За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Збіг декількох факторів спричиняє ускладнення з постачанням пального до України. Чи може знову накрити нашу країну паливна криза та чи очікувати на подорожчання бензину,
Начитався на ніч різних постів та вирішив проінспектувати зранку ситуацію на трасі Київ-Бориспіль. Доповідаю: всі станції, а це понад 10 об'єктів різних брендів, працюють. Половина з них були взагалі без машин, навіть на «Сокарі» було порожньо. Як завжди, більш людно, але без черг, було на ОККО.
«Пишуть, що криза, а у вас повний асортимент на стелі, це як?», — питаю у дівчини на касі комплексу AMIC. «Та зранку були люди, а зараз мабуть всі на роботу поїхали. В нас пальне є», — відповідає вона, пропонуючи прикласти картку до терміналу (теж, до речі, ознака покращення). Так кризи не виглядають.
Щодо ситуації. Дійсно, маємо труднощі у сфері постачання, які спричинені збігом декількох обставин.
1. На 7−10 днів була зупинена навігація у Румунії та Болгарії, та у молдавському Джурджулешти через погодні умови — шторм та погана видимість. Це призвело до затримки законтрактованих вантажів. Зараз рух вже пішов.
2. Через блекаут робота митниці відбувається з перебоями. На кордоні стоять тисячі машин із різноманітними вантажами.
3. Споживання в країні дещо зросло, хоча всі мережі налаштували закупівлі з прогнозом на сезонне зниження або, принаймні, стабільність. Чуєте гуркіт генератору — ото воно. А ще більше ви не чуєте, бо на них почали працювати промислові підприємства, мобільні вишки та купа всього іншого, які жеруть декілька десятків, а іноді й сотні літрів на добу кожен.
4. Друга за величиною мережа АЗС «Укрнафта» (540 АЗС) після «націоналізації» опинилась без постачання пального, яке здійснювала група «Приват». Відповідно, нацкомпанія почала шукати пальне й спричинила додатковий тиск на ринок, який, звісно, такого клієнта не чекав.
Як бачимо, є деякі нюанси. Але це ринкова ситуація, таке траплялося й раніше у різних варіаціях.
Що робити? Жити нормальним життям, не панікувати. Нагадаю, що ажіотаж зіграв не останню роль у травневій кризі. У ринку занадто багато стимулів для нарощування постачань, і це вже відбувається. Це ж справжня вдача — отримати додаткові обсяги реалізації у, зазвичай, «мертвий» сезон!
Так, є зростання закупівельної, оптової ціни, бо наші закордонні контрагенти тримають руку на пульсі й тут, як то кажуть, «джаст бізнес». Через це бачимо невелике зростання роздрібних цін, яке зумовлено також зростанням витрат на використання генераторів. Це може становити від 1 грн/л, залежно від інтенсивності використання «гєни» та обсягів продажів.
Водночас, смішно читати про збільшення собівартості продажів за рахунок старлінків — не смішіть, будь ласка. Для якихось трагічних коливань немає жодних підстав.
Читайте також:
Іронія долі в тому, що на зовнішньому ринку ціна падає, а у нас через труднощі з постачанням — зростає. Сподіваюсь, ми це зменшення відчуємо за тиждень-другий, коли, як очікується, перелічені вище фактори зникнуть.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...