За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Минулого місяця санкції проти Росії посіяли хаос на світових ринках енергоносіїв. Тепер лідери країн «Великої сімки» пропонують повторити трюк із другим за величиною експортованим товаром — золотом. У 2021 році Росія відправила на експорт 302 т жовтого металу на $17,6 млрд. Як на агресора вплине чергове ембарго і що буде з цінами на золото,
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйн вперше згадала санкції щодо нафти на початку травня, прийняті вони були через місяць. З того часу ціни на нафту марки Brent зросли на 14% (плюс до зростання на 8,4% від початку воєнного конфлікту в Україні).
Динаміка цін на нафту та золото з початку
військового конфлікту в Україні
Джерело: Bloomberg
На ринку золота справи інакші: дорогоцінний метал із кінця лютого подешевшав на 3,9%. Росія вважається третім за величиною виробником золота у світі, але заборона на імпорт, яка, як очікується, буде оголошена на засіданні «Великої сімки» цього тижня, не зможе підштовхнути зростання цін.
Частково це пов'язано з масштабом ринку. Зазвичай Росія відповідала за 12% всього сировинного експорту у світі. Майже кожен видобутий барель використовується протягом року, якщо не враховувати переміщення до резервів, які накопичують країни-імпортери.
Золото дорожче, крім того, у нього щільність вища, тому його простіше накопичувати. Злитки, необхідні для купівлі 1 млн барелів — це обсяг стандартного нафтового танкера, — спокійно вміщуються на обідньому столі. Крім того, запаси золота величезні, а видобувають його лише по 3500 метричних тонн на рік. Обсяг світових запасів зараз наблизився до 205 тис.
Приблизно чверть споживання золота, зазвичай, припадає на продаж чи переплавку ювелірних виробів, монет, злитків і промислових металів — і ці показники рециркуляції, зазвичай, підвищуються щоразу, коли зниження обсягів видобутку чинить тиск на ціни.
Росія, безперечно, є великим гравцем. Минулого року країна видобула 300 тонн золота, поступившись лише Китаю та Австралії, на її частку припало 10% всього обсягу світового видобутку. Але для торгівлі важливо не скільки видобуто, а скільки продано на експорт — і в цьому плані Росія дуже поступається багатьом іншим країнам.
Читайте також:
Незважаючи на всі масштаби видобутку золота в Росії, її експорт менший, ніж експорт деяких територій, які видобувають мізер.
Сукупне позитивне сальдо з торгівлі золотом за останні 10 років становить $60,38 млрд — менше, ніж у Японії, яка продала свої приватні та державні запаси металу на $60,65. У країні є лише одна діюча золота копальня, яка навряд чи зробила значний внесок у цю суму. Гонконг також експортує набагато більше золота, ніж Китай завдяки функціям провідника світового капіталу в країну.
Динаміка попиту на золото щодо обсягів видобутку у Росії
Джерело: Bloomberg
Внутрішнього попиту у дедалі більше орієнтованої на власні потреби Росії, як правило, вистачало, щоб поглинути все, що виходить з копалень. Золотодобувним компаніям за фактом було заборонено продавати золото на експорт до 2020 року. Такий привілей був лише у банків. Те, що було вироблено, переважно накопичувалося Центробанком. Із 2014 року його резерви подвоїлися на фоні побоювань фінансової ізоляції.
Читайте також:
Приблизно 300 метричних тонн золота, які видобуває Росія, меркнуть на фоні змін інвестиційного попиту.
Коли ембарго на експорт зняли, поява російських добувних компаній вплинула на світовий ринок. І все ж таки ринок золота реагує не на обсяги металу, що надходять на ринок, а залежить від макроекономічних факторів. У цьому його основна відмінність від інших сировинних активів.
Незважаючи на те, що в майбутньому російського золота може бути менше, альтернативні витрати купівлі безвідсоткового металу також значно вищі в умовах високої інфляції. Інакше кажучи, купувати золото з інвестиційною метою зараз невигідно.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...