За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Офіс президента
На думку економіста, фактично, це концепція нового офшору, яка відповідає лише короткостроковим інтересам окремих галузей середнього та великого «нового» бізнесу. Короткостроковим, бо повністю ігнорує ризики недофінансування воєнних видатків.
Активи не вартують нічого, якщо їх не захистить армія. Активи не вартують нічого, якщо немає якісного людського капіталу — освіченого і здорового. Активи не вартують нічого, якщо ми готові «викинути на мороз» найнезахищеніших громадян, виживання яких дослівно залежить від держави, від усіх нас.
До того ж, дослідження мирного часу показували, що ключовою перешкодою бізнес бачить зовсім не рівень податків, який в Україні середній, а відсутність гарантій прав власності та реформованих судів.
Читайте також:
1. Моделювання, на яке спирається концепція, істотно занижує прогноз податкових надходжень за теперішнього оподаткування. Порівнюючи з моделюванням фіскального розриву Центру економічної стратегії, річні надходження занижені на 112 млрд грн. Зрештою, лише у липні фактичні податкові надходження виявилися вищими на 32 млрд грн. Занижені фактичні надходження відповідно занижують оцінку додаткового фіскального розриву при зниженні податків.
2. Прямі втрати бюджету від зниження податків та ЄСВ самими авторами концепції оцінюються в 622 млрд грн. За твердженням авторів, 350 млрд грн компенсується відповідним зменшенням видатків держави на ЄСВ та ПДФО, які зараз значно зросли через збільшення чисельності ЗСУ. Якщо прийняти цей розрахунок, залишається близько 270 млрд грн додаткового дефіциту — це майже 23 млрд грн щомісяця, які потрібно додатково знайти Мінфіну.
Найбільші пропоновані компенсатори є деструктивними для економіки, або виглядають непропрацьованими та малореалістичними за очікуваними надходженнями:
3. Автори також уникають пояснень, як передбачається компенсувати значний додатковий дефіцит місцевих бюджетів, викликаний зменшенням ПДФО та податку на прибуток. Це підважує найуспішнішу українську реформу — децентралізацію, підточує стійкість та спроможність місцевих громад.
Читайте також:
4. Припущення щодо відсотку детінізації внаслідок зниження ставок податків автори «реформи» ґрунтують на прямій екстраполяції результатів опитування підприємців. Тоді як якісне моделювання впливу зміни ставки навіть одного податку на податкові надходження є складним і в умовах ринкової економіки мирного часу, за інших рівних умов, без зовнішніх шоків.
5. Покладання на те, що донори та міжнародні фінансові організації закриють додатковий фіскальний розрив, є безвідповідальним — навіть на сьогодні донори не покривають усього дефіциту бюджету, що змушує
6. Також автори не адресують паралельне існування двох систем непрямих податків — ПДВ та «широкої» спрощенки, згадують лише про скасування 4-ї групи для великих аграріїв.
7. Пропонована ставка ПДВ є нижчою за мінімальну стандартну ставку у 15%, встановлену Євродирективою 112, та суперечить зобов’язанням щодо гармонізації з законодавством ЄС, які взяла на себе Україна в рамках євроінтеграції.
Також пропонована ставка податку на прибуток є нижчою за мінімальну ставку для мультинаціональних корпорацій, передбачену другим блоком плану OECD/G20 BEPS (запобігання розмиванню бази оподаткування та перенесенню прибутків у низькоподаткові юрисдикції).
До цього плану приєдналося вже понад 140 країн, зокрема й Україна. В рамках BEPS ставка нижче 15% дозволить просто забирати різницю у вигляді податку на прибуток юрисдикціям материнських компаній — нам пропонують віддати податки найбільшого мультинаціонального бізнесу швейцарцям, американцям та європейцям.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...