За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Після рішення НБУ про ослаблення гривні
Я понад 30 років займаюсь бізнесом і пам'ятаю різні часи. І коли інфляція була 3000 відсотків на рік теж. І як ці речі регулювались — пам‘ятаю. Я послідовний сторонник ринку і завжди стою на тому, що саме ринок, і тільки він, може відрегулювати економічні параметри.
Зрозуміло, що війна — це форс-мажор і абсолютно «неринкова» подія. І породжені нею проблеми не завжди можна вирішити ринковими методами. Іноді, і часто, вони вимагають жорстких рішень і жорсткого регулювання. Фіксований курс був одним із таких рішень і, в комплексі з іншими, свою позитивну роль на початку війни зіграв. Вберігши банки і гривню від паніки. Але поступово він став деструктивним фактором. І чим далі, тим більше.
Реальний курс почав віддалятись від фіксованого, створюючи все більші перекоси в економіці і все більші можливості для зловживань тим, хто має до нього «доступ» і хто цей доступ «забезпечує».
З іншого боку — фіксований курс одночасно зменшував пропозицію валюти на ринку. Бо вкладник банку з валютою на рахунку не продаватиме її за курсом 29. Він або почекає кращих часів, або зніме її готівкою і понесе до обмінника.
Експортер не продаватиме по 29. Бо в нього витрати вже на цьому рівні, або навіть вищі. Він теж чекатиме кращих часів, аж поки обігові кошти не закінчаться. І заробітчанин не переказуватиме зароблену валюту на рахунки в Україні, бо вона там фактично буде заблокована.
Є об'єктивні речі, які підштовхували попит на валюту. І особливо на валюту за фіксованим курсом. Передусім, розрахунки наших біженців за кордоном гривневими картками. Я десь бачив цифру $3 млрд на місяць. Не знаю, наскільки вона реальна. Зрозуміло, що велика.
А є й не дуже об'єктивні. Про «валютний туризм» у прикордонних областях не знає тільки лінивий. Змотався на півдня до Польщі, зняв у банкоматі за 29, продав за 38. Хороший бізнес.
Повернули пільги на «євробляхи». Завезли 120 тис. машин. Скільки валюти під них було виведено за кордон — 5 — 6 мільярдів? Повертався пару тижнів тому з Польщі додому, ночував у невеликому містечку біля кордону. По дорозі від околиці до готелю нарахував 4 майданчики, по декілька сотень машин на кожному. Мабуть, чекають, що знову відкриють тему. Жодна «під ЗСУ» мені там на очі не потрапила.
Не треба більше гратись у «фіксовані» курси. Вони працюватимуть в негатив. Треба зменшувати попит на валюту. Будь-яким чином і жорстко. Буквально в ручному режимі. Інакше вона буде й надалі вимиватись. Я не хочу лізти в політичні теми, але зараз не кращий час для популізму. Всі ці ігри з «правильним» курсом, з імпортними пільгами для тих і для отих повинні бути закриті.
Треба збільшувати пропозицію валюти на ринку. Насамперед, запустивши експорт. Читаю пост одного нашого великого вусатого політика, який каже, що не треба поспішати з експортом зерна, хай росіяни поскачуть, попросять, а ми подивимось. В мене це викликає подив. Росіянам наш експорт не потрібен. Вони були б дуже раді, якби зібране зерно згнило на полі, згоріло, або вони б його вкрали. Експорт зерна потрібен нам усім — державі, трейдерам, фермерам і далі по ланцюжку, і треба щоб він не зірвався.
Читайте також:
Треба трохи піджимати експортерів. Але через ринкові механізми. Щоб у них був стимул продавати валюту, і швидко продавати. За нормальним, ринковим курсом. Який балансується з їхніми витратами. Я не кажу, що ці заходи зупинять зростання курсів. Звичайно, що найбільша причина — це військові витрати і пов'язана з ними емісія гривні. Але у всякому випадку, вони збалансують попит і пропозицію та зменшать вплив позаринкових факторів.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...