За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Вітчизняний валютний ринок трясе, курсові ризики швидко зростають. Якщо безготівковий
Окрім суто місцевих чинників (війни, дефіциту бюджету, скорочення економіки, девальвації гривні та активної емісії Нацбанку для покриття фінансових дірок), на український валютний ринок дедалі більше впливають міжнародні події.
Насамперед поведінка пари євро/долар: будь-які зміни пари негайно відбиваються на курсі євро щодо гривні.
В останній декаді липня відбулися знакові засідання ЄЦБ та ФРС США. ЄЦБ нарешті наважився підвищити відсоткову ставку з практично нульового рівня відразу на 0,5% річних, ФРС очікувано збільшив її на 0,75% — до 2,5% річних. Наступні засідання регуляторів відбудуться 8 вересня (Європа) та 21 вересня (США). Це гарантує нові валютні ралі за парою євро/долар.
Незважаючи на згортання ультрам'якої політики, інфляція продовжує ставити нові рекорди. Голова ФРС вже натякнув, що це може спонукати регулятора у вересні підвищити ставку на 1 в.п. А в Європі вже майже готові до підвищення ставок ще на 0,25−0,5% річних.
Окрім інфляції, ЄС доводиться вирішувати й інші проблеми: газова залежність від Росії та скорочення постачання, що штовхає економіку регіону до рецесії, фінансові проблеми окремих країн. Італія, чий держборг уже перевищив 100% ВВП, може стати причиною чергової боргової кризи в Європі. На цьому фоні з початку року євро вже впав до долара на понад 10%. Нюанс щодо політики Італії, пов'язаний з оцінкою її боргового навантаження, псує настрій інвесторам не менше, ніж інфляція.
Два основні негативні сигнали в Європі лише за останні декілька днів:
У цій ситуації американська економіка, яка теж переживає не найкращі часи, за рахунок вищих ставок ФРС виглядає привабливішою для інвесторів.
На думку «Мінфіну», ризики «італійського розлучення» з ЄС є малоймовірними навіть після відставки прем'єр-міністра Маріо Драгі. Тим паче, що потенційний лідер нових політичних перегонів — представник ультраправих Джорджія Мелоні — підтвердила: якщо вона очолить наступний уряд, то дотримуватиметься бюджетних правил ЄС.
Отже, Італія навряд чи відмовиться від своїх зобов'язань і поставить під загрозу доступ до приблизно 200 млрд євро з коштів Європейського союзу. Ця заява для інвесторів була знаковою. Оскільки у вересні в Італії відбудуться чергові вибори, в яких поки що, судячи з опитувань, лідирують праві.
Дещо підіграє єврооптимістам той факт, що, незважаючи на енергетичну кризу та зростання геополітичної напруженості, за підсумками другого кварталу ВВП країн ЄС у річному вимірі зріс на 0,7% проти прогнозних 0,2%. Краще за очікувані виявилися й останні звіти деяких найбільших європейських компаній.
Однак, весь позитив можуть перекрити нові ризики: вже не тільки війна в Україні, але й небезпека військового конфлікту Косово-Сербія. Влада Косово відклала спірне рішення до 1 вересня (зміна автомобільних номерних знаків і паспортів сербів, що проживають у регіоні), яке викликало негативну реакцію сербів. Але це означає, що конфлікт просто відкладено до осені.
Тобто у вересні на нас чекає ідеальний шторм за парою євро/долар, причиною якого стане відразу декілька ключових подій:
У цих умовах євро знову буде головним спекулятивним інструментом у світі та в Україні.
Прогноз «Мінфіну»: пара євро/долар у серпні-вересні перебуватиме в межах базового коридору від 1,00 до 1,05 долара за євро з періодичними спекулятивними спробами пробити паритет до мети 0,98 долара за євро, в моменти оголошення новин щодо рішень ЄЦБ, ФРС США, виборів в Італії та загострення геополітичних ризиків.
Це негайно відбиватиметься і на курсі євро щодо гривні.
На міжбанку у серпні-вересні відбуватиметься коригування котирувань безготівкового євро в межах коридору від 35,84 до 38,78 гривень (за збереження нацбанківського коридору за доларом 36,57−36,93 гривень).
На готівковому ринку курс євро щодо гривні залежатиме від співвідношення пари євро/долар на міжнародних ринках та коридору за курсом готівкового долара щодо гривні.
За нашим прогнозом, враховуючи, що
Що робити українцям, аби максимально зберегти свої заощадження у періоди високої турбулентності фінансових ринків у серпні-вересні?
Вихід один — максимально диверсифікувати свої грошові заощадження. Враховуючи ризики девальвації гривні у цей період, Мінфін рекомендував би таку пропорцію:
30−35% від суми заощаджень — залишити в гривні на коротких
55−60% від суми заощаджень — мати у валюті (у доларі та євро) у вигляді вкладів у банках, у тому числі і за програмою купівлі валюти під подальше її розміщення на 3-місячні
Читайте також:
від 5% до 15% від суми заощаджень — у дорогоцінних металах (золото та срібло).
Для максимальної диверсифікації своїх коштів валютну частину заощаджень можна урізноманітнити за рахунок відносно екзотичних для України валют — швейцарського франка чи англійського фунта — у межах до 5% від суми валютних заощаджень.
Читайте також:
На даний момент, на нашу думку, перспективнішим із цих двох валют виглядає швейцарський франк. Але за таких покупок обов'язково варто врахувати нюанси українського готівкового ринку — наші обмінники занижують курс прийому та завищують курс продажу цих валют. Тобто купувати ці валюти в Україні через завищений курс продажу досить ризиковано, оскільки курс їхнього прийому надалі може виявитися низьким.
Подібні обміни долара та євро з цими двома валютами краще робити у Швейцарії чи Великій Британії, минаючи проміжну стадію обмінів через гривню.
Ще «сумніша» ситуація в Україні з іншими екзотичними валютами. Китайський юань, шведська крона, канадський та австралійський долар — вони можливо б і підійшли для ще більшої диверсифікації заощаджень. Але через малу кількість операцій з ними у касах банків та обмінках фінкомпаній вони знаходяться у невеликих сумах. І котируються обмінниками з максимальним розкидом курсів прийому та цінників продажу.
Тобто можна пристойно виграти за рахунок міжнародних коливань цих валют щодо долара та євро, але через низькі цінники прийому цих валют в українських
Таким чином, на такі валюти варто робити ставку при диверсифікації своїх заощаджень лише в тому випадку, якщо буде можливість витрачати їх у рідних для валют країнах, а не в Україні.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...