За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Про ситуацію на ринку пального, нові напрямки постачання бензину та дизеля, та чи можливе повторення паливної кризи зразка травня — червня 2022 року, в інтерв'ю The Page
Ми вже можемо говорити про повноцінну роботу ринку. Є певний профіцит усіх марок пального. Така динаміка (коли є більше за нашу поточну потребу) спостерігається приблизно від червня. Не хочу наврочити, адже триває війна, але сьогодні мені складно уявити повторення ситуації травня — початку червня.
Зроблено майже неможливе: країна за 3 — 4 місяці побудувала принципово новий ринок пального. Ворог позбавив нас 100% довоєнних джерел надходження продукту. Ще за декілька днів до початку війни ми втратили морські перевезення, Росія та Білорусь відпали з початком агресії. На початку квітня ворог розбомбив Кременчуцький нафтопереробний завод.
Фактично, за квітень — червень відбулася розбудова ринку, який принципово відрізняється від попереднього. Хочу наголосити: побудова нового ринку відбулася силами ринку, без участі держкомпаній. Це була крута операція, коли ринок робив свою справу, а уряд свою — виконував регуляторну функцію.
Мені особисто система регулювання ніколи не подобалася, адже ринок є ринок, він регулюється сам собою, на ньому працюють сотні компаній і тисячі АЗС.
Проте, державне регулювання роздрібних цін виявилося життєздатним, хоча спочатку всіх лякало.
Але регулювання працює, коли немає дефіциту. Уряд, хоча й з деяким запізненням, це усвідомив. Скасовувати регулювання потрібно було відразу після руйнування Кременчуцького заводу (на початку квітня, — ред.), коли стало зрозуміло, що треба ставити на імпорт. Деякі компанії, наприклад, міжнародний трейдер «Сокар», на урядових нарадах заявляли: ми не постачали у квітні бензин, бо це невигідно.
Навіщо продавати за «регульованими» 40 грн/л на АЗС, якщо можна продавати гуртом по 70 грн/л?
Хоча й з запізненням, відмова від регулювання відкрила шлях сотням нових імпортерів, які отримали змогу купувати пальне за будь-яку ціну та везти його до України. Також вільне ціноутворення дозволило їм інвестувати прибуток в автопарк, а більшим трейдерам — навіть у купівлю власних танкерів.
Почали орендувати термінали за кордоном — у Румунії та Італії, брати залізничні вагони. Тепер ми маємо надійні канали постачання та втричі більший флот бензовозів, ніж до війни.
А ринок однаково повернувся до рівня націнок, які були до війни. Сам себе врегулював, без регуляції держави або інтервенцій державних компаній.
Читайте також:
Зараз усе везуть через західний кордон. Є паритет між північними та південними країнами постачання. Північ — це Польща та Литва. Є трохи Німеччини та регіон АРА (Антверпен — Роттердам — Амстердам), є навіть така екзотика, як-от Нідерланди та Бельгія.
Південний напрямок — це Румунія. Країна надає можливість використовувати свої порти. Через них проходить приблизно 50% нафтопродуктів до України. Переважно, вони мають турецьке походження. Є також Греція, трохи Болгарії та інших постачальників.
Змінилася й логістика. Раніше пальне здебільшого надходило залізницею, були постачання трубопроводом і через порти.
Тепер, щонайменше, на 40% ринок насичується постачанням автомобільним транспортом. Раніше бензовозами взагалі ніхто не імпортував. Українці багато замовили у виробників і вигребли всі вживані бензовози у Європі. Всі вони мають допуски на європейський ринок.
Як у нас раніше використовували автомобільний транспорт? Для розвезення пального з нафтобаз на АЗС. А зараз він став далекобійним транспортом, який їде тисячі кілометрів за пальним. Це дуже велике транспортне плече.
І це дуже дорого, але життя змусило ринок піти таким шляхом. Наразі маємо ринок, який неможливо зупинити. Тисячі бензовозів везуть пальне, працює залізниця, працюють багато прикордонних переходів тощо. Ринок дуже диверсифікований — і логістично, і географічно.
Читайте також:
В умовах війни важко щось стверджувати. Хоча ніхто по окремих АЗС ракетами прицільно стріляти не буде.
Натепер ми маємо принципово інший, гнучкий ринок. Якщо у січні було 70 імпортерів дизпального, то у червні — вже 355.
У нас сьогодні всі трейдери: аграрії, транспортники, промислові підприємства. Ті трейдери, які раніше крутилися на внутрішньому ринку, зараз мають контакти, машини, і кожний з них безпосередньо везе пальне. Це ідеальна гнучка система в умовах війни.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...