За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Китай продовжує піднімати градус відносин із Тайванем, змушуючи світових політиків шукати варіанти для згладжування протиріч. Свій вплив Пекін намагається зміцнити не тільки у політичній, а й у фінансовій сфері.
Цього року відбулося кілька знакових подій, які змусили світові ЗМІ знову заговорити про перспективи юаня, як повноцінної резервної валюти. Чи зможе він у найближчому майбутньому реально потіснити
Одним із найбільш обговорюваних у фінансовому світі подій стало створення Китайським центробанком People's Bank of China (РВС) у співпраці з Банком міжнародних розрахунків (BIS) резервної юаневої системи. Офіційно про створення резервного пулу юанів було оголошено наприкінці червня. До угоди приєдналися Індонезія, Малайзія, Гонконг, Сінгапур та Чилі. Передбачається, що кожен учасник внесе до загальної каси щонайменше 15 млрд юанів (близько $2,23 млрд).
У разі потреби ліквідності центробанки країн-учасниць зможуть використати свої внески, а також отримати доступ до додаткового фінансування.
«Угода знаменує собою останній крок Пекіна, спрямований на посилення інтернаціоналізації китайської валюти, кидаючи викликсвітій фінансовій системі, де домінує долар США», — так оцінив цю подію Bloomberg.
Дійсно, юань помітно зміцнив свою роль міжнародної арені. За 2 останні роки обсяги китайської валюти в резервах центробанків інших країн зросли на 90%, а з 2016 року — майже потроїлися.
Інтерес до цієї валюти настільки високий, що 85% провідних центробанків світу мають намір інвестувати в китайський юань або розглядають таку можливість. Такий результат показало опитування 30 центральних банків, яке проводилося з квітня по червень найбільшим швейцарським фінансовим холдингом UBS Asset Management.
Поведінка центробанків — реакція на роль юаня, що посилюється, в міжнародних розрахунках. За даними міжнародної платіжної системи SWIFT, частка китайського юаня у міжнародних розрахунках зросла з 2,7% у грудні до 3,2% у січні, поставивши новий рекорд.
Міжнародні санкції, накладені цивілізованим світом на країну-терориста, дозволили китайській валюті блискавично розширити свою присутність на російському ринку.
За підрахунками аналітиків Росбанку, на Московській біржі обсяг торгів юанем у липні сягнув 100 млрд юанів (близько $14,9 млрд), майже подвоївшись порівняно з червнем — з 54 млрд юанів.
Місцеві аналітики не виключають, що російський Мінфін може вже найближчим часом зробити юань основною резервною валютою (визнані в усьому світі долар і
Все це знову актуалізувало тему швидкого переділу світового фінансового ладу, непорушність якого намагається порушити юань. Але чи така велика загроза, яку може представляти юань для головної резервної валюти світу — долара?
Китайська влада дійсно робить кроки щодо просування своєї валюти та посилення її значущості на світовому фінансовому ринку.
Найбільш значущою подією в цьому плані стало внесення з 1 жовтня 2016 року Міжнародним валютним фондом юаню в розрахунок кошика спеціальних прав запозичення — SDR (штучний резервний та платіжний засіб, який використовується у розрахунках між МВФ та його членами, а також ще 14 офіційними організаціями).
Початкова частка юаня в SDR — 10%, що вище за рівень єни (8,3%) і фунта стерлінгів (8,09%). Хоча й значно менше, ніж долар (41%) та євро (31%). Таким чином, Фонд офіційно включив юань до так званого клубу резервних валют.
Але ось що цікаво, приводом до такого рішення МВФ став саме факт стрімкого зростання ваги китайської валюти в міжнародних розрахунках: у 2015 році, цей показник був на рівні 3%, тобто майже стільки, скільки й зараз, за 7 років.
За цей час питома вага юаня у міжнародних розрахунках сильно змінювалась. Наприклад, наприкінці 2017 р. він упав до 1,75%.
Не можна говорити і про те, що найближчим часом сильно зміниться розстановка сил у резервах найбільших центробанків. За оцінками МВФ, за десять років у юанях буде розміщено 5,8% резервів світових ЦБ порівняно з 2,9%, які фіксуються зараз.
За
До того ж, як зазначає ринковий аналітик Джозеф Адінольфі, зростання юаню пов'язане переважно з однією країною — Росією. Вона почала нарощувати долю китайської валюти у своїх запасах, готуючись до повномасштабного нападу на Україну.
На початок цього року в РФ припадала третина міжнародних валютних резервів у юані. Також більш менш значні частини цієї валюти в резервах тримають Бразилія і Швейцарія.
Для сильної грошової одиниці, яка використовується не лише в межах своєї країни, потрібні три складові.
Перша — сильна економіка.
Наразі загальний розмір китайської економіки становить $19,9 трлн, що робить її другою у світі після США, ВВП яких оцінюється у $25,3 трлн. Китай став другою економікою світу ще в 2007 році, відсунувши Японію, яка займала це місце протягом більш як чверті століття.
Читайте також:
Хоча останніми роками
Наприклад, однією з найбільших та перспективних галузей Китаю залишається будівництво. Ще рік тому другий за розміром девелопер країни Evergrande заявив про дефолт. Ціна питання — близько $300 млрд. Через те, що Пекін не публікує ключову інформацію, оцінити, як банкрутство Evergrande вплинуло на інші галузі, неможливо.
В даний час,
Про проблему ми нічого не знаємо (цифр немає), але знаємо, що вклади багатьох китайців заморожені. І це вже настільки масштабно, що у містах відбувалися масові протести вкладників. І це лише один із прикладів глобальних проблем китайської економіки.
Друга складова — готовність влади дотримуватись дефіциту держбюджету.
Щоб підвищити вагу валюти на світовому фінансовому ринку, потрібно стати покупцем продукції з інших країн. Іншими словами, щоб юань міг претендувати на місце долара у світовій фінансовій системі, Китаю доведеться стати іншими Штатами: перейти від торгового профіциту до торгового дефіциту та поступово нарощувати бюджетний дефіцит, завдяки якому відбувається безризиковий випуск своєї грошової одиниці.
Для порівняння: частка експорту Китаю у ВВП у 2021 р. склала приблизно 19%, збільшившись із 17,65% у попередньому році. У 2020 році експорт товарів та послуг зі США становив близько 10% їх ВВП.
Цей процес нерозривно пов'язаний із зміною моделі економіки: від моделі, за якої економічне зростання базується на внутрішніх інвестиціях та експорті продукції на зовнішні ринки до моделі, при якій основу зростання економіки становить внутрішній попит.
Але Китай поки що рухається у звичній колії, нарощуючи експорт. Профіцит його торговельного балансу в липні сягнув $101 млрд, оновивши історичний рекорд,
Та й за рівнем споживчого попиту Китаю ще дуже далеко до рівня Штатів. Частка внутрішнього споживання у ВВП США (за даними за 2020 р) становить 67,23%, що вище за середньосвітовий показник 60%. У Китаї споживання домогосподарств формує менше ніж 40% ВВП.
Третя складова — готовність позичальників (не лише внутрішніх) залучати фінансування у цій грошовій одиниці .
За
З них борг, номінований у доларах США — майже $16 трлн або близько 49%. Наступна позиція — євро, це еквівалент $9,6 трлн, або 29%, далі йдуть фунт стерлінгів (5%), японська єна (2,8%), швейцарський франк (1,3%). Борг, номінований у китайських юанях, настільки малий, що не виділяється у статистиці окремо.
Китай навряд чи дозволить юаню стати вільно торгованою світовою валютою в найближчому майбутньому. І на це є кілька вагомих причин.
По-перше, китайський уряд одержимий контролем. Пекін хоче, щоб юань тіснив долар на міжнародній арені, але не здатний відмовитися від того, щоб курс юаня перестав залежати від дій Народного банку КНР.
По-друге, влада Піднебесної побоюється, що, якщо міжнародні валютні трейдери заволодіють великою кількістю юаня, вони можуть спровокувати спекулятивну торгівлю і викликати або ревальвацію у бік підвищення (що зробить китайський експорт дорожчим), або глибоку девальвацію валюти, що загрожує зубожінням населення.
По-третє, атаки на юань можуть зруйнувати образ непереможної та мудрої Компартії.
Зрештою, якби юань став світовою резервною валютою, китайському уряду довелося б повністю відкрити ринки, у тому числі й дозволити вільний рух капіталу. Але поки що навіть тиск Заходу не змусив Пекін піти на такі кроки.
«Китай дотримується стратегії „розділяй та володарюй“. Китай має величезний ринок. Тому урядам інших країн та компаніям дуже важко діяти спільно проти китайського уряду та партії. Уникаючи перетворення юаня на глобальну резервну валюту, китайський уряд сподівається скористатися всіма перевагами глобалізації, одночасно уникнувши всіх зобов'язань, які накладає на країни така відкритість», —
Відповідь на запитання: «Чи привабливий юань з інвестиційної точки зору?» очевидний — точно ні. Юань менш ліквідний. Якщо долар є світовою валютою, якою можна розплачуватись практично у будь-якій країні, то китайський юань у готівковій формі можна використовувати лише при поїздці до Китаю.
Читайте також:
До речі, за інформацією BIS, близько 90% усіх валютних угод все ще мають долар як один з етапів угоди. — Це досить переконливий контраргумент для всіх, хто пророкує швидкий захід сонця епохи «зеленого».
Юань можна конвертувати в інших країнах світу в той самий долар чи євро, але цілком можливо, що користі від такої конвертації не буде. Також варто пам'ятати, що в поточних умовах зростання інфляції, юань, як і інші валюти, не підходить як засіб збереження заощаджень.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...