За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
З сьогоднішнього дня, 21 жовтня, Національний банк
Однак, щоб скористатися цією можливістю, покупцеві доведеться виконати низку умов — обов'язково розмістити придбаний долар на
Умови продажу долара Нацбанком виписані так, щоби його золотовалютні резерви не зменшувалися, і щоб він не втратив контроль над ними. Фізособа отримує валюту на якийсь час, і повертає НБУ наприкінці терміну свого вкладення. Банкам заборонено використовувати цей долар на власні операції. Вони мають розмістити їх у Національному банку. За що регулятор їм платитиме 3% річних.
Читайте також:
Правила для покупців долара у Нацбанку такі:
Вкладник заробляє лише у разі підвищення регулятором офіційного курсу гривня/долар і нічого не виграє за збереження старого значення.
«Якщо офіційний курс піднімається з нинішнього 36,6 грн/$ до, скажімо, 40 грн/$, а людина придбала у Нацбанку $100 тис. і витратила на це 3,66 млн грн, то за півроку отримає прибуток 340 тис. грн. Якщо перерахувати це на гривневу дохідність, то вийде 18,3%», — підрахував для «Мінфіну» фінансовий аналітик
Збитки при купівлі нацбанківського долара можуть виникнути лише у разі зміцнення нацвалюти. Хоча в умовах безперервної емісії гривні, бойових дій, кризи в економіці в це вірять мало хто. Надії на зниження валютного курсу в майбутньому мають лише у разі активного відновлення України після перемоги у війні, інвестиційного буму та зупинки «друкарського верстата».
«Якщо гривня зміцниться з 36,6 грн/$ до, наприклад, 32 грн/$, то при покупці тих же $100 тис. фізособа втратить 460 тис. грн. Однак, якщо людина налаштована на купівлю ВКВ, і при зниженні офіційного курсу долара пропорційно опустяться й інші курси — міжбанківський та готівковий, то він зможе у результаті відкупити готівкою ту саму суму долара», — додав Невмержицький.
Максимальні втрати будуть лише у разі збереження великої різниці між готівкою та безготівковими курсами. Як зараз, коли банки продають готівковий долар у середньому по 40,50−41,50 грн/$, а офіційний рівень стоїть на 36,57 грн/$.
У постанові Нацбанку йдеться, що регулятор продаватиме долар для населення на спеціальних сесіях. Вони мають проходити щодня з 09:00 до 10:00. Кожному банку на день дозволено купувати на ці потреби не більше ніж $50 тис. — це розмір лота.
Сума не дуже велика, особливо у разі підвищеного попиту на послугу. Проте фінансисти обіцяють не обмежувати клієнтів у придбаннях та продавати людям валюту не лише безпосередньо від НБУ, а й зі своєї валютної позиції.
Банки заздалегідь знали про новий вид купівлі валюти для населення та підготувалися до нововведення регулятора. Тому дехто вже сьогодні запустив купівлю нацбанківського долара.
«
Гривневі кошти будуть списуватись з карткового рахунку у гривні та зараховуватимуться на доларовий депозит на 6 та 12 місяців. Банк не стягуватиме комісію за купівлю валюти, а за депозитом нараховуватиметься ставка 0,01% річних. Мінімальна сума купівлі та вкладення — 500 доларів, а максимальна не обмежується", — розповів прес-секретар Приватбанку Олег Серга.
Інший держбанк запускає цей вид валютної купівлі на день пізніше, а мінімальна сума угоди там вища.
«Ми запускаємо цю послугу із понеділка. Спочатку у відділеннях, але досить скоро й онлайн. Мінімальна сума — 1000 доларів. Комісію за купівлю валюти не стягуємо, відсоток за депозитом мінімальний — 0,001% річних.
Завдання клієнта за такої купівлі та вкладення не заробити, а вберегти свою гривню від девальвації. Думаю, що попит буде з боку клієнтів, які несуть в
Очікується, що новою можливістю купівлі долара насамперед зацікавляться вкладники, у яких зараз закінчуються гривневі депозити.
Незважаючи на запуск покупок долара від Нацбанку, фінансисти обіцяють не відмовлятися від раніше запущеного сервісу — продажу фізособам валюти під депозит від 3 місяців до 100 тис. грн. на місяць. Тим більше, що він має свої переваги перед купівлею нацбанківського долара:
Читайте також:
Але недоліки банківського продажу валюти теж є. По-перше, це менш вигідні курси, ніж у НБУ, вони коливаються від 36,93 грн/$ до 38,5 грн/$. По-друге, обмежена сума купівлі — не більше 100 тис. грн на місяць.
Для багатьох відкриття для населення нової можливості щодо купівлі безготівкового долара стало несподіванкою. Виникло питання, для чого Нацбанк це робить, і знайшлося відразу кілька пояснень:
Передбачивши обов'язковий зворотний продаж долара та його зберігання на своїх рахунках, Національний банк гарантував недоторканність своїх золотовалютних резервів. Їх розмір, звичайно, на моменті скорочуватиметься, але тільки під час продажу долара людям, проте через 6−12 місяців відновлюватиметься.
Єдиний ризик для Нацбанку в цій історії — зниження офіційного курсу гривні. Адже коли людям наприкінці терміну дії депозиту обмінюватимуть назад долар на гривню за вищим курсом, то курсову різницю у гривні виплачуватиме НБУ. Зрозуміло, що це відбуватиметься за рахунок емісії, яка й так іде повним ходом з початку війни та провокує зростання інфляції та знецінення нацвалюти.
Втім, саме Національний банк — головний гравець валютного ринку і саме він ухвалює рішення про зростання/зниження офіційного курсу гривні. Все у його руках.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...