За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Ethereum називають другою криптовалютою та першим альткоїном. Але насправді, Ефіріум — це не тільки і не стільки
Його функції набагато ширші, ніж у біткоїну. Якщо ви хочете дізнатися про те, навіщо потрібен Ефіріум, як він працює, хто за ним стоїть і чи варто його купувати як інвестиції, ця стаття для вас.
Разом з криптовалютною біржею
Якщо не заглиблюватися в деталі, пояснити простими словами, — Ефіріум (Ethereum) — це універсальна розподілена система смарт-контрактів на базі блокчейн-технології.
Це зовсім не
Криптовалюта, яка використовується для функціонування програм, створених на основі Ефіріуму, називається Ефір (Ether).
Ethereum — це блокчейн-система. Її можна використовувати для створення будь-якого сервісу або програми. Ether (ETH) — це токен, який використовується для передачі даних усередині цього сервісу. Так само як звичайна валюта чи цінні папери використовуються у традиційній фінансовій системі з банками та біржами.
Токен, по суті, — це одиниця інформації, він може бути:
Смарт-контракт — це договір, що автоматично виконується та зберігається у блокчейн-системі. Умови виконання смарт-контракту — це алгоритм (написаний спеціальною мовою Solidity), до якого не можна внести зміни після підписання всіма сторонами.
Головна перевага смарт-контрактів — відсутність посередників, які забезпечують його виконання.
Якщо зовсім просто, то Ефіріум — це фінансова система, ефір — гроші, що приймаються в цій системі, а смарт-контракти — це договори, за допомогою яких укладаються угоди.
Ефіріум — це просто технологія. Реальну користь приносять додатки, створені з використанням цієї технології. Вони називаються DApps (децентралізовані програми, decentralized application).
За даними stateofthedapps.com екосистему Ефіріум використовує 72,9% всіх децентралізованих додатків у світі.
Чому Ethereum такий популярний?
Справа в тому, що технологія спочатку планувалася для того, щоб її могли використовувати для будь-яких завдань усі бажаючі.
Це децентралізована система — тобто дані розподілені по всьому інтернету. Немає такої організації або людини, яка контролює Ефіріум. Більшість організацій спільноти тільки розробляють правила та рекомендації.
Вихідний код смарт-контрактів відкритий, його може прочитати будь-який зацікавлений користувач, а змінити щось у вже укладеному контракті не можна.
Технологія використовується для створення:
DAO — децентралізованих автономних організацій (decentralized autonomous organization). По суті, це такі самі організації з тими самими цілями, які ми зустрічаємо у звичайному житті. Ось тільки керуються всі події в них не рішенням людей, призначених для управління нею, а смарт-контрактами.
Приклад таких організацій:
DeFi — це децентралізовані фінансові сервіси. Найчастіше такі послуги представлені торговими майданчиками, брокерами, кредитними організаціями або інвестиційними компаніями.
NFT — це невзаємозамінні (унікальні) токени. В унікальності полягає їхня цінність. Адже «токенізувати» можна не лише цифрове мистецтво, а ще й право власності на винахід, об'єкт нерухомості, акції, облігації…
Творець Ефіріум Віталік Бутерін на обкладинці журналу Time
Тобто, по суті, будь-який унікальний актив можна записати в блокчейн, а далі керувати ним на свій розсуд.
Таким чином, Ethereum — це екосистема для створення величезної кількості корисних додатків та сервісів, а це означає, що технологія приносить більше користі, ніж відомий Біткоїн, хоч і посідає друге місце за капіталізацією.
На сервісі dappradar.com зібрані посилання на понад 3000 програм, що працюють на платформі Ethereum.
Біткоїн — це перша і найпопулярніша криптовалюта. Але це лише криптовалюта.
Основними перевагами якої є:
Ефіріум же, як було показано вище, — це інструмент для створення децентралізованих сервісів, саме таким він і планувався.
Його основні переваги:
Ефір відрізняється від біткоїну механікою захисту від інфляції.
Для біткоїну використовується механізм «халвінг», тобто зниження винагороди майнерам на 50% автоматично кожні 4 роки. Майнити біткоїн таким чином стає все менш вигідним, до того ж емісія біткоїну обмежена 21 мільйоном монет.
Для Ефіру використовується механізм «редукції» — це також зниження винагороди за майнінг, але в «ручному режимі», за потребою. Емісія Ефіру при цьому не обмежена.
Транзакції у системі Ефіріум швидші.
Якщо біткоїн здатний обробляти 4 транзакції за секунду, то Ефіріум — вже 20 операцій за секунду.
Але головна відмінність Ефіріуму від Біткоїна — це смарт-контракти, яких просто немає в блокчейні Біткоїна.
І якщо біткоїн планувався лише як цифрова валюта, де єдиний можливий вид транзакцій — це переказ коштів, то Ефіріум — це система, що складається з валюти та механізму її використання (укладання угод) смарт-контрактів.
Це і є основною цінністю «другої криптовалюти».
Обидві системи працюють на технології блокчейн.
В обох випадках блокчейн — це реєстр, де зберігається інформація. Але якщо блокчейн біткоїну може зберігати інформацію виключно про право власності на саму криптовалюту BTC, то блокчейн Ефіріуму спочатку створювався для зберігання даних будь-яких додатків.
Перевага Ефіріуму у його універсальності.
Як і будь-який інший актив, криптовалюта ETH постійно змінюється у ціні. Це відбувається тому, що хтось його продає, а хтось купує.
І оскільки Ефір — друга за популярністю криптовалюта, то багато людей щодня беруть участь у торгах і таким чином формують попит та пропозицію.
Звичайно, курс ETH може як зростати, так і падати, залежно від настрою на ринку.
🔎
Але, як вже сказано вище, Ефір — це інструмент для інвестицій чи спекуляцій, а ще й корисний інструмент створення додатків.
І чим більше користувачів таких додатків, тим більш затребуваною є монета ETH.
Утилітарні властивості Ефіріуму дозволяють йому бути стабільнішим за інші криптовалют.
Цілком природно, що друга у світі за популярністю криптовалюта привертає увагу інвесторів. Але чи варто інвестувати в Ефіріум?
Незважаючи на періодичні злети та падіння курсу Ефіру (що властиво всім криптовалютам), тренд зростання все ще залишається позитивним.
Аргументи за:
Аргументи проти:
В результаті, рішення чи варто інвестувати в Ефіріум залишається, як завжди, за самим інвестором.
Немає абсолютно надійних активів ні серед криптовалют, ні серед традиційних інвестиційних інструментів.
Ми ж можемо лише рекомендувати перед включенням Ефіру до свого портфеля гарно розібратися в тому, що таке Ефіріум, для чого він потрібен і як працює. Це допоможе зрозуміти, від яких факторів залежить ціна ETH.
Отже, Ефіріум — це перспективна блокчейн-екосистема, яку використовують для створення сервісів на основі смарт-контрактів.
Водночас, криптовалюта Ефір — це і форма зберігання активів, і засіб платежів, й інвестиційний інструмент для тих, хто ухвалить таке рішення.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...