За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Регуляторні вимоги до банків послаблені, але вони не хочуть визнавати збитки. Як регулятору доведеться їх «лікувати», у своєму facebook
На початку вторгнення
Дотримуватися обов'язкових у мирний час 10% достатності регулятивного капіталу (норматив Н2) та 7% адекватності основного капіталу (Н3) було б проблематично. А всі банки з ринку не виведеш.
Отже, логіка була проста:
Відтак, послаблення, аби банки не соромилися визнавати реальні збитки, не приховували. Все одно за це не карають, навпаки, заохочують показувати реальну картину.
Що бачимо в реальності. Точніше, у звітності.
Що, навпаки, нормативи капіталу в банківській системі покращилися, і вже перевищили показники початку року. Більшість банків показує, що в них ситуація з капіталом краща, ніж була наприкінці минулого року і на початку цього.
Попри те, що, за різними опитуваннями, від третини до половини бізнесів в Україні погіршили свій фінансовий стан, і, відтак, не можуть платити за боргами. А багато хто і не хоче, бо проблеми з ліквідністю.
Під час довгої війни ситуація з капіталом банків не може покращуватися без активних вливань капіталу з боку акціонерів, чого немає.
Тут дві основні причини.
Банки можна зрозуміти: ніхто не хоче визнавати публічно те, про що знає всередині, бо боїться, що клієнти побіжать.
Формується «бульбашка збитків»: реальні збитки є, але вони не показані у звітності. І колись воно «дожене». Як догнало у 2015−2016, тоді десь схожа ситуація була, і банки так само не визнавали реальної якості активів та позичальників, а потім виявилося, що в банків просто немає грошей, і стався «банкопад». Який фактично стався раніше.
НБУ варто розв'язувати проблему вже зараз. А саме:
Це виклик для регулятора: провести оцінку та верифікацію, зрозуміти реальну картину з позичальниками, кредитами та взагалі активами банків. Це дасть змогу зрозуміти, як надалі вибудовувати регуляторну політику. Де давати послаблення, де повертатися до довоєнних норм, де скасовувати, де змінювати взагалі.
Аби щось лікувати, треба спочатку поставити діагноз. Його поки що не поставлено.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...