За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Уряд вже готує законопроєкт про запровадження додаткового збору на імпорт. Мова йде про запровадження 10-відсоткового збору на валютообмінні операції для купівлі всіх імпортних товарів і послуг. Про наслідки такого рішення
Основний момент. Припустимо, я «сірий» імпортер. За яким курсом мені доцільно купити готівковий
Якщо у мого «білого» конкурента вхідна вартість товару на полиці: 36,57 грн/$ + 10% спецмита + імпортний ПДВ та мито (грубо — 25%). Мій мінус — вартість доставки і трансакційні витрати. Тому, навіть шаленими адміністративними зусиллями і спробою не залишити жодного обмінного пункту з ліцензією, такий попит на готівкову валюту «штовхатиме» готівковий ринок вгору.
Зараз, навпаки, «тіньовий» імпорт програє можливості ввезти товар «в білу», придбавши валюту за умовно-пільговим курсом 36,57 грн/$. Тому тут гостре питання вирівнювання умов для «білого» імпорту та боротьби зі заниженням митної вартості.
Читайте також:
Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 грн/$. На готівковому ринку обмінний курс стабілізувався на рівні 38,50/39,20 грн/$ — купівля/продаж.
Минулого тижня готівковий курс стрімко зріс до 42,0/42,5 грн/$ (+15% до першої половини липня, коли офіційний курс залишався на рівні 29,25 грн/$).
Основним фактором «ралі» готівкового курсу та його наступного розвороту, за словами операторів ринку, виступив адміністративний тиск Національного банку на легальні небанківські
Відмітимо, що обіг небанківських валютних обмінників у 2021 році складав всього $14,1 млрд, або в середньому всього $1 млрд на місяць у першому півріччі 2021 року. Для порівняння: обсяг купівлі безготівкової валюти клієнтами банків у липні склав $7 млрд.
Враховуючи, що зростання курсу на готівковому сегменті формує негативні очікування і впливає на поведінку безготівкового ринку (затримка експортної виручки), Нацбанк також здійснив наступні кроки:
Відмітимо, що курс за операціями з картками залишився на попередньому рівні 36,90−37,10 грн/$ та не реагував на коливання готівкового ринку.
Читайте також:
Після підвищення офіційного курсу гривні 21 липня Нацбанк викупив до резервів $0,9 млрд. Обсяги продажу валюти клієнтами банків можуть залишатись вищими за купівлю ще тривалий час, враховуючи:
З іншого боку, уряд готує впровадження спеціального мита на купівлю валюти для імпорту в розмірі 10% (де-факто, зростання курсу до 40,3 грн/$). Тоді як експортери будуть змушені продавати валюту за офіційним курсом 36,57 грн/$.
Такий розрив повертає ситуацію квітня-червня, коли експортери залишали виручку за кордоном. З високою ймовірністю, безготівковий валютний ринок може піти «в тінь», а операції експорту-імпорту проходитимуть як взаємозалік.
Ба більше, за умови зростання податкового навантаження на імпорт, зростає попит та економічна доцільність купівлі готівкової валюти для оплати та ввозу «сірого» імпорту. Що у випадку реалізації даного заходу призведе до зростання попиту на готівкову валюту та можливостей «сірих» імпортерів тиснути на готівковий курс.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...