За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Економічний розвиток дитини в сучасному світі настільки ж важливий, як уміння читати, писати, рахувати і комунікувати в суспільстві. Якщо він у дитинстві не дізнається, що таке гроші і як ними правильно розпоряджатися, то вчитиметься цьому сам уже в дорослому житті. Але така «школа» може коштувати занадто дорого.
Дослідження USAID
Правильне «фінансове виховання» та розуміння найпростіших економічних процесів може покращити цю статистику у майбутньому. Це запорука того, що дитина знатиме, як жити за коштами, а не закопається в борговій ямі, що вона зможе соціалізуватися та досягти успіху в майбутньому. Адже людині, яка постійно зазнає збитків, не має накопичень, складно буде вписатися в суспільство, стати його активним учасником, та й взагалі подбати про себе.
Тому пізнавати ази фінансової грамотності краще змалку. Тим паче, що такі знання сьогодні доступні у цікавій, невигадливій формі. Причому цікавою може бути як теорія, і практика, що дуже важливо. Адже дорослі мають надавати дитині певну фінансову свободу. Дозволяти їй самій розпоряджатися грошима, але під пильним батьківським контролем. І такі інструменти сьогодні є.
Це картка, якою дитина зможе самостійно розраховуватись у магазинах, буфетах, шкільних їдальнях та інших місцях. Більшість таких карток — лише додатковий пластик, прив'язаний до батьківського банківського рахунку, який дає доступ до грошей на ньому, але з певними обмеженнями. Хоча деякі банки випускають повноцінні дитячі картки. Вони також прив'язані до картки дорослого, але мають окремий рахунок.
Яскравим прикладом карток для дітей є
Діти з нею навчаться планувати витрати, оскільки картка дозволяє заробляти кешбек. Дитина зможе обирати 2 з 6 категорій, за якими він нараховуватиметься. Тобто на початку кожного місяця вона продумуватиме майбутні витрати по карті та обиратиме відповідні категорії кешбеку — по суті займатиметься фінансовим плануванням. Кешбек по дитячій картці доступний для виведення, починаючи з суми у 60 гривень, і заробити на ньому можна максимум 200 грн на місяць.
Дитина навчиться накопичувати гроші. Їй буде доступний сервіс накопичення «Банка», де можна налаштувати 7 різних способів поповнення накопичувального рахунку. Назву «Банки» можна змінювати залежно від мети накопичення. Наприклад, «На самокат». Тоді у дитини з'явиться стимул ще раз відмовитися від фастфуду і відкласти заощаджені гроші на мрію. Дохідність банки — 1% річних у гривні.
Батьки зі свого боку отримають зручний інструмент для фінансових взаємовідносин із дитиною. По-перше, з такою карткою їм простіше забезпечувати дитину кишеньковими грошима. Це можна зробити будь-якої миті з будь-якого місця, переказавши їх зі своєї картки. По-друге, з нею можна заохочувати дитину за хороші оцінки або за виконану роботу по дому (вимитий посуд чи прибрану кімнату). Тим чином до неї прийде розуміння того, що гроші не беруться з повітря — їх треба заробляти. По-третє, найголовніше, дорослі отримують повний контроль над витратами дитини, надаючи їй фінансову свободу. Звучить парадоксально, але це є фактом. Адже в налаштуваннях батьківського контролю є багато корисних функцій:
Заявку на відкриття картки може подати дитина або хтось із батьків зі свого телефону (вони мають бути клієнтами mono). Встановивши додаток, дитина реєструється під своїм номером телефону та надсилає одному із батьків запит на активацію картки. Після цього їй залишиться лише обрати колір картки, месенджер для спілкування зі службою підтримки та PIN-код. Все, ваша дитина — клієнт mono. Відразу після реєстрації вона зможе скористатися віртуальною карткою. За бажанням можна замовити і пластик.
За допомогою банківського мобільного додатка дитина навчиться основ банкінгу. Вона дізнається, як перевіряти баланс, як відбуваються перекази між картками, як розраховується відсоток на залишок, як поповнити мобільний, навчиться спілкуватися зі службою підтримки банку, а також почне пізнавати інші сторони повсякденних фінансів.
Тут, знову ж таки, варто згадати дитячий додаток від monobank, яким дитина користуватиметься, оформивши дитячу картку. У ньому весь перерахований функціонал реалізований зручно та інтуїтивно зрозуміло.
Програма також дозволяє будь-якої миті сформувати виписку з усіма операціями по карті за потрібний період. Так дитина зможе наочно побачити, скільки грошей до неї надійшло, коли і на що вона їх витратила. Уміння змалку вести особисту бухгалтерію сформує в неї усвідомлене ставлення до своїх фінансів.
А якщо їй раптом стане нудно, то вона зможе розважитись однією з двох мобільних ігор, вбудованих у додаток monobank. Перша називається Space Invader. Вона захована за оновленням балансу. Коли тягнете виписку донизу, вилітає ракета, і якщо ви встигнете натиснути на неї, доки вона не залишить межі екрана, починається гра. У ній треба ловити котів, ухилятися від астероїдів та коронавірусу. Друга гра називається «Кіт-сосиска». Вона відкривається за довгим натисканням на Банку. Розробники перетворили Кота на змійку, яка їсть українські банки та розбивається об
Ганна Гресь, «Фінансова грамотність для малюків». Серія з двох книг та робочого зошита з інтерактивними завданнями, де у простій, доступній формі дітей знайомлять з такими поняттями як інвестиції, бізнес, банк, благодійність.
Кіра Вермонд, «Таємне життя грошей». За допомогою яскравих ілюстрацій та прикладів ця книга дає поняття про готівкові розрахунки, інвестування та кредитування.
Рон Лібер, «Як говорити з дітьми про гроші». Книга дає поради батькам: як можна відповідати дітям на складні питання про гроші та як формувати правильне ставлення до них.
Олена Конечна, «Копійчані мандри». Казка розповідає про пригоди копієчки та розкриває різне ставлення людей до грошей, а також вчить доброті та безкорисливості.
Наталія Чуб, «Абетка бізнесу: пригоди Сережки у Країні Гномів». Книга знайомить читачів із базовими економічними поняттями через казкову історію про хвалькуватого хлопчика Сергійка. Розрахована на дітей молодшого шкільного віку.
Сергій Біденко та Ірина Золотаревич, «Як розповісти дітям про гроші». Видання містить 100 домашніх ігор та практик, які у невимушеній формі познайомлять із грошима дітей від 2 до 16 років. Із порадами та прикладами обговорення ситуативних завдань.
Бодо Шефер, «Пес на ім'я Мані, або алфавіт грошей». Казка про дружбу 12-річної дівчинки Кіри та собаки на ім'я Мані, яка знає все про гроші і вчить свою подругу засадам поводження з грошима.
Бет Коблайнер, «Як перетворити свою дитину в фінансового генія». Книга для батьків, в якій розповідається про найважливіші фінансові поняття та створення середовища, яке допоможе дорослому та дитині порозумітися в обговоренні фінансів.
Джейн Бінгем та Голлі Бейсі, «Мої гроші. Як розумно витрачати, заробляти та заощаджувати кошти». Пізнавальне видання для дітей та підлітків, яке у доступній формі, пояснює як поводитися з грошима, які є їхні види, де їх краще зберігати, як заощаджувати та розподіляти бюджет.
«Цікава фінансова грамотність» — серія мультфільмів, створена викладачами та студентами Тернопільського економічного університету:
«Уроки тітоньки Сови. Абетка грошей» — український дитячий пізнавальний мультсеріал. Його головний герой — мудра Сова, яка знайомить маленьких глядачів із різними галузями науки. «Абетка грошей» присвячена темі фінансової грамотності і включає 13 серій. У них розкриваються поняття грошей, ціни, сімейного бюджету, фінансового планування, заробітку, кредиту і
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...