За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Близько 180 млн грн уже виплатив
Читайте також:
Із наступного тижня Фонд розпочне виплату гарантованого відшкодування усім вкладникам-фізичним особам, у тому числі фізичним особам-підприємцям, незалежно від терміну дії договорів. Попри те, що Фонд декілька разів продовжував терміни конкурсу з пошуку інвестора, готового долучитися до виведення з ринку Банку Січ, конкурсних пропозицій так подано до Фонду і не було. Тому безальтернативним варіантом залишилася ліквідація банку.
Найперше і ключове — вкладники (фізичні особи) уже найближчим часом отримають від Фонду гарантування відшкодування своїх коштів. Уже наступного тижня буде оголошено про початок виплат за всіма договорами, незалежно від терміну їх дії.
Виплати здійснюватимуться через автоматизовану систему Фонду, до якої підключено
Так, за рахунок Фонду кожному вкладнику буде гарантовано виплачено повну суму вкладу та відсотки, нараховані до дня визнання Банку Січ неплатоспроможним. Загалом, майже 1,3 млрд грн. Адже на вкладників Банку Січ поширюються норми Закону «Про повне відшкодування коштів за вкладами на період дії воєнного стану».
Прийнято цю норму було за ініціативою Президента у травні 2022-го. Поширюється цей закон лише на вкладників банків, рішення про виведення з ринку яких прийматиметься під час дії воєнного стану та упродовж трьох місяців потому. Через 3 місяці після завершення воєнного стану гарантовану суму за вкладами буде знову обмежено, і вона становитиме 600 000 грн на одного вкладника в одному банку.
Відповідно до рекомендацій Міжнародної асоціації страховиків депозитів (МАСД), розширення гарантій за вкладами, аж до повної, так званої бланкової, застосовується країнами під час криз чи інших шокових подій для фінансової системи, щоб зменшити ризик відтоку депозитів із банківської системи.
В Україні стовідсоткові гарантії запроваджені на період повномасштабної війни, розв'язаної PФ. Надалі ж, після нашої Перемоги, стабілізації ситуації в економіці і фінансах, коли довіра до банківської системи не потребуватиме додаткових стимулів, дію повної гарантії на депозити буде припинено, як рекомендує МАСД. Передусім, щоб не провокувати банки до надто ризикованої діяльності і не збільшувати «моральний ризик».
Читайте також:
В Україні і сьогодні, під час дії бланкових гарантій, і після їх скасування, гарантовані виплати включають відсотки, нараховані на
Причина зрозуміла: під час тимчасової адміністрації банк не здійснює банківської діяльності, не залучає нові кошти від вкладників, не отримує доходів, із яких би продовжували нараховуватись відсотки.
В Україні, як і в решті цивілізованого світу, при виведенні банку з ринку пріоритетним залишається сценарій, коли знаходиться інвестор, який, оцінивши стан активів, викупить банк повністю, або прийме повністю чи частково його активи та зобов’язання.
Щоправда, для реалізації цього сценарію активи банку мають бути відповідної якості, що дозволить інвестору виконувати зобов’язання перед вкладниками та кредиторами цього банку. Врешті-решт, рішення, чи задовольняє його стан цих активів, приймає лише потенційний інвестор.
За такого варіанту клієнти — чи то вкладники-фізичні особи, чи інші кредитори, — практично не помічають змін. Особливо важливо це для бізнесу, оскільки його позиції дуже вразливі при ліквідації банку. Адже в такому разі юридичні особи за українським законодавством опиняються у 7-й черзі кредиторів і мають сподіватись, що активів банку вистачить на задоволення їх вимог.
Фонд гарантування вкладів завжди докладає максимальних зусиль для пошуку інвестора, зацікавленого взяти участь у виведенні з ринку неплатоспроможного банку. Однак, це справа не одного дня.
Претенденти мають вивчити стан активів банку, ознайомитись з усією документацією, підготувати конкурсну пропозицію. На жаль, найчастіше, попри наявний інтерес від потенційних інвесторів на етапі ознайомлення із документацією неплатоспроможного банку, конкурсних пропозицій від інвесторів не надходить.
Але Фонд і надалі робитиме усе, передбачене законодавством, щоб збільшити шанси на залучення надійного інвестора, і як результат — захистити права та інтереси як вкладників, так і кредиторів банків, що визнаються неплатоспроможними.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...