За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Вже в середу Федеральна резервна система прийме рішення щодо чергового підвищення ключової ставки. Більшість експертів схиляються до того, що центробанк підвищить ставку на 75 базисних пунктів — до 3,25%. Частина ж оглядачів вважає, що можливе підвищення навіть на 100 б.п. «Мінфін» зібрав прогнози експертів та провідних інвестиційних компаній щодо того, куди за цих умов рухатиметься глобальна економіка та ринки.
Опубліковані минулого тижня дані про індекс споживчих цін у Сполучених Штатах знову засмутили інвесторів. У серпні індекс зріс на 0,1%, здавалося б невелика цифра, але експерти очікували, що показник скоротиться на 0,1%. До того ж, у липні інфляція залишалась незмінною, що давало підстави говорити про перемогу над нею.
Зараз же очевидно, що заяви про перемогу над зростанням цін виявились передчасними й у річному вимірі інфляція становить 8,3%.
Якщо до публікації свіжої статистики інвестори обережно плекали надію, що ФРС підвищить ставку лише на 50 б.п., то зараз абсолютно домінуючий прогноз —підвищення на 75 б.п.
Оглядачі схиляються до того, що і наступного року ставка зростатиме суттєвіше, ніж передбачалось раніше. Ще декілька місяців тому вважалось, що вершини вона сягне в межах 3,7%-4%. Більш песимістичні аналітики говорили про діапазон 4−4,5%. Але зараз все більше фахівців схиляються до того, що навіть цей бар'єр буде подолано.
Аналітики Deutsche Bank переконані, що у 2023 р. ставка дійде до 4,9%. А засновник Bridgewater Associates
«Це зменшить кредитування приватного сектора, що призведе до падіння його витрат, а отже, й економіки», — наголошує він.
Принцип уповільнення інфляції, завдяки підвищенню ключової ставки, можна пояснити досить просто. ФРС має уповільнити зростання зарплат і скоротити кількість нових робочих місць, а також спровокувати зниження попиту на товари.
Інакше кажучи, підвищення ключової ставки — це елемент уповільнення економіки, і тут центробанку головне не перестаратись і не відправити економіку в рецесію. Проблема полягає в тому, що прорахувати, як саме політика ФРС вплине на економіку, вкрай важко.
Голова ФРС Джером Пауелл у серпні відверто заявив, що його кампанія зі стримування цін «принесе біль домогосподарствам і підприємствам».
За прогнозом Світового банку, глобальної рецесії ні цього, ні наступного року не буде, однак фахівці установи визнають декілька факторів, що говорять про передумови її виникнення.
«Світова економіка перебуває в розпалі одного з найбільш синхронних у міжнародному масштабі епізодів посилення монетарної та фіскальної політики за останні п’ять десятиліть. Ці заходи необхідні для стримування інфляційного тиску, але їхні взаємні наслідки можуть спричинити більший вплив, ніж передбачалося, як у вигляді посилення фінансових умов, так і внаслідок посилення уповільнення зростання. Це синхронне посилення політики схоже на ситуацію напередодні рецесії 1982 року», — йдеться у повідомленні Світового банку.
«Сигнал від ФРС полягає в тому, що вона хоче знизити попит, підвищуючи ставки, тому питання не в тому, чи підемо ми в рецесію, а в тому, коли вона почнеться», — зазначив керівник відділу стратегії ставок США в Societe Generale Субадра Раджаппа.
До того ж, інші центробанки йдуть тим самим шляхом. Близько 90 із них підвищили відсоткові ставки цього року, а половина підвищила їх щонайменше на 75 базисних пунктів за один раз. Серед таких і
На переконання аналітиків Vanguard, цього року рецесії економіки США, найімовірніше, вдасться уникнути. Насамперед, завдяки потужності ринку праці та попереднім позитивним оцінкам зростання економіки у 3 кварталі, яка має зрости на 0,3%. Однак, на наступний рік у Vanguard дивляться песимістично та оцінюють ймовірність рецесії у 65%.
Значні очікування рецесії продемонструвало й опитування, організоване Bank of America, участь у якому взяли 212 інвесторів, що контролюють активи на суму $616 млрд. 72% опитаних сказали, що очікують ослаблення економіки наступного року.
Оптимістичніші дані консенсус-прогнозу Bloomberg. Відповідно до нього, наступного року економіка США зросте, хоча і на скромні 0,9%. Ще в січні фахівці очікували зростання на 2,5%.
Читайте також:
ВВП Єврозони, за даними цього прогнозу, зросте лише на 0,5%, на початку року прогноз зростання становив також 2,5%. А ось у Великобританії фахівці прогнозують рецесію — на їхню думку економіка королівства скоротиться на 0,1%.
Відразу декілька опитувань демонструють, що великі інвестори йдуть з акцій та намагаються сховатись у кеші. За даними опитування Bank of America, менеджери фондів налаштовані «по-ведмежому», а середній обсяг готівки на їхніх рахунках на найвищому рівні, починаючи з 2001 року. Натомість, частка в міжнародних акціях — найнижча за весь час.
Також за результатами опитування трейдерів, проведеного MLIV Pulse, 44% із них заявили про продаж акцій напередодні засідання ФРС. І лише 28% повідомили про купівлю акцій перед цією подією.
Головний ринковий економіст Goldman Sachs Домінік Вілсон проаналізував, як реагуватиме ринок на підвищення рівня безробіття у США. Наразі цей показник становить 3,7%. Однак, зростання безробіття — один із факторів, який безпосередньо допомагає стримати інфляцію. На думку Вілсона, якщо показник безробіття доведеться підвищити до 5%, то S&P 500 із нинішнього рівня в 3 900 пунктів впаде до 3 400 — показника, який востаннє фіксувався у 2020 р. у розпал пандемії.
У серйознішому сценарії, коли рівень безробіття доведуть до 6%, індекс S&P 500 впаде нижче 2 900 пунктів — показника, який був звичним ще у 2019 році.
Цей суворий сценарій передбачає посилення фінансових умов, які можна порівняти з глобальною фінансовою кризою 2008 року, а до неї — рецесією початку 1980-х років, — зазначає Вілсон.
Падіння ключового індексу до такого показника прогнозує й один із найвідоміших світових інвесторів
На ведмежій позиції стоїть і один із керівників хедж-фонду Bridgewater Associates Грег Дженсен, за словами якого, інвестори стикаються з перспективою масштабного краху ринку та серйозної рецесії. На його думку, у серпні акції коштували орієнтовно на 30% дорожче, ніж повинні були б, виходячи з їхнього історичного зв’язку з корпоративними грошовими потоками.
«Спад (який відбувся з початку року) здається великим, але ціни на активи все ще досить високі. Зниження досить невелике, порівнюючи зі зміною базових фундаментальних умов. справді стане страшно, коли всі вирішать, що це не тимчасове падіння, а більш постійне явище. Саме тоді почнеться дно», — застерігає Дженсен.
На його думку, ведмежий ринок може тривати значний період. «Непросто сказати, триватиме він три роки чи один рік, але масштаб його, ймовірно, буде великим і важким», — вважає керівник Bridgewater Associates.
За розрахунками ж Рея Даліо, підвищення ставок призведе до істотного падіння акцій на ринках. Якщо з нинішнього рівня відсоткові ставки підвищать приблизно до 4,5%, це призведе до падіння фондових індексів США на 20%, — вважає інвестор.
Читайте також:
Попри загальний песимізм, напередодні засідання ФРС лунають і поодинокі позитивні заяви. Так, провідний стратег Morgan Stanley Ендрю Сліммон
На думку експерта, вже цей рік S&P 500 закінчить близько до тих показників, із яких рік починався, — 4 778 пунктів. Експерт сподівається, що вже наступного року ФРС «почне знімати ногу з гальма» та пом'якшуватиме фінансові умови, а це означатиме поступове зростання дохідності.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...