За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Незважаючи на війну, українці збільшили свої кошти в банках. Чому це відбулось та за яких умов приватні вкладники готові відкривати нові
Повномасштабне воєнне вторгнення Росії не злякало українських вкладників — залишки коштів на рахунках у банках зростають. За січень-жовтень обсяг гривневих вкладів фізичних осіб та приватних підприємців зріс на 176 млрд, або на 42%, валютних — майже на $1 млрд, або на 10%. У попередню кризу — 2014 року — обсяг гривневих коштів громадян у банках за співставний період скоротився на 15%, валютних — на третину.
Один із вагомих факторів зростання — значні обсяги соціальних видатків, які, згідно з даними Міністерства фінансів, за дев’ять місяців сягнули 313 млрд грн та перевищили показник за аналогічний період минулого року майже у півтора рази. Проте, цей фактор не головний, адже обсяги вкладів зростають як у державних банках, так і в банках із приватним українським та іноземним капіталом. Що спонукає вкладників більше довіряти банкам?
Насамперед, міркування безпеки. Через ворожі обстріли, руйнування інфраструктури та перебої з електрикою і зв’язком зберігати кошти на банківській картці наразі надійніше. Проблем із картковими розрахунками у країні від початку повномасштабного вторгнення не було. Такі настрої підтверджує і статистика платіжних систем про безготівкові розрахунки картками, частка яких на початок вересня зросла до 68% за обсягами та до 93% за кількістю транзакцій.
Додають впевненості й 100%-ві гарантії за вкладами, запроваджені з квітня цього року. Половина вкладників сприйняли ці новації позитивно, свідчить опитування серед читачів соцмереж Фонду гарантування вкладів. Так, 43% респондентів відповіли, що наявність повної гарантії додає їм впевненості, а ще 17% готові за можливості збільшити обсяг заощаджень у банках.
Попри цей позитив, деякі кризові тренди у поведінці вкладників все ж є. Частка валютних вкладів у банках дещо зросла. Але це зростання дуже повільне — з 37% у січні до 38% у жовтні. І левова частка вкладів громадян — 62% зараз і 62,5% на початок року — номінована в національній валюті. Примітно, що пікова частка валютних вкладів у банках цього року зафіксована на початок лютого — ще до повномасштабного вторгнення. Тобто поточні настрої щодо гривні покращились.
Найяскравіший тренд у поведінці вкладників — надання переваги безстроковому зберіганню коштів. За підсумками жовтня на рахунках до запитання — карткових і поточних — зберігається 65,5% коштів фізичних осіб, на строкових — лише 34,5%. На початок року співвідношення було майже рівноцінним — 47% та 53%. Але цей тренд не новий. Частка строкових коштів поступово падає з 2015 року, коли в законодавстві чітко розподілили строкові та безстрокові вклади.
Читайте також:
Ситуація може змінитись, адже ставки зростають. За даними другого опитування серед читачів Фонду у соцмережах, більшість респондентів зважають на рівень ставок. Так, 42% опитаних у разі подальшого підвищення банками ставок планують збільшити частку коштів, що зберігаються на строкових рахунках, а 41% планують зберігати на строкових рахунках більшу частину своїх заощаджень, якщо зростання ставок буде суттєвим — до рівня облікової ставки НБУ (25% річних).
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...