За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Вже за декілька годин після рішення Нацбанку
Ще на початку тижня експерти говорили про
Нацбанк обрав другий варіант. Офіційний курс залишився фіксованим, але з 29,25 грн/$ був знижений до 36,57 грн/$. Регулятор послабив гривню, встановивши її курс приблизно на рівні готівкового ринку.
Ринок миттєво відреагував на рішення НБУ: інтернет заповнили фотографії табло обмінників, на яких курс продажу долара сягав 40 грн. За даними додатку «Мінфін Валюта», максимальний курс продажу долара також доходив до цієї цифри. Хоча абсолютна більшість пропозицій розмістились в діапазоні 38−39 грн/$.
Заступник голови Нацбанку Юрій Гелетій не вважає цю ситуацію чимось надзвичайним.
«У травні та червні ми бачили на готівковому ринку коливання курсу гривні в обидва боки. Такі коливання, не виключено, триватимуть, але жодних підстав для паніки немає. Ми залишаємось на варті курсової стабільності і при необхідності готові здійснювати додаткові заходи для зниження курсових коливань», — запевнив він.
Редакція зібрала оцінки експертів щодо подальшого курсу гривні, можливих кроків регулятора та наслідків, до яких призведе ослаблення національної валюти.
Зростання готівкового курсу після рішення НБУ — це, здебільшого, психологічна реакція. Вона була цілком прогнозованою, хоча, варто визнати, що набагато менш глибокою, ніж можна було очікувати. Вже надвечір четверга курс продажу долару на сірому ринку знизився до 38,2−38,5 грн/$.
Така швидка корекція означає, що реального попиту на дорогий долар на ринку, принаймні, зараз, немає. І хоча суттєві коливання цілком ймовірні найближчі декілька днів, загалом поки що готівковий ринок буде триматися офіційного орієнтиру.
Одне з головних завдань, яке виконує НБУ, підвищуючи офіційний курс, — спробувати зменшити долю сірого валютного ринку. Будь-яка спроба «прив'язати» готівковий курс до безготівкового лише посилить тенденції щодо зростання тіньового сегменту.
Нацбанк, навпаки, намагається винайти такий комплекс заходів, який на рівні ринкових механізмів буде стримувати сірий валютний ринок. Для цього він вводить тижневий ліміт на зняття готівки у банкоматах із гривневих карток за кордоном та дозволяє продавати валюту за безготівкову гривню в Україні за умови, що кошти буде розміщено на тримісячному депозиті.
Рішення про послаблення курсу гривні перезріло — це, по суті, визнає і сам НБУ. Нацбанк сподівається, що сьогоднішнє послаблення гривні разом із поверненням податків на імпорт суттєво знизять попит на імпортовані товари, а отже, послабиться тиск на резерви.
Дійсно, варто очікувати зниження попиту на іноземну валюту, проте воно навряд чи буде суттєвим і довготривалим. Сьогоднішні рішення, ймовірно, допоможуть заощадити декілька сотень мільйонів доларів — це чимало. Проте дисбаланси вимірюються мільярдами щомісяця, і це означає, що з часом можуть знадобитися нові кроки. Дуже ймовірно, що сьогоднішнє послаблення гривні не останнє цього року.
Я не очікую, що найближчими місяцями Нацбанк знову змінюватиме офіційний курс. Для цього має виникнути суттєвий перекіс готівкового ринку, порівнюючи з офіційним курсом. Наприклад, на 25%, як було до нещодавнього ослаблення гривні. В такому разі виникне вся та ж проблематика, яка була до нещодавнього рішення Нацбанку.
До встановлення вільного курсу Україна наразі не готова. В цьому випадку ми побачимо неконтрольовані девальвацію і рух валютного ринку. Будь-яка спекулятивна атака просто змете курс. Вороги цілком можуть це влаштувати.
Якщо говорити про можливе зростання інфляції, то все залежатиме від подальших тенденцій. Більшість імпортерів заклали в свої ціни курс до 40 грн. Звісно, це стосується не всіх, тому частина продавців підвищуватиме ціни.
Неминуче, слідом за зміною курсу, зростуть ціни на пальне. Не на 25%, але цілком можливо на 5−7, можливо і 10 грн за літр, залежно від регіону. Як наслідок — за помірно-позитивним сценарієм річна інфляція становитиме 30%.
Думаю, рішення НБУ — це тільки перший крок, який спрямований на повернення до класичного ринку, на якому курсоутворення відбувається на міжбанківському ринку. Відпустити курс зараз НБУ був неготовий, оскільки на ринку поки що відсутня дія фундаментальних факторів, які надали б йому позитивної динаміки. Південні порти залишаються заблокованими, хоча переговори і зрушили з мертвої точки, а прихід західної допомоги розтягнувся у часі.
Плюси в рішенні НБУ є, і їх чимало:
Водночас, і мінусів багато:
Допускаю, що це рішення може вплинути на динаміку готівкового ринку в бік девальвації тільки в перші дні, далі суттєвого впливу не буде.
Чи може гривня зміцнитись? Так, це може статись, якщо діятиме один із фундаментальних факторів: відкриття портів або прихід суттєвої допомоги від міжнародних партнерів. Думаю, як тільки запрацює один із факторів, варто відкривати міжбанк і переходити на довоєнний режим роботи валютного ринку.
Нацбанк знову молодці і правильно цього разу зробили. Зафіксувати курс на «локальних хаях» однозначно краще, ніж підвищувати його поступово, — наприклад, у травні до 32−33, потім у червні, потім у липні — це б створило, на мою думку, погані очікування, й знову б створило ті самі «множинні курси», на які всі так жалілися, з різних причин.
Тепер, якщо не станеться нічого дуже супернеочікуваного, до кінця року не буде потреби змінювати офіційний курс взагалі. Не буде значних розходжень між офіційним та «ринковим» курсами. Підвищивши НБУ курс у травні чи червні — така проблема виникла б. Мені здається, курс на рівні 37 включає в себе всі негативні очікування з подорожчання долара, підвищення ставок у США та інших чинників «повзучої девальвації».
Читайте також:
Тобто, як і у випадку з підвищенням ключової ставки на початку червня, Нацбанк просто визнав реальність такою, як вона є.
Чому не визнавав раніше, чому раніше не підвищував? Думаю, саме тому, що чекав тих самих «локальних хаїв».
Зараз, коли в українського бізнеса майже відсутній запас міцності, реакція на дії НБУ буде миттєвою — всі імпортні товари в магазинах найближчими днями зростуть в ціні на 25−30%.
За ними зростуть у вартості й товари українського виробництва, де присутня складова імпортної сировини та імпортних комплектуючих. Це тільки питання часу на переоцінку. А враховуючи, що більшість товарів загального користування імпортні, це буде досить відчутно.
Читайте також:
Логіка імпортерів проста. Продавши товар сьогодні за курсом 29,5, завтра при курсі 36 в них просто не вистачить гривні, щоб купити цей самий імпортний товар знову.
І коли вам коментатори у фейсбук казали, що імпортери і так, і так рахували по 40 — це був міф і неправда. Абсолютна більшість імпортерів купувала валюту по 29,5, сплачувала фрахт по 29,5, сплачувала податки з розрахунку 29,5 і потім за цим же курсом продавали товар українським споживачам.
Рішення НБУ зрозуміле. Тому просто скористайтеся останньою можливістю купити щось важливе зі знижкою 25%.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...