За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
В Уряді визнають, що найближчий опалювальний сезон буде важким, а можливо і найважчим за всю історію України. Серед головних проблем — висока вартість газу та зниження власного видобутку. «Мінфін» вирішив порівняти скільки газу зараз у сховищах та які резерви формувались у попередні роки.
Очільник Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль вважає, що Європі час готуватись до повного відключення постачання російського газу цієї зими. Наразі РФ вже суттєво знизила постачання палива, припинивши роботу Північного потоку, нібито на технічне обслуговування.
«Москва намагається використовувати газ як фактор тиску в війні з Україною. Європа має бути готова до повного відключення російського газу. Чим ближче ми підходимо до зими, тим краще розуміємо наміри Росії. Я впевнений, скорочення поставок спрямоване на те, щоб не дати Європі наповнити сховища та посилити вплив Росії у зимові місяці», — застеріг Біроль.
Ціна газу на
До непростої зими готується і Україна.
«Ми маємо відвикнути жити взимку з відкритими вікнами та обігрівати вулицю. Вважаємо, що оптимальна температура в оселі має коливатися в межах 18−20 градусів», — попередив голова Мінрегіону Олексій Чернишов. Він говорить, що доля опалювального сезону залежатиме від кожного споживача.
До початку бойових дій Україна підійшла не з пустими газовими сховищами. Станом на 24 лютого у них зберігалось 10,3 млрд кубометрів газу, що на 6,2% більше, ніж було в середньому у 2016−2018 роках, — розповів голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
На середину червня газу в країні було більше ніж у 2016−2018 рр. на 4% — 10,5 млрд кубометрів.
Водночас, якщо порівнювати ці показники з попереднім роком, то картина виглядає песимістичнішою — тоді на кінець літа Україна зібрала у сховищах близько 18 млрд кубів блакитного палива. А у 2020 р. ця цифра була ще вищою. Формувати резерви було простіше завдяки нижчим цінам на міжнародних ринках.
За словами Вітренка, до початку опалювального сезону держава планує акумулювати 19 млрд кубометрів газу. Це навіть трохи більше, ніж потрібно для безпроблемного проходження опалювального сезону.
В умовах можливого дефіциту газу в Європі Україна вже готується отримувати зріджений газ через термінали в інших країнах. «Ми ведемо переговори про можливі поставки LNG вже в 4 кварталі. Тут є певні технологічні обмеження — Україна фізично ніколи не імпортувала LNG, у нас немає терміналів. Тобто ми маємо отримати LNG на термінали у Європі, а потім забезпечити його фізичну доставку трубопроводами вже до України», — пояснив Вітренко.
Проблема не лише у паливі, а й в його оплаті. Аби докупити необхідне пальне, знадобиться близько $8 млрд. А в умовах катастрофічного дефіциту бюджету знайти такі гроші буде важко. Тому у підготовці до опалювального сезону Нафтогаз сподівається на допомогу США.
«Ленд-ліз під час Другої Світової війни включав не тільки озброєння, а й певні енергетичні продукти, наприклад, паливо. Тому, використовуючи цю аналогію, ми запропонували, щоб уряд США надав нам природний газ», — пояснив Вітренко.
Читайте також:
Забезпечити споживання внутрішніми ресурсами Україні не вдасться. В тому числі і через зниження власного видобутку. За словами очільника Нафтогазу, багато свердловин знаходяться на лінії фронту та тимчасово окупованих територіях. Також в зоні бойових дій опинилися деякі інфраструктурні об'єкти, потрібні для видобутку.
Якщо до початку війни добовий видобуток газу сягав близько 36,5 млн кубометрів, то наразі впав нижче 34 млн.
За словами Вітренка, країна може суттєво наростити видобуток палива, але реалізувати цей план вдасться лише після перемоги.
Щоправда, через війну суттєво знизилося і споживання газу. Як повідомила Асоціація постачальників енергоресурсів, у травні в країні було використано 714 млн кубометрів газу, що майже вдвічі менше, ніж у травні минулого року.
За даними Асоціації, у травні внутрішній видобуток майже вдвічі перевищував споживання. Водночас, у зимові місяці споживання суттєво зростає. Тому нинішній обсяг видобутку — це, приблизно, в 2,5 рази менше, ніж країна використала газу у січні цього року.
Незважаючи на зростання вартості газу на міжнародних ринках, для споживачів вартість опалення, найімовірніше, залишиться на минулорічному рівні.
21 червня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення».
Читайте також:
Відповідно до нього запроваджується мораторій на підвищення цін та тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану на всій території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування.
Виконавча влада також не проти таких обмежень. У тому, що тарифи для населення не підвищуватимуться, запевняє, зокрема, і Чернишов. Різницю між витратами на паливо та його продажем на внутрішньому ринку доведеться покривати державі або міжнародним партнерам.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...