За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Лідери країн ЄС узгодили нафтове ембарго проти Росії. Під заборону потрапляє 92% російського експорту до Європи. Як працюватимуть європейські нафтові санкції, чи можна обійти, скільки Росія втратить у грошах, —
Офіційні документи щодо ембарго ще не затверджені, а деталі не опубліковані, але достеменно відомо таке:
Європа — найбільший ринок збуту для російської нафти. Ембарго закриє його майже повністю.
Читайте також:
Теоретично шляхи обходу санкцій є. Але ЄC в офіційних документах, що регулюють ембарго, може спробувати перекрити ці лазівки.
Один із шляхів — змішування російської нафти з іншими сортами, наприклад, латвійською сумішшю. Наприклад, нафта з казахстанських родовищ, що експортується з російського порту Новоросійськ, може бути змішана з російською нафтою або продаватися окремо. Цей метод використала, наприклад, Shell.
Компанія змішала 49% російського дизельного палива з 51% дизеля іншого походження, надавши російській продукції статус неросійського походження. Така практика формально відповідає правилам ЄС щодо походження дизельного палива та інших нафтопродуктів.
Крім того, російська нафта може бути змішана або замаскована шляхом транспортування з судна на судно (STS), як робили, наприклад, Іран і Венесуела для обходу санкцій. Вже зафіксовані перевезення іранської нафти до російських портів у другій половині квітня, а кількість російських танкерів, які «занурюються в темряву» через відключення пристроїв стеження, різко зросла ще в березні.
Читайте також:
Лише частково. За оцінками аналітиків, Росія зможе знайти покупців в інших країнах лише на 1 млн б/д — це лише третина обсягу, що випадає через ембарго.
Стримувати зростання експорту в Азію будуть й інфраструктурні обмеження (головний трубопровід до Китаю, ВСТО, має лише 300 тисяч б/д резервних потужностей), а можливі проблеми з морськими перевезеннями стримуватимуть повернення Росії на рівні видобутку до початку війни. Якщо танкери, що належать європейським компаніям, не зможуть перевозити російську нафту, то до цього, ймовірно, доведеться залучати невеликі азіатські компанії, що спричинить собою зростання транспортних витрат.
Але й той мільйон барелів на добу, який можна буде розгорнути в Азію, продаватиметься з позамежними знижками. Біржова ціна російської нафти Urals і так низька. Як підрахував Bloomberg на основі даних російського Міненерго, у квітні — середині травня середня ціна Urals становила $73,24 — це на 32% нижче за ціну європейської Brent.
Але азіатські покупці, які розуміють уразливість Росії, хочуть купувати нафту ще дешевше — наприклад, індійські покупці на початку травня вимагали ціни нижче за $70, мотивуючи це своїми витратами на логістику та фінансове забезпечення угод, а також санкційними ризиками. Reuters писав про спотову ціну Urals нижче $70 і у Китаї.
Читайте також:
Для оцінки ефекту нафтового ембарго ЄС на експортні доходи Росії важливими є два параметри: наскільки скоротиться експорт і якими будуть знижки на російську нафту.
З підрахунків вище випливає, що безповоротні втрати російського експорту в результаті рішення ЄС становитимуть близько 2 млн б/д, а з урахуванням добровільних самосанкцій великих компаній — 3 млн б/д. Це 35−40% від усього російського нафтового експорту на початок 2022 року (8 млн б/д).
Точні цифри у грошах зараз назвати неможливо, але є декілька підрахунків.
Виручка від продажу нафти та газу — найбільше джерело доходу Росії. У 2021 році, за оцінкою платіжного балансу Банку Росії, на частку енергоносіїв припало 42% усіх надходжень від експорту ($240,7 млрд із $489,8 млрд). Частка нафтогазових доходів федерального бюджету у 2021 році, за даними Мінфіну, становила 36% (9 трлн із 25,3 трлн рублів).
Удар по російському бюджету буде пом'якшений неминучим зростанням світових цін у результаті виходу з ринку частини російської нафти. За оцінками Rystad Energy, незважаючи на різке скорочення видобутку нафти у 2022 році, податкові надходження від нафтогазової галузі в Росії у 2022 році значно збільшаться і становитимуть понад $180 млрд — на 45% і 181% більше, ніж у 2021 та 2020 роках відповідно. Але у довгостроковій перспективі питомі нафтові доходи російського бюджету у доларовому вираженні можуть скоротитися на чверть.
Нафтове ембарго змусить Європу в прискореному порядку відмовлятися від залежності від російського енергетичного експорту, що склалася десятиліттями, але це все одно буде тривалий і дорогий процес — і для ЄС, і для всього світу, — пише WSJ.
Найбідніші країни змагатимуться з багатими за нафту, а головне — за бензин і дизпаливо, в умовах інфляції, що зростає, що сягнула в Євросоюзі вже безпрецедентні 8,1% у річному вираженні. Виконавчий директор МЕА Фатіх Бірол розповів Spiegel, що чекає на дефіцити на європейському ринку моторного палива вже до середини літа. Він вважає поточну енергетичну кризу набагато серйознішою за нафтові шоки 1970-х і впевнений, що вона буде тривалішою.
Європейці оплатять відмову від російської нафти зростанням вартості життя, житла, безробіття та енергетичної бідності, оцінити яку досить точно поки що неможливо. «Зрозуміло, що санкції не можуть обійтися без наслідків для нашої економіки та цін, — сказав нещодавно міністр економіки Німеччини Роберт Хабек. — Ми, європейці, готові терпіти, аби допомогти Україні».
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...