За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Наприкінці червня шахраї
На початку війни кількість кібератак зросла в 400 разів. За статистикою наших провайдерів, торік було 21 тис. атак і 768 тис. за перший місяць війни. На четвертий місяць війни ми бачимо збільшення атак у 500−1000 разів. Це перша кібервійна у світі.
Ми працюємо з Держслужбою спецзв'язку, РНБО, провайдерами критичної інфраструктури, Міністерством цифрової трансформації. Почали з критичної інфраструктури, тому що атаки на неї можуть призвести до великих проблем. Передусім, йдеться про акаунти адмінів у держорганах і тих, хто контролює тепло/енерго/світло/водопостачання населенню. Якщо зламати їхні акаунти, буде колапс, бо ці системи припинять працювати.
Користувачі, які залучені в критичну інфраструктуру, з війною отримали великий стрес. Вони працюють не в офісі та в різних умовах. Хтось просто забув пароль, а якщо його зламали, людина не може зайти до свого облікового запису.
Велика кількість кібератак і велика кількість співробітників у стресі призвели до значної кількості успішних кібератак. І треба було блокувати акаунти людей, щоб вони їх не використовували. Водночас, працівники повинні мати доступ до системи та працювати далі.
Переозброєння користувачів ключами безпеки — це рішення, яке розв’язує дві проблеми: перша — користувач не повинен знати свій пароль і вводити його по 20 разів на день. Не потрібно його щомісяця змінювати, він постійний, бо це ключ безпеки. Друга — немає атак, а навіть якщо вони є, користувач отримує на пошту фішинговий лист і заходить туди, але ключ безпеки там не працюватиме.
Наші рішення на 100% відбивають фішингові атаки та перебір паролів. Паролів більше немає. Немає що підбирати. Коли ми переводимо компанії на безпарольну автентифікацію, ці хакерські методи не працюють.
У нас два типи ключів — програмні та апаратні — Hideez Key. Це бездротовий цифровий ключ, універсальний ідентифікатор, зберігач паролів і генератор одноразових паролів. Це наша власна розробка: є серверна і клієнтська частини.
Ми почали пропонувати свої ключі безпеки безкоштовно тим державним органам критичної інфраструктури, які були під великою кількістю кібератак. На жаль, ми не мали великого складу в Україні, й пристрої швидко закінчились. 10 тис. ключів ми наразі впровадили. А нам надійшов запит на 60 тис. ключів від підприємств критичної інфраструктури. Цикл виробництва пристроїв тривалий, а захищати дані потрібно вже, тож ми звернулися за допомогою.
Ми сконтактували з компанією Yubico — це світовий лідер у виробництві ключів безпеки з головним офісом у США. Вона є одним із розробників стандарту FIDO. Компанія запропонувала нам надати 30 тис. ключів, як донат для українських державних підприємств.
Зараз ми працюємо з партнерами над фінансуванням, адже 30 тис. ключів — це вже 1,5 млн
Фішинг і підбір паролів — це найлегший варіант атаки. Знайти злиту базу даних користувачів із України, відфільтрувати провайдерів критичної інфраструктури та підібрати паролі. Або створити фейкову сторінку. Є багато інструментів, які роблять це швидко.
Інші атаки більш таргетовані та потребують спеціалістів, яких у Росії немає. За словами наших партнерів, навіть кіберкримінал не хоче взаємодіяти з путінськими злочинцями. У Росії немає потенціалу на інші атаки, тому вони намагаються зробити фішинг і перебір паролів. Це стандартна схема у світі.
Я проаналізував нинішні фішингові атаки та дійшов висновку, що у перші місяці вони були масовими, через два місяці вороги перейшли до перебору паролів, а зараз відбувається цілеспрямований фішинг і на користувачів, і на підприємства критичної інфраструктури.
Читайте також:
Є багато неефективних тренінгів для користувачів, як захистити себе від фішингу, як зрозуміти, чи це він. Я був на десятку таких і регулярно їх критикую. Люди — не машини, й не можуть стовідсотково розпізнати фішинг. Тому ми розробили протокол так, що користувачу не треба про це думати, бо браузер вже знає, що у вас захищена сесія з сервісом.
Для українців кібербезпека є такою ж фундаментальною, як ЗСУ. Бо ми бачили приклади фільтраційних таборів, через які проходять наші люди. Якщо окупанти можуть отримати доступ до вашої інформації, то у вас будуть проблеми. Доступ до ваших сторінок і сторінок ваших сімей — це можливість вас дискредитувати, шантажувати родину. Для України безпека даних — питання життя або смерті — і це жахливо.
Якщо говорити про поради, як захиститися від кібератак, то для звичайних користувачів правила не змінились:
Не оновлювати пристрої — це застаріла інформація, яка йде з 2000-х років, коли Windows випускала оновлення, і це було пекло. Сьогодні ми дійшли до прямих, швидких і ефективних оновлень. Microsoft має сильну команду спеціалістів, які займаються кібербезпекою, тому всі пристрої треба тримати оновленими.
На щастя, ми бачимо, що люди, які займаються кібербезпекою та кібератаками в Росії, не дуже фахові. Технології, які вони використовують, давно відомі, і захистися від них теж не складно. Але радіти рано, це теж змінюється. Підвищується наша обороноздатність у кіберпросторі, водночас посилюються і видозмінюються кібернапади з боку росіян.
Тому нам треба оновлювати систему, вчити фахівців сучасних методів кіберзахисту і впроваджувати повсюдно Security policy. У Штатах вони, наприклад, оновлюються щороку, залежно від того, що відбувається у кіберпросторі. Треба, щоб усі розуміли, що потрібно робити, аби не було дуже боляче.
Читайте також:
Попри мінуси та проблеми, Україна дуже стійко та гідно бореться у кіберпросторі навіть із застарілими технологіями. Останні два роки РНБО і Держспецзв’язку розробляла кіберстратегію. Вона неідеальна, але нині добре захищає. І ще міжнародні спеціалісти з кіберзахисту на нашому боці — і це круто.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...