За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
За оцінкою Morgan Stanley, роздрібні інвестори, які розпочали свій шлях на ринку на початку 2020-го, вже втратили всі зароблені прибутки. У такій ситуації саме час згадати легендарного інвестора Джека Богла з його простими та досить нудними правилами інвестицій, дотримання яких принесе набагато більше грошей, ніж у багатьох самозваних «вовків із Волл-стріт».
Про це
На початку 70-х створив перший у світі індексний фонд (динаміка вартості фонду повністю співпадає зі змінами у значенні відповідного індексу — ред.), започаткувавши філософію інвестування в «індекс». І заснував компанію Vanguard, яка зараз є другою найбільшою інвестиційною компанією у світі, з активами понад $7 трлн.
Філософія великого Джека Богла за останні 50 років витримала багато зльотів та падінь ринку і досі залишається ефективною та прибутковою. І що не менш важливо — зрозумілою та дуже простою у застосуванні.
Єдиний її недолік — на вечірці вам не вдасться похвалитися своєю проінформованістю, розповідаючи про опціони, ф'ючерси, спреди та інші досягнення фінансової інженерії. Але в результаті грошей у вас точно побільшає.
Незважаючи на масовану пропаганду інституту фінансових радників, ринки не можуть постійно зростати. І якщо за останні 13 років, із 2009 до 2021 року (включно), американський ринок акцій демонстрував середню дохідність на рівні 14,7% на рік, а за останні 5 років, з 2017 до 2021 року — 19,7%, то не варто очікувати, що у наступній п'ятирічці це буде 25%. За минулі 100 років середня річна дохідність ринку акцій США склала 10,5%, враховуючи дивіденди.
Тому, якщо хтось пропонує вам інвестувати в довгострокові інструменти з дохідністю понад 10,5% на рік, поставте такі пропозиції під сумнів і детальний аналіз.
Висока дохідність передбачає високий ризик, і подібна комбінація вигідна лише вашому раднику, який отримує відсоток із заробленого вами прибутку. Заробіть більше, ризикнувши, і радник отримає більше, а якщо втратите, то йому все одно консультанти не компенсують чужих втрат.
Орієнтуйтесь на 10,5% — це дуже хороша дохідність, яка дозволить подвоювати капітал кожні сім років. Та й альтернатив небагато — досі світ ще не вигадав нічого прибутковішого у довгостроковій перспективі, аніж ринок акцій США. У що інвестувати?
Хороше гасло — легко сказати, але важко здійснити, адже пошук та вибір «якісного» потребують кваліфікацій та ресурсів. На жаль, статистика демонструє, що здатність роздрібних (і не тільки) інвесторів обирати з тисяч компаній «саме ті», не така вже й висока.
Тому якщо аналіз фінансової звітності, читання річних звітів та вивчення ситуації на ринках вас не збуджує, не приносить задоволення або на все це немає часу — є альтернатива.
Читайте також:
«Якщо ви купуєте індекс (інвестуєте в індексний фонд — ред.) американського ринку акцій, ви зростатимете разом з Америкою», — сказав Богл.
Не вірите в Америку, купуйте глобальний індексний фонд, більше подобається Європа чи Китай — ваша воля. Сучасний фінансовий світ пропонує тисячі інвестиційних фондів, прив'язаних до різних індексів, на будь-який смак.
Замість того, щоб робити ставку на одну або декілька компаній, які ви, як правило, купуєте за чиєюсь порадою, часто навіть не знаючи, чим саме ці компанії займаються і в чому полягає їх стратегія та бізнес-модель, інвестуйте гроші в «кошик» компаній, знижуючи ризик завдяки диверсифікації.
Бездіяльність — король.
Звучить трохи суперечливо, але це найчистіша правда. Чим менше активності — тим більше грошей у вас залишиться. Адже за кожну угоду потрібно платити, і чим частіше ви купуєте та продаєте, тим більше заробить ваш брокер, а не ви. Тож купіть і тримайте.
За середньої очікуваної дохідності ринку в 10,5%, якщо ви почнете у 20 років і у вас буде можливість щорічно інвестувати $1200 (відкладаючи, наприклад, $100 на місяць), то до 50-річного ювілею на вашому рахунку буде майже $240 тис. А якщо продовжите так робити до 65 років, коли вже йдуть на пенсію, то матимете більше мільйона.
Навіть якщо ваші
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...