За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Рівно рік тому, 1 липня, в Україні
Зазвичай року достатньо, щоб робити підсумки й виокремлювати тенденції на майбутнє. Проте давати об'єктивну оцінку сьогодні не так просто, бо понад чотири місяці ринок працює в режимі воєнного стану, а два місяці до того він жив під загрозою повномасштабного вторгнення.
Про головні досягнення та виклики ринку за минулий рік, та про прогнози на майбутнє «Мінфіну» розповів старший партнер
Ринок сільськогосподарської землі сьогодні, фактично, перебуває в стані «анабіозу», де пропозиція і попит в режимі очікування відповіді на єдині питання: коли і як завершиться ця війна? Не дивно, адже площа територій, де ведуться бойові дії, а також тих, що тимчасово знаходяться під окупацією, велика. Вона охоплює великі масиви земель для товарного сільськогосподарського виробництва (Донецька, Луганська, Харківська, Запорізька, Херсонська області), де ринок мав досить динамічні показники до початку військової агресії.
Не менш стримуючим фактором для ринку є потенційна загроза окупації прилеглих територій до зони бойових дій, що також змушує гравців зайняти вичікувальну позицію.
Але за час, коли не було фактору війни, можемо відзначити низку досягнень.
Якщо говорити про майбутнє ринку, то, безперечно, багато залежить від відповіді на поставлені вже питання: коли і як завершиться війна? Як довго вона триватиме? З якими втратами ми з неї вийдем? Чи буде в українців та українського бізнесу купівельна спроможність для участі на ринку? Чи будуть зміни до законів чи референдум для участі іноземців?
Цей список питань можна продовжити, а відтак, варто говорити про різні сценарії розвитку подій, основними з яких є оптимістичний та песимістичний прогнози.
Оптимістичний прогноз може реалізуватися у випадку поєднання низки факторів.
При такому розвитку подій, найімовірніше, ринок має шанс на позитивну динаміку та є надія на реальне банківське кредитування під заставу сільськогосподарської землі.
Безперечно, буде високий попит на таку землю в західних областях України з високими показниками родючості та зручною логістичною інфраструктурою.
Не виключено, що при такому варіанті можлива лібералізація ринку для якнайшвидшої участі в ньому юридичних осіб та бізнесу з іноземним капіталом з метою якнайшвидшого залучення великих інвестицій в економіку держави для її відбудови.
Песимістичний прогноз — прямо протилежний. Ймовірно, ціна на землю в більшості регіонів (за виключенням віддалених від фронту) впаде, оскільки попиту на таку ризикову землю практично не буде.
Звісно, можливі й комбіновані варіанти, де буде песимістичний тренд з деякими проявами оптимізму. Очевидно, це стосуватиметься безпечних географічних зон на ринку, де ризики втратити майно будуть мінімальними.
Будемо спостерігати, та сподіватися на те, що буде зреалізований позитивний сценарій, і ми якнайшвидше повернемося до звичайного режиму життя та ділової активності.
Читайте також:
Середня вартість 1 га відчужених земельних ділянок станом на 30 червня 2022 року становила 37 819 грн.
Найбільше коштує земля у Львівській області — 216,8 тис. грн га та Київській — 150,6 тис. грн га. Замикає трійку найдорожчих Івано-Франківщина, тут вартість гектара в середньому становить 138,3 тис. грн.
Більше про те, в якому стані зараз перебуває український агробізнес та чи вигідно інвестувати в землі сільськогосподарського призначення, експерти розкажуть 5 липня у ході першого живого мітапу «
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...