За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Фондовий ринок офіційно увійшов до «ведмежої» зони і продовжує падати. Інвестори, особливо роздрібні, починають шукати «дно». Але чи справді воно так близько, і які можливі варіанти розвитку ситуації розглядають експерти, у фейсбук
Немає зараз для фінансового світу важливіше теми, ніж інфляція. Після чотирьох десятиліть стабільності, коли інфляція більш-менш трималася в межах цільового показника ФРС на рівні 2%, лише іноді підстрибуючи до трохи вищих значень, ми повернулися в кінець епохи «Великої інфляції» і зараз мріємо, щоб не опинитися в самому її розпалі, коли річне зростання цін сягало 15%.
Звісно, вся увага прикута до ФРС, конституційним обов’язком якого саме і є боротьба з інфляцією. Але центральний банк веде війну монетарними методами, які здатні подолати лише частину проблем, що спричинили нинішнє зростання цін.
На жаль, ФРС не в силах налагодити виробничі ланцюжки, знищені або понівечені коронавірусом, війною та іншими чинниками. Тому боротьба трохи нерівна, але не буде від цього менш запеклою.
А про серйозність намірів ФРС свідчать слова його голови, Джерома Пауелла, сказані у середу, під час пресконференції: «Ми не оголосимо про перемогу, доки не побачимо серії послідовних, різких знижень місячних темпів інфляції».
Читайте також:
Очікування щодо дій ФРС протягом останнього місяця змінювалися буквально щодня. Спочатку всі чекали, що відсоткова ставка буде підвищена на 50 бп (1 бп = 0,01%). Про такий крок говорив і сам Пауелл, та й більшість його колег.
Але, після того, як травнева інфляція у 8,6% змусила всіх сумніватися, що пікові значення вже позаду, настрої змінилися і найімовірнішим сценарієм почало видаватися підвищення на 75 бп. А деякі «гарячі голови» вели мову й про 1%.
Найрішучішою була пропозиція, чи то всерйоз, чи жартома, від короля облігацій Джефрі Гандлаха — «підвищити на 3%» та й по всьому. Мабуть, щоб швидше відпрацювати цикл підвищення ставки і перейти до зниження, коли гроші течуть на ринки рікою, стимулюючи зростання цін на ризиковані активи.
Читайте також:
Рішення ФРС співпало з очікуваннями ринку. Як і в переважній більшості випадків, «ринок» виявився правим. Ставку було підвищено на 75 бп, чого, до речі, не траплялося з 1994 року.
Також ФРС оприлюднила новий економічний прогноз: очікується, що у 2022 році ВВП зросте на 1,7% (березневий прогноз становив 2,8%); 1,7% — у 2023 (2,2%) та 1,9% — у 2024 (2,0%). Інфляція прогнозується на рівні: 5,2% (березневий прогноз становив 4,3%); 2,6% — у 2023 (2,7%) та 2,2% у 2024 (2,3%).
Чи впорається ФРС зі складним завданням? Як бачите, прогноз щодо інфляції підвищено, а щодо ВВП суттєво знижено, та ще й далеко не факт, що цей рік закінчиться економічним зростанням. Після падіння на -1,5% у першому кварталі та не дуже втішних прогнозів щодо результатів другого, є певні сумніви, що все буде компенсовано у третьому та четвертому кварталах.
Але ФРС не здається і наполягає, що «м'яка посадка» все ще залишається реальністю. Хоча, по правді, все менше інституційних інвесторів вірить у щасливий кінець і готується до гіршого. У всякому випадку, швидкість, з якою хедж-фонди розпродавали активи цього тижня, стала рекордною. І, насправді, є чого боятися.
ФРС настроєний рішуче, і рішення боротися з інфляцією «до кінця» прийняте: ставку планується підвищити до 3,4% на кінець 2022-го та до 3,8% на кінець 2023. І, до речі, жоден із членів монетарного комітету вже не каже, що ставка на кінець року має бути нижчою за 3%, хоча в березні лише один сказав, що вона має бути вищою за 3%.
Тож, попереду, найімовірніше, на нас чекають дуже непрості часи, на фоні підвищення ставок, програми скорочення балансу ФРС, можливого економічного спаду і дуже ймовірно — не дуже втішних корпоративних результатів у другому кварталі.
Після багатьох років зростання доведеться вчитися інвестувати на падаючому ринку, що для багатьох може стати дуже непростим завданням.
Читайте також:
Насправді, ніхто точно не знає, до яких значень впадуть індекси і коли почнеться зворотній тренд, але багато хто намагається цей процес змоделювати. І якщо абстрагуватися від психологічних факторів, як це зробили у своїй моделі аналітики
Leuthold Group, інвестиційного фонду з Міннесоти, поклавшись лише на аналіз попередніх падінь та розворотів ринку, то пірнати нам ще довго: від 11% до 32%.
Модель компанії базується на оцінках вартості компаній, які за результатами дослідження «можуть впасти суттєво нижче медіанних значень». «Якщо це трапиться, так як це було у 1973, 1974, чи 2008, то падіння може бути значним» — йдеться у звіті компанії.
Згідно даних Leuthold Group, співвідношення нинішніх цін на акції з прибутками, грошовими потоками та дивідендами, все ще вище історичних середніх, навіть після 20%-го падіння. І якщо порівнювати нинішні значення зі співвідношеннями, яких було досягнуто на «дні» попередніх ведмежих ринків, то попереду на нас чекають нові випробування.
Читайте також:
Дослідження Leuthold пропонує два сценарії майбутнього: якщо моделювати нинішню ситуацію, використовуючи дані з 1957 року, то S&P 500 може впасти до рівня 2,478, це на 32% нижче від сьогоднішніх значень; порівняння з коротшим інтервалом, з 1995 року, малює трохи «оптимістичнішу» картину — ще на 11% донизу, до рівня 3,250.
Великі банки теж дають не надто оптимістичні прогнози — за версією Morgan Stanley, S&P 500 може знизитися до 3,000, але, на думку банка, це є найгіршим сценарієм.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...