За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Зростання споживчого попиту дає очевидний сигнал бізнесу відновлювати діяльність. Де шукати вигідні варіанти оренди приміщень та на які поступки від орендодавців можна розраховувати, «НВ»
Попри війну, українці вчаться балансувати між новою реальністю та довоєнною рутиною, тож у відносно безпечних містах поступово зростає попит на звичні товари та послуги: запашну каву з кав’ярні, новий предмет одягу чи улюблену б’юті-послугу в салоні.
Так, наприклад, за статистикою Gradus Research, у травні люди найчастіше купували продукти харчування (58% опитаних), ліки та вітаміни (33%), а також одяг і взуття (30%).
А за нашою аналітикою, у квітні й березні українці на OLX найбільше цікавилися послугами у сфері краси та здоров’я — за 2 місяці ми нарахували понад 660 тисяч таких запитів.
Читайте також:
Зростання інтересу — це очевидний сигнал для бізнесу, що час відновлювати діяльність, тож 87% наших клієнтів, які надають послуги або продають товари, вже повернулися до роботи.
Найшвидше відновлюються компанії в тій частині Київщини, де не було активних бойових дій, а також у Львівській, Дніпропетровській, Одеській та Івано-Франківській областях. Трохи детальніше розглянемо ситуацію з цінами та пропозиціями.
Найнижча оренда залишається у Полтаві — 1 575 грн на місяць. Доступні варіанти можна знайти і в Кривому Розі. Тут місячна вартість робочої площі зараз становить 1 604 грн, що, до слова, вдвічі менше, ніж було ще в березні.
А в обласному центрі — Дніпрі — підприємцям варто розраховувати на середню ціну оренди 4 528 грн на місяць. В Одесі вартість комерційного приміщення може в середньому обійтися в 5 188 грн/місяць (на 2 650 грн менше, ніж у березні).
Серед західних міст України, найнижчі ціни в Луцьку — в середньому 2 650 грн на місяць, а це, зауважу, втричі дешевше, ніж в інших регіонах. До прикладу, в Ужгороді ми зафіксували середню вартість оренди в травні на рівні 7 400 грн, у Хмельницькому та Івано-Франківську — 8 тис. грн, а у Львові — 9 тис. грн.
Щодо центральних регіонів нашої країни, то в Черкасах зараз, як і в березні, можна винайняти приміщення за 3 тис. грн на місяць.
У Києві ціни в травні були доступніші, ніж у мирний час: середньомісячна вартість оренди комерційної площі становить 10 650 грн.
Найнижчі тарифи в Святошинському, Деснянському та Оболонському районах, а найбільше пропозицій у Шевченківському та Дарницькому. І хоч вибір приміщень у столиці найбільший, щомісяця понад 500 об'єктів знаходять своїх орендарів: лише в травні коло варіантів звузилося з 9 551 до 8 892 оголошень. Тож, якщо ви планували перевезти або відновити бізнес у Києві — зверніть увагу на те, що інші підприємці зараз активно шукають тут площу для роботи.
Читайте також:
А тепер детальніше розповім про ціни на окремі типи комерційної нерухомості. Зараз на нашій платформі найбільше оголошень про оренду офісів і магазинів.
Вартість оренди офісного приміщення в столиці зараз знаходиться на рівні 14,5 тис. грн на місяць. У Львові середня ціна в 2,5 рази нижча — 5 900 грн/міс. Аналогічна ситуація і в Одесі, де вартість оренди офісу складає 5 500 грн/міс. Якщо дивитися в бік західних регіонів, там є дешевші пропозиції оренди в межах 3−5 тис. грн. Найдоступнішу середню вартість ми зафіксували в Рівному та Кам’янці-Подільському — 2 тис. та 3 200 грн відповідно.
Якщо ж ви шукаєте квадратні метри під магазин, то в Кропивницькому та Полтаві можете розраховувати на найменші ціни, в середньому, за 2 500 −3 тис. грн/міс. Середньомісячна оренда в Києві обійдеться у 12 500 грн. Майже вдвічі меншу ціну можна знайти у Луцьку, Ужгороді чи Хмельницькому — в середньому 7 000−7 500 грн. В Івано-Франківську, який радо приймає українців, підприємцям готові запропонувати в оренду магазин за 10 750 грн/міс.
Щоб краще зрозуміти настрої власників комерційної нерухомості та готовність підтримати українських підприємців, у травні ми провели внутрішнє опитування серед своїх клієнтів. Більшість респондентів (65%) — це чоловіки середнього віку, які здають в оренду приміщення для офісу, складу чи магазину. Понад 90% із них шукають орендарів на спеціалізованих майданчиках на кшталт OLX Нерухомість.
При цьому, договір оренди на рік готові укласти 29% усіх опитаних, решта 71% — обговорюють умови співпраці індивідуально. До речі, цей документ — важлива складова надійної угоди, яка гарантує безпеку і власнику, і орендарю. Тож, щоб застрахувати себе від ймовірних ризиків, чітко визначіть основні п’ять пунктів договору:
Підсумовуючи результати опитування, додам, що більшість власників нерухомості готові йти на чималі поступки, щоб підтримати підприємців у кризовий час. Знижка на оренду — найпоширеніша опція. Її готові надавати майже 79% орендодавців. Із них 43% не проти знизити вартість вдвічі, ще 26% можуть зменшити платню на 20−40%, а 8% опитаних згодні зробити знижку навіть більш ніж на 50%.
Лояльні умови розстрочки оплати пропонують понад 42% опитаних. Близько 37% власників можуть додати безкоштовно один місяць оренди.
Влаштувати канікули для бізнесів у «гарячих точках» готові 14% орендодавців і ще приблизно така ж кількість можуть взяти на себе або ж поділити з орендарями оплату комунальних послуг.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...