19,5% річних. Основний обсяг Мінфін зможе залучити саме за паперами терміном 686 днів під 19,5% річних.
Як і останні декілька тижнів, через перебої з електрикою більшість клієнтів намагатимуться якнайшвидше провести свої валютні угоди і подати заявки банкам, доки є світло, або змушені будуть переносити свої операції на інші дні. Це серйозно впливає на статистику торгів міжбанку та на сам характер торгів. І тому навряд чи обсяги операцій на день перевищуватимуть $200−300 млн.
Чергового планового викупу Нацбанком облігацій у Мінфіну на 15 млрд гривень цього тижня, найімовірніше, не буде, оскільки чиновники поки що зберігають запас міцності казначейського рахунку. Найвірогідніше, це емісійне вливання відбудеться вже ближче до кінця року, коли традиційно збільшаться касові розриви бюджету через необхідність дофінансування окремих соціальних та військових статей. Тож зараз на курс це не вплине.
Долар. На міжбанку долар залишиться в усталеному коридорі Нацбанку від 36,5686 до 36,9343 гривень. Попит на валюту перевищуватиме пропозицію, що знову змусить НБУ майже щодня продавати американську валюту за курсом 36,9343 гривні за долар.
Євро. Волатильність за парою євро/долар через вищеописані причини перебуватиме на піку. Особливо 14 та 15 грудня — у дати засідань ФРС США та ЄЦБ щодо відсоткових ставок. Валютні ралі за парою євро/долар негайно відбиватимуться на курсі євро щодо гривні. Враховуючи, що обидва рішення американського та європейського регуляторів практично не залишають тимчасового маневру для основної частини гравців та спекулянтів, стрибки
Відповідно до мого прогнозу, цього тижня коридор за парою євро/долар перебуватиме в межах від 1,035 до 1,065 долара за євро.
За цих умов, коридор за курсом євро на міжбанку в період із 12 до 16 грудня перебуватиме в межах від 37,85 до 39,33 гривень за євро.
З огляду на значні валютні ризики цього тижня, фінансисти збільшать спред між купівлею/продажем за євровалютою. Але при цьому збережуть на попередньому рівні спред за доларом. У більшості обмінників фінкомпаній та в касах банків він перебуватиме в межах: за доларом — від 20−25 копійок до 1 гривні, а за євро — від 25−30 копійок до 1,20 гривні.
Банки за готівковим доларом працюватимуть у межах коридору від 39,20 гривень до 40,80 гривень, а за євро — від 40,20 до 42,80 гривень.
У більшості обмінників фінкомпаній коридор за доларом та євро буде традиційно вужчим і перебуватиме в межах:
долар — коридор купівлі та продажу від 39,30 до 40,30 гривень,
євро — коридор купівлі та продажу від 40,50 до 42,50 гривень.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...