За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна змусила українців думати про купівлю бункера — кількість таких запитів зросла в рази. Скільки коштує зробити приватне бомбосховище і чи є попит на такі послуги,
За час повномасштабної війни кількість Google-запитів щодо бомбосховищ аномально зросла, свідчать дані платформи для пошукового маркетингу Serpstat.
Наприклад, якщо за січень запит «приватний бункер» загуглили лише 70 разів, то у квітні — вже 1 600 разів. Із квітня щомісяця кількість запитів стабільно спадала, хоча ще за неповний вересень досягла показників вересня 2021-го.
Про сплеск попиту свідчать дані майданчику з замовлення послуг Kabanchik.ua. З кінця лютого там зростає кількість замовлень на ремонт укриттів і підвалів, а також облаштування чи копання погребів. У червні кількість замовлень зросла на 100%, порівнюючи з березнем. Навіть у вересні попит продовжує триматися на пікових рівнях.
Багато замовлень стосуються погребів: українці просять викопати яму, залити підлогу бетоном й зробити вентиляцію. Це також стосується і підвалів багатоповерхівок. Майже половина усіх таких замовлень — з Києва. Решта — Київщина, захід і центр країни, та Харківщина.
За 100 тис. грн можна встановити у дворі бункер, щоб пережити обстріл, — каже власник БТК «Альбатрос» Леонід Бенев'ят. Але це буде лише «залізобетонна коробка», без вентиляції, водовідведення чи додаткових виходів. Встановлення цих елементів може коштувати дорожче за сам бункер.
Втім, просто викопати у подвір'ї яму та забетонувати її — замало, щоб назвати це бункером, — пояснює керівник Вектор-Альфа Максим Коваленко. «Такий бетонний підвал захистить від міни 60−80 мм, від уламків, але не від чогось серйознішого. Бункер — це серйозна фортифікаційна споруда, яка має свою вентиляцію, автономне енергозабезпечення, відведення газів та води, каналізацію».
Читайте також:
Невеликий бункер для чотирьох осіб (20 кв. м), який витримає обстріл РСЗВ «Град», коштуватиме $20 тис., — каже Коваленко. Йдеться про бункер із бетонним перекриттям 50 см без особливих зручностей, у який треба спускатися драбиною. Таку саму ціну називає власник фірми «ЄвроДім» Ігор Черніков, але з уточненнями: «Має бути два виходи: зі сходами, і запасний люк з драбиною, санвузол, чотири ліжка, інтернет. Жити там не вийде — максимум переночувати, це дуже некомфортно».
Замовлень в опитаних будівельників одиниці, навіть якщо це прифронтові Дніпро та Харків. Увесь попит — приватні житлові ділянки. «Це недешеве задоволення, тому народ не поспішає вкладатися», — констатує Максим Коваленко.
Щомісяця звертаються і цікавляться бункерами до 10 людей. Найактивніше бункери продавалися у квітні-травні, — каже Коваленко. Дзвінків тоді було не більше, але більше з них ставали замовленнями. Продаж суттєво впав, коли росіяни програли битву за Київ, — додав він.
Читайте також:
Майже завжди замовники — власники приватних будинків, подалі від міста. Також бункерами цікавляться державні й приватні школи, — додає Леонід Бенев'ят. Втім, з ними поки що все на етапі узгоджень з пожежниками.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...