За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Останнім часом, що не новина, то черговий апокаліптичний сценарій — інфляція, рецесія, війни, голод. Так було і на початку цього тижня, але наприкінці ми все ж побачили, а вірніше почули про світло в кінці тунелю. Про це
Понеділок та вівторок пройшли мляво — всі чекали даних про інфляцію (СРІ) в червні, саме вони були головною подією сезону. Прогнози були різні, але консенсусний, саме той, на який всі орієнтуються, складав 8,8%. Це мало стати черговим максимумом останнього сезону та нагадати нам про часи Великої інфляції, що закінчилися сорок років тому, але недобра пам’ять про які живе й досі.
Ажіотаж навколо оголошення СРІ був величезний, дійшло навіть до того, що напередодні оголошення Білому дому довелося заспокоювати народ, розповідаючи, що не все так страшно, а дані про інфляцію на рівні 10,2% просочилися у Твіттер у вівторок після обіду, ще навіть до офіційного оголошення.
Від двозначного показника у інвесторів затремтіли коліна, ринок почав падати, хоча виявилося, що дарма, адже «секретно добутий» звіт із Твіттера виявився фальшивим. В середу вранці нарешті з’явилися справжні дані за червень, не двозначні, але доволі вражаючі — 9,1%, і це новий максимум за чотири останні десятиліття.
Реакція на інфляцію виявилася не дуже бурхливою — спочатку індекси впевнено попрямували на південь, потім розвернулися і почали зростати. Врешті-решт, все можна досить легко пояснити тим, що висока інфляція за червень вже частково була в ціні, певною мірою удар пом’якшив фальшивий звіт, що спричинив падіння напередодні. Але найбільше оптимізму додає нова мантра — «пік пройдено, далі все буде тільки краще».
В таке завжди хочеться вірити, а до того ж падіння цін на сировину, а передусім на нафту, вселяє в душі інвесторів, особливо роздрібних, надію, що скоро все закінчиться, ФРС «розвернеться», припинить підвищувати ставку, почне друкувати гроші і життя знову заграє тими ж яскравими барвами, що й протягом останніх 13 років.
І все воно так, якби не маленька прикрість — базова інфляція, що не включає ціни на нафту та продовольство, у червні також зросла, порівнюючи з травнем. І якщо детально аналізувати звіт про CPI, то легко дійти висновку, що джерел зростання цін стає все більше і вони стають все стійкішими, отже боротися з таким явищем буде досить важко.
До проблем із CPI у четвер додалися ще негаразди з оптовою інфляцією, на рівні виробників (РРІ) — в червні вона сягнула 11,3%, що вище прогнозу у 10,7% та травневого показника у 10,9%. А виходів із цієї ситуації у виробників два — або перекласти все на покупців, тоді CPI зростатиме, або пожертвувати частиною прибутків. Що не кажіть, а обидва сценарії сумні.
Звісно, дані про інфляцію не додали оптимізму очільникам ФРС, які поки що впевнено програють боротьбу зі зростанням цін, весь час лише доганяючи фінансові ринки, замість того, щоб їх направляти. Але немає сумнівів, що червневий СРІ, найімовірніше, зробить ФРС жорсткішим напередодні липневого засідання, де має вирішуватися доля відсоткової ставки.
Що ж до очікувань ринку, то після оголошення СРІ все змінилося. На відміну від роздрібних інвесторів, «розумні» гроші оцінюють ймовірність підвищення ставки на 75 б.п. у 0,52, а на 100 б.п. — відповідно, у 0,48. А минулого тижня, як пам’ятаєте, про 100 б.п. мова взагалі не йшла. Ринок поки що сприймає всі ці зміни спокійно, та й не дивно — думки вже про сезон корпоративних результатів та про те, що ФРС буде робити у вересні, коли прийде час засідати в черговий раз.
Читайте також:
Поки всі хвилюються про американську економіку, обговорюючи шанси ФРС організувати «м'яку посадку», тривожні чутки приходять з Китаю. У другому кварталі економіка Піднебесної зросла на 0,4%, що гірше прогнозу в 1,0% та набагато гірше зростання у 4,8% в 1 кварталі. До речі, минулий квартал став найгіршим із 1 кварталу 2020 року, коли розпочалася пандемія і Китай першим почав із нею боротися.
Коментуючи результати, Статистичне агентство Китаю охарактеризувало результат за квартал як «важко зароблені досягнення» і попередило про затяжний вплив спалахів ковіду, з яким країна відчайдушно бореться, та скорочення попиту всередині країни. Також, китайці зазначили, що є негативний вплив від зростання «ризику стагфляції у світовій економіці» і посилення монетарної політики за кордоном.
Насправді, цього можна було й не казати — всі й так знають, що у всьому винні американці. За перше півріччя економіка КНР зросла на 2,5%, а враховуючи, що Пекін націлюється на зростання у 5,5% цього року, то друге півріччя має бути ударним, що і намагається забезпечити компартія, скоротивши податки для бізнесу і спрямувавши більше грошей в інфраструктурні проєкти.
Традиційно, першими про свої досягнення доповіли банки. Найбільші, JPMorgan та Morgan Stanley, не порадували — обидва промахнулися повз прогнози, і за виручкою, і за прибутками. Але керівники обох установ, Джеймі Даймон та Джеймс Горман, не змовляючись, додали трохи світла в кінець темного тунелю, яким рухається ринок вже більше шести місяців. Із їх слів, навіть незважаючи на те, що багато глобальних подій мають негативний вплив на економіку, вони не збираються відправляти свої організації «в укриття».
«Споживач зараз у чудовій формі, — сказав Даймон, — тому навіть якщо ми увійдемо в рецесію, вони зустрінуть її з набагато меншими боргами і в набагато кращій формі, ніж у 08 і 09 роках». Сподіваємося, що СЕО інших великих компаній, квартальні звіти яких ми почуємо протягом наступних тижнів, теж будуть сповнені, нехай обережного, але оптимізму.
Читайте також:
А ось кому ніколи не бракує оптимізму, так це аналітикам Волл-стріт. Майже всі з великих, за винятком Morgan Stanley, прогнозують, що до кінця року S&P 500 зросте, порівнюючи з нинішнім рівнем: Citigroup Inc. — 4200; Oppenheimer & Co — 4800; Credit Suisse — 4300; Morgan Stanley — 3400 — 3500; Wells Fargo — 3800 — 4000. Аби ж вони тільки не помилилися…
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...