За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Дефіцит валюти зберігається як на міжбанківському ринку, так і в готівковому сегменті. Проте НБУ повністю контролює ситуацію. Детально про те, що зараз відбувається на валютному ринку,
Загалом ситуація на валютному ринку залишається контрольованою. В умовах триразового скорочення операцій на міжбанківському ринку, порівнюючи із довоєнним періодом, функцію маркетмейкера на ринку виконує Нацбанк, обсяг міжнародних резервів якого станом на 1 травня 2022 року становив майже $27 млрд.
Про відсутність фундаментальних причин для неконтрольованої динаміки обмінного курсу гривні свідчить також стан поточного рахунку платіжного балансу України, який за результатами 1 кварталу 2022 року був зведений із профіцитом $2,5 млрд, тоді як за відповідний період минулого року його дефіцит становив -0,5 млрд доларів. Зниження експорту з України внаслідок воєнних дій є меншим, порівнюючи зі скороченням імпорту в Україну.
При цьому зберігають стійкість надходження з оплати праці від українців за кордоном. В свою чергу, через погіршення фінансових результатів та валютні обмеження суттєво скоротилися виплати доходів від інвестицій з України на користь нерезидентів.
Читайте також:
У готівковому сегменті валютного ринку все ще відчувається дефіцит іноземної валюти, обумовлений логістичними проблемами із постачанням готівкової іноземної валюти в Україну.
Водночас, після переходу до ринкового курсоутворення за готівковими операціями
НБУ повністю контролює ситуацію на валютному ринку.
Читайте також:
Роз’яснення НБУ щодо останніх змін до Постанови Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 показує чіткість розуміння ситуації, що складається на валютному ринку, і послідовність дій Правління НБУ.
Тезисно можна відобразити наступні позиції, що подаються в роз’ясненні НБУ:
Читайте також:
За даними НБУ, у січні-квітні 2022 року чистий збиток банківської системи становив 7,4 млрд грн (за січень-квітень 2021 року чистий прибуток банків становив 17,5 млрд грн), що призвело до негативної рентабельності капіталу банків на рівні -9,5% (рентабельність активів становила -1,1%).
Основним фактором від'ємного фінансового результату діяльності банківської системи стало формування резервів під активні операції у сумі 32,7 млрд грн за 4 місяці 2022 року. Внаслідок звуження операційної діяльності банків, їх чисті комісійні доходи у січні-квітні 2022 року скоротилися на 22%, порівнюючи з відповідним періодом минулого року, та становили 13,2 млрд грн.
Разом із тим, через збереження високого відсоткового спреду між активними та пасивними операціями, чисті відсоткові доходи банків за 4 місяці 2022 року зросли на 26% до відповідного періоду минулого року та становили 43,4 млрд грн.
Ліквідність банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) упродовж тижня залишалася на рівні понад 250 млрд грн. Основну підтримку ліквідності банків забезпечували видаткові операції з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як валютні інтервенції Національного банку забезпечували абсорбування надлишкової ліквідності.
Надлишок ліквідності банківського сектору обумовлює низький попит банків на кредити рефінансування, обсяг надання яких минулого тижня становив 1,6 млрд грн (терміном на 1 рік за ставкою 11%), та утримання ставок за операціями банків на міжбанківському ринку на рівні нижньої межі ставок за операціями постійного доступу НБУ (9%).
Спрямуванню ресурсного потенціалу банків у кредитну активність продовжує сприяти реалізація державної програми «Доступні кредити 5−7−9%», на умовах якої минулого тижня банками було видано 1 062 пільгових кредити на загальну суму 3,9 млрд грн.
Всього за час дії воєнного стану відповідно до Державної програми «Доступні кредити 5−7−9%» було видано 6 726 пільгових кредитів на 24,4 млрд грн, із яких:
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...