За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
З 1 вересня платіжні системи підвищать платіж, що сплачують банки за своїх клієнтів, які знімають готівку в українських банкоматах інших фінустанов. Про це першим
За словами Олега Гороховського, рішення було прийняте під тиском банків, які володіють великими мережами банкоматів в Україні та обслуговують великий потік клієнтів інших банків. Передусім, це вплине на необанки, які не мають власних банкоматів.
«У цих умовах тариф за зняття готівки, що діяв раніше, не покриватиме наших витрат. На жаль, ми змушені з 1 вересня підвищити тариф за зняття власних коштів із наших карток із 0,5% до 0,9%. Тариф за зняття кредитних коштів залишиться без змін», — написав банкір.
Олександр Карпов, директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА, пояснив, що останні 10 років міжбанківський тариф за зняття готівки з дебетових карток фінустанов у банкоматах інших банків становив 2 грн (тобто cтільки банк-емітент картки платить банку-еквайру за надання послуг своїм клієнтам). Із огляду на девальвацію гривні, цей тариф вже не може забезпечувати рентабельність банкоматного бізнесу.
«Для кредитних карток вже давно діє тариф на рівні 1% + 5 грн. Така вартість відповідає трансграничним тарифам, що використовуються, коли емітент та еквайр із різних країн», — говорить Олександр Карпов.
За його словами, ринок обговорював однакові тарифи для кредитних та дебетових карток, тобто 1% + 5 грн, який не заважає власникам кредитних карток. Але з погляду банків, які не мають власної банкоматної мережі, такий тариф дуже невигідний.
«Після серії перемовин учасники порозумілися щодо тарифу, який в середньому складатиме 0,5% від суми операції», — зазначив директор Української міжбанківської асоціації. Платіжні системи застосовуватимуть різні механіки підрахунку тарифу, — додав він.
У
«У серпні ми отримали звернення від банків-членів Української міжбанківської асоціації ЄМА щодо перегляду міжбанківської комісії за операціями зняття готівки в банкоматах в Україні. На сьогодні це питання знаходиться на розгляді платіжної системи. Про рішення буде повідомлено безпосередньо її банкам-учасникам, відповідно до правил платіжної системи», — прокоментували у пресслужбі Mastercard.
Читайте також:
Міжбанківський тариф, який сплачує банк, що випустив картку, банку-еквайру, який надає послуги, може бути перекладено на клієнтів. На думку Олександра Карпова, банки можуть підвищити поточний тариф на 0,3−0,4%.
«Але це не є універсальним підходом, все залежить від пакетних послуг, які пропонує певний банк, та категорій його клієнтів — користувачів дебетових карток. Окремі банки не змінюватимуть тарифи взагалі, або змінять їх несуттєво», — пояснює він.
«Ми намагаємося забезпечити безперебійну роботу банкоматів, незважаючи на високі ризики для технічного персоналу, ризики втрати пристроїв та грошей, а також збільшення вартості палива та інших витрат», — прокоментував Дмитро Мусієнко, керівник дирекції роздрібного бізнесу Приватбанку.
Він додав, що в умовах війни саме операції з готівкою набувають першочергового значення — людям потрібна якась впевненість у завтрашньому дні, що отримується серед іншого через наявність готівкових коштів на руках.
На даний момент клієнти Привату можуть зняти кошти з дебетової картки безкоштовно, з кредитки — з комісією 1%. Банкомат банку видає максимум 20 тис. грн протягом 3 годин.
В одному з найбільших держбанків,
«Ощад має одну з найбільших банкоматних мереж на ринку. Ми постійно інвестуємо в її обслуговування і модернізацію. Клієнти Ощадбанку не мають і не матимуть проблем зі зняттям готівки в наших банкоматах. Підвищення тарифу на зняття готівки ми не плануємо», — зазначив Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку.
Щоправда, чи доведеться платити більше клієнтам, які побажають зняти кошти у банкоматі інших фінустанов, наразі невідомо.
Наприклад, зараз із пенсійних карток Ощадбанку у «чужих» банкоматах безкоштовно можна зняти лише 10 тис. грн на місяць. Для власників кредиток, які зніматимуть кошти у банкоматі іншого банку, діє вища комісія — 1,5% + 5 грн (проти 1% в банкоматі Ощаду).
У пресслужбі ПУМБу наголосили, що їхні клієнти можуть знімати кошти без жодних комісій, як із дебетових, так і кредитних карток. Єдиним обмеженням зараз є ліміт Нацбанку — 100 тис. грн на добу, але не більше 600 тис. грн на місяць.
«
У пресслужбі
За словами Дмитра Коваленка, директора з маркетингу та продуктів Креді Агріколь Банку, з погляду прибутків та витрат, володіючи банкоматною мережею, фінустанова відшкодує свої витрати як банка-емітента за рахунок додаткових доходів власного банкоматного еквайрингу.
«Наші карткові пакети сформовані таким чином, щоб максимально стимулювати безготівкові операції. Проте, якщо клієнт Креді Агріколь захоче отримати готівку у банкоматній мережі іншого банку, і при цьому обслуговуючий банк не застосує ліміти щодо такої операції, ми будемо готові заплатити цьому банку більшу комісію», — запевнив банкір.
Він також попередив, що багато банків-еквайрів ставлять ліміти на зняття готівки. Наприклад, у банкоматній мережі Креді Агріколь банку власники карток, емітованих іншими банками, можуть отримати до 6 тис. грн.
Отже, поки що банки не поспішають змінювати умови обслуговування для своїх клієнтів слідом за «банком у смартфоні» — monobank. Але дуже ймовірно, що з певним часовим лагом отримати готівку у банкоматі стане значно дорожче.
Умови обслуговування клієнтів топ-10 банків із найбільшою клієнтською базою (дані станом на 22.08.2022)
Назва банку | Комісія за зняття готівки в банкоматі в Україні | Ліміти на зняття готівки в банкоматі в Україні |
Приватбанк | Кредитні кошти: до 1 тис. грн — 7−47 грн, залежно від суми, понад 1 тис. грн — 4%. | Обмеження банкомату: з картки Привату — 20 тис. грн на 3 години, з картки іншого банку — 10 тис. грн на 3 години. |
Ощадбанк | Дебетові картки — безкоштовно, понад 20−100 тис. грн на місяць, залежно від класу картки, — 1% + 5 грн. Для пенсійних карток — у банкоматах інших банків безкоштовно до 10 тис. грн на місяць. Кредитні кошти — 2,99% (окрім картки Море, також комісія не діє на картки, які будуть відкриті зараз). | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. |
monobank | Дебетові картки — безкоштовно, кредитні — 0,9%. Кредитні кошти — 4%. | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. |
Дебетові та кредитні картки — безкоштовно. Кредитні кошти — 3% + 15 грн. | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. | |
ПУМБ | Дебетові та кредитні картки — безкоштовно. Кредитні кошти — комісії немає, але нараховується 4% на місяць (без пільгового періоду). | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. |
За дебетовими картками безкоштовно, якщо цільові зарахування (зарплата, соцвиплати), на інші кошти — 1%, але мінімум 15 грн. | За карткою Platinum — 20 тис. грн на добу, | |
Дебетові картки — безкоштовно, понад 30−150 тис. грн на місяць, залежно від пакету White, Black або Grafit, — 2% + 25 грн. Кредитні картки — 4% на зняття власних та кредитних коштів (окрім Red Cash). | Ліміт банку — 20 тис. грн на добу. | |
За дебетовими картками безкоштовно, якщо цільові зарахування (зарплата, соцвиплати), на інші кошти — 0,9%. Кредитні картки — 0,9%. Кредитні кошти: до 1 тис. грн — 7−47 грн, залежно від суми, понад 1 тис. грн — 4%. | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. | |
У власній мережі банкоматів: New Card — 1%. Start — 2%, All Inclusive — 1,5%, All Inclusive Ultra — 1,2%, All Inclusive De Luxe — 1%. У банкоматах інших банків: New Card — 2%. Start — 2% + 7 грн, All Inclusive — 1,8% + 9 грн, All Inclusive Ultra та All Inclusive De Luxe — 1,3% + 7 грн. Кредитна картка — 5%, але мінімум 10 грн. | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. | |
Залежно від тарифного плану: Pro-запас, Еко-гаманець, Приватний, Зарплатний, Топ-Драйв та Vip Драйв — безкоштовно. Карта моряка — 0,5%, у банкоматах інших банків — 1% + 5 грн; Крок на зустріч — 4% (мін. 1 грн), у банкоматах інших банків — 5,5% + 6 грн. Кредитні картки — 0,5% (мін. 4 грн). Винятки: Easy Card — без комісії, Premier-картка (New) — 1%, але мінімум 4 грн. | Ліміт НБУ — 100 тис. грн на добу, але максимум 600 тис. грн на місяць. |
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...