За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Минулого тижня українці отримали змогу
Можливість купити військові облігації зараз є в додатках банків і декількох брокерських компаній. Чому в такому разі ви вирішили додати цей сервіс до «Дії»?
У жодного з банків чи брокерів, які продають облігації, немає такого покриття, як у застосунку «Дія». До неї підключено понад 18,2 млн людей. Задача військових облігацій — це допомога Збройним силам у деокупації українських територій, економіці, тому для досягнення цієї мети потрібно активізувати якомога більшу кількість людей. «Дія» для цього — найкращий інструмент.
Тут можна провести паралель з тим, як ми запускали в застосунку «Дія» телебачення і радіо, коли росіяни стріляли у вишки. Так, можна було дивитись телебачення на Megogo, на ютубі, через інші сервіси. Але скільки людей відкриють трансляцію на Megogo, якщо до цього у них не було підписки і вони не знають, як цей сервіс влаштований? І скільки людей можуть відкрити «Дію» і дивитися телебачення в ній? Так само і з облігаціями. Це значно простіший спосіб їх купити.
На яку суму було продано облігацій за перші дні?
За три доби було придбано понад 20 тисяч військових облігацій на суму понад 20 млн грн. Це досить хороший показник, який дає надію, що військові облігації ставатимуть дедалі популярнішими.
Ми очікуємо, що аудиторія поділиться на 2 умовні групи. Перші відразу придбають довгострокові облігації, щоб підтримати державу, а другі робитимуть тестові покупки короткострокових військових облігацій. Мабуть, такі покупки відбуватимуться частіше, а тому в цьому теж є позитивний момент підтримки бюджету.
В «Дії» можуть продавати облігації різні банки, брокери. Скільки зараз установ вже присутні?
Наразі підключилися
З новими брокерами зараз йдуть переговори?
Є ще декілька партнерів, які готові підключитись і зараз в процесі. Тому сподіваюсь, що цей список розширюватиметься.
Брокери сплачують комісії за те, що отримують доступ до «Дії»?
Ні, це безкоштовно. Вони продають свої облігації без комісії — це один із основних критеріїв для співпраці з «Дією». Однак, щоб підключитись, потрібно здійснити досить складні технічні налаштування для інтеграції.
Інтеграція передбачає, що коли клієнт переглядає ту чи іншу облігацію, він баче, який брокер може її продати. Відповідно, у брокера має бути список доступних облігацій, він повинен мати можливість прийняти заявку, яка надходить через «Дію», обробити її і продати військові облігації.
Чи перевіряєте ви комісії, які встановлюють брокери, щоб дати доступ тим, хто торгує без комісії, і відсіяти тих, хто встановлює високу плату?
У нас немає жодних комісій. Відповідно, всі грають за одними й тими ж правилами. Конкуренція будується на тому, хто які облігації продає і хто яку суму за цю облігацію може запропонувати.
Я намагався купити облігації через «Дію» на другий день після відкриття такої можливості, і всі три брокери, які зараз представлені, не змогли розглянути заявку. У службі підтримки повідомили, що велика кількість заявок, і тому їх розгляд може займати час. За вашими даними, навантаження на брокерів дійсно було більшим, ніж вони можуть опрацювати?
Це класична ситуація для першого-другого дня роботи нової системи. Той масштаб облігацій, яким вони торгували, і який з'явився завдяки «Дії», звісно, суттєво відрізняється. Зараз вони збільшуватимуть потужності для того, щоб своєчасно все обробляти.
Читайте також:
Чи є плани створення в «Дії» майданчику не лише для купівлі, але й продажу облігацій, щоб таким чином забезпечити повноцінну діяльність вторинного ринку?
Наразі такого плану немає. Ми зробили маркетплейс, який демонструє, які облігації є у брокера, а також передає дані людей для відкриття інвестиційних рахунків. Натомість, вторинний продаж передбачає більший функціонал, взаємодію між покупцем і продавцем. Це вже інший масштаб. Тому зараз ми реалізувати це не плануємо.
Декілька місяців тому Нацбанк заявляв про плани продажу на вторинному ринку облігацій зі свого портфелю (з плаваючою дохідністю). Чи готові ви організувати такий продаж в «Дії»?
Якщо
Останнім часом інтерес до військових облігацій знизився через низьку дохідність. На вашу думку, чи є потреба підвищувати виплати за облігаціями?
На мою думку, при купівлі військових облігацій мова не йде про заробіток. Це класний спосіб задонатити державі кошти, які людина не готова віддати безповоротно. Якщо за використання цих коштів держава дасть певний відсоток — це супер.
Я впевнений, якщо говорити не про великих гравців, а про звичайних людей, які донатять вартість чашки кави, аби зібрати на приціл чи дрон, то в них точно при купівлі облігацій немає цілі заробити. Їхня мета — допомогти державі.
Чи є плани використовувати застосунок «Дія» для торгівлі іншими цінними паперами? Наприклад, корпоративними облігаціями, акціями, які представлені на українських біржах?
Зараз мова про це не йде. Ми фокусуємося на тих викликах, які перед нами ставить війна. Не можна зарікатись, куди заведуть нас виклики, які виникатимуть у майбутньому. Але перетворення «Дії» на маркетплейс цінних паперів — це все ж таки не наш шлях. Ми орієнтуємось на державні сервіси.
Які нові сервіси можуть з'явитися в «Дії» найближчим часом?
Зараз ми працюємо над сервісом розмитнення автомобілів, сплати державного мита. Це важливо, адже ми приберемо людський фактор, можливість маніпулювати ціною розмитнення. Процес буде автоматизовано: придбав автомобіль за кордоном, вніс інформацію, на в'їзді до України її перевірили і заплатив. Також триває активна фаза розробки проєкту «єОселя» у застосунку «Дія». Крім того, невдовзі запустимо набір на бета-тестування витягу про місце проживання у застосунку.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...