За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
У першому півріччі покупки в інтернеті зросли до 15,3% загальної кількості операцій, порівнюючи з 14,7% у січні-червні минулого року. Обсяги оплати транспортних послуг зросли на 15%, мобільного зв’язку — на 10%, а благодійних платежів — на 30%. Та й динаміка нових клієнтів була більше ніж вражаючою: +18% у травні і +45% у червні. Такі дані було оприлюднено на Міжнародній конференції Payments & Security EMA.
Про перспективи подальшого розвитку цифровізації у фінансовому секторі «Мінфіну» розповів Дмитро Гриджук, CEO INTENS Institute.
На ринку фінансових технологій у світовому масштабі спостерігається глибока рецесія, через яку лідери цього сегмента зазнають колосальних втрат. Підвищення облікових ставок центробанками багатьох країн і значна інфляція призупинили потік інвестицій у фінтех-стартапи і суттєво знизили капіталізацію провідних фінтех-компаній. За даними Financial Times, майже $0,5 трлн просто зникло з активів фінтех-гігантів.
Так, шведська Klarna, популярність якої різко зросла на ринку BNPL, залучила нове фінансування лише на $7 млрд, що значно нижче від торішньої позначки $45,6 млрд. Компанії довелося звільнити 700 співробітників, або 10% загального штату.
Технологічна компанія Stripe, що стала найдорожчим стартапом у США, у липні втратила 28% своєї внутрішньої оцінки. Тож внутрішнє падіння курсу її акцій до $29 проти $40 у 2021 році знизило передбачувану оцінку Stripe до $74 млрд, порівнюючи з $95 млрд — останньою оцінкою незалежних інвесторів.
Британська Wise дебютувала на Лондонській фондовій біржі ще на початку 2021 року з рекордною початковою вартістю £8,75 млрд ($11 млрд). Проте з того часу вартість акцій впала на колосальні 60%. Так само впали акції австралійського провайдера BNPL компанії Zip — на 80%. Ця компанія також змушена була відмовитися від своїх планів викупити американського конкурента Sezzle Inc. через різке зростання фінансового тиску, спричиненого стрімкою інфляцією.
Ринкова капіталізація популярної брокерської компанії Robinhood у 2022 році впала приблизно до $6 млрд. Після IPO наприкінці липня, коли стало відомо про збитки у понад $3 млрд, акції Robinhood впали на понад 80%. Нині її ринкова вартість на 85% нижча, ніж рік тому.
Вітчизняні фінтехи спрямовують свої зусилля на інновації, що сприяють діджитал-розвитку фінансів.
Які ж саме проєкти формуватимуть фінтех-майбутнє України? На думку експертів світового ринку капіталів і фахівців
• Осучаснення інфраструктури платежів, або перехід на нове покоління системи електронних платежів у режимі 24/7 та на основі міжнародного стандарту ISO 20022. Це дозволить забезпечити тіснішу взаємодію українського та європейського фінансових ринків і відкриє доступ їх учасників до додаткових інструментів проведення міжнародних платежів. Крім цього, це дасть можливість інтегруватися в Єдину зону платежів в
• Впровадження концепції оpen вanking, що передбачає відкриття вітчизняними банками своїх API для інших надавачів платіжних послуг та надання можливості підключатися до інтерфейсів банківських сервісів, обмінюватися з ними даними кожному учаснику ринку, який надає платіжні послуги і має на це дозвіл регулятора.
• Розвиток RegTech, що створить сприятливе середовище для впровадження на ринку фінтех-рішень, які дадуть змогу підвищити ефективність дотримання регуляторних вимог, знизити витрати на комплаєнс, оптимізувати внутрішні процеси та роботу з клієнтами тощо.
• Використання моделей віддаленої ідентифікації та верифікації, що стало надзвичайно актуальним питанням через переміщення українців за кордон та всередині країни внаслідок війни.
• Перехід до безпаперових технологій у фінансовому секторі, аби уникнути при наданні послуг генерування так званого паперового сліду. Це зменшує витрати компаній, а також підвищує корпоративну відповідальність учасників фінансового ринку.
• Впровадження Регуляторної пісочниці, платформи для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, що ґрунтуються на інноваційних технологіях. Функціонування цієї платформи передбачає тісну взаємодію регулятора зі стартапами та провідними учасниками фінтех-ринку, сприяє розширенню переліку інноваційних фінпослуг та появі дедалі технологічніших учасників фінансового ринку, що посилить цивілізовану конкуренцію.
Використання Україною новітніх технологічних систем, у тому числі у фінансовій сфері, робить ці хайтеки трендовими і затребуваними. Вже сьогодні можна визначити тенденції, що матимуть вплив на суспільство у найближчому десятиріччі.
Так, американська консалтингова компанія Gartner, що спеціалізується на ринку інформаційних технологій, визначила список інновацій, що допоможуть у досягненні здобутків діджиталізації. До таких ключових сфер експерти компанії відносять імерсивні технології (віртуальну реальність), автоматизацію штучного інтелекту (AI) та розвиток цифрового бізнесу. Якщо докладніше, то основними маркерами цих напрямів є такі:
Для світу віртуальної реальності ключові:
У межах автоматизації штучного інтелекту до визначальних, на думку експертів, належать:
Щодо розвитку цифрового бізнесу, то тут представлені технології, які допомагають компаніям зробити цей бізнес ефективним і прибутковим:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...