За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Перша декада липня не потішить стабільністю курсу. Ключові проблеми для гривні залишаються. Це війна, дефіцит бюджету, низькі темпи переходу економіки на військові рейки та вкрай малі обсяги експорту.
Інтенсивність боїв на півдні та сході України зростає, що вимагає від країни дедалі більше коштів на забезпечення армії. Ці витрати бюджет зараз проводить переважно за рахунок міжнародної допомоги, емісії Нацбанку через викуп
І, за прогнозами Мінфіну, цей процес у липні тільки посилиться. Міністерство фінансів так і не підвищило дохідність за облігаціями. Отже, на первинному ринку основним покупцем цінних паперів держави залишиться НБУ. Щоправда, регулятор робить це не безкорисливо: він скуповує облігації за вищою, «плаваючою» ставкою дохідності, яка є недоступною для інших інвесторів.
Читайте також:
Також залишається дефіцит палива, що поряд із іншим критичним імпортом за фактом фінансується за рахунок валюти, купленої у Нацбанку під час щоденних інтервенцій. Це дуже впливає на розміри ЗВР. Хоча частково і стримує інфляційні процеси: регулятор продає долар за фіксованим курсом 29,55 гривень, який є суттєво нижчим від реального ринкового — близько 35,5 гривень. Отже, основна частина імпорту, що ввозиться в Україну, зараз заходить не за максимально високими цінами, що є позитивним для ринку з ринку за рахунок продажу валюти через інтервенції, а частина — «осідає» в депозитних сертифікатах НБУ. На коррахунках банків знаходиться ще близько 50,5 млрд гривень, як нормативу резервування.
Але загалом статистика щодо ліквідності поки що не на користь регулятора з погляду інтересів усієї економіки. Станом
Але гривня має й союзників. Це низька платоспроможність населення та падіння доходів громадян при зростаючих цінах на товари та послуги. Більшості людей зараз не до купівлі валюти. А ті з них, у кого все ж таки є відносно вільна гривня, — як не дивно, змушені зважати на рекордну інфляцію в США та ЄС. Вона впевнено наближається до мети в 9−10% за роком і навіть може бути вищою. На цьому фоні, якщо рахувати за реальною купівельною спроможністю валюти за кордоном, інвестиції в долар і
Читайте також:
Окрім того, з 1 липня Верховна Рада повернула митні збори на імпорт. Це нівелювало ще одне джерело попиту на валюту. Перед набуттям чинності цієї норми, у другій половині червня, малий бізнес поспішав за готівку купити за кордоном товари та ввести в країну безмитно. З цього тижня цей фактор припинив впливати на готівковий ринок у попередньому обсязі. Поступово йде з порядку денного і «картковий» туризм, оскільки НБУ перекрив більшість схем цього бізнесу, які активно працювали ще навесні цього року.
У результаті загальний тиск на гривню збережеться з об'єктивних причин. І поки що не запрацює на повну силу зерновий експорт — Нацбанку доведеться залишатися головним продавцем долара на міжбанку. За прогнозом Мінфіну, регулятор цими днями буде змушений витратити на інтервенції ще не менше $600−930 млн резервів. Обсяг щоденних операцій на торгах (заявки на купівлю та продаж валюти) за нашими розрахунками перебуватиме в межах від $110 до 310 млн.
У цій ситуації на глобальне зміцнення позицій гривні не варто розраховувати. А ось факторів, які гратимуть проти нацвалюти, достатньо для того, щоб періодично намагатися розігріти ринок на різних інформаційних приводах.
Долар. Офіційний
Окрім цього, спрацює фактор вихідного понеділка 4 липня у США. Американці відзначають День незалежності та операції за доларом в Україні на міжбанку відбуватимуться на умовах ТОМ. Це залишається малоцікавим для клієнтів і тому обсяги торгів у понеділок будуть мінімальними — в межах $110−140 млн. У решту днів на обсяг операцій міжбанку впливатимуть насамперед заявки найбільших держкорпорацій, які забезпечують потреби армії, а також заявки імпортерів енергоносіїв.
Євро. Як і раніше, ключовою при курсоутворенні за євро буде поведінка пари євро/долар на міжнародному ринку.
За нашим прогнозом, пара євро/долар цими днями перебуватиме в межах коридору від 1,03 до 1,065 долара за євро. Тому, за розрахунками «Мінфіну» міжбанківський коридор за курсом євро щодо гривні перебуватиме в межах від 30,13 до 31,47 гривень за євро.
Останні виступи керівників ФРС США та ЄЦБ щодо перспектив їх грошово-кредитної політики на найближчий час, та ще й у період майбутніх публікацій звітності провідних компаній США та Європи за результатами першого півріччя — не залишає шансу парі євро/долар у досягненні паритету. Адже занадто «сильний» долар зараз не вигідний для американського бізнесу на фоні рецесії, що насувається. Тому на нас чекають чергові потрясіння на фондовому ринку в моменти публікацій результатів роботи найбільших світових компаній. Це позначатиметься не тільки на поведінці ринку акцій та облігацій, але опосередковано призводитиме і до нових ралі за парою євро/долар як мінімум до кінця липня цього року.
Читайте також:
Готівковий ринок не має тих обмежень, які зберігаються на міжбанку. Тому на цінники обмінок насамперед впливатиме психологічний настрій громадян щодо ситуації на фронтах, а також можлива інформація щодо нових викупів Нацбанком облігацій у Мінфіну України.
Оскільки військові дії лише посилюються, торговці валютою періодично намагатимуться грати «на підвищення». Якщо ринок не підтримуватиме цих спроб, власники обмінок повертатимуть котирування до попередніх рівнів. Але якщо частина потенційних покупців валюти здригнеться, фінансисти намагатимуться максимально на цьому заробити. Тестування оптимально вигідних для власників обміну котирувань триватиме весь цей тиждень.
Основна частина банків за готівковим доларом працюватиме в межах коридору від 34,50 до 35,90 грн, а за євро — від 36,20 до 37,80 грн.
Спред між купівлею та продажем валюти, залежно від близькості регіону до зони військових дій, становитиме від 20−25 копійок до 50−60 копійок за доларом і від 30 копійок до 85−90 копійок за євро.
За прогнозом «Мінфіну», котирування у більшості обмінників фінкомпаній цього тижня перебуватимуть в межах:
долар — коридор купівлі та продажу від 35,20 до 35,85 гривень,
євро — коридор від 36,75 до 37,65 гривень.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...