За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Під час війни Україна впритул наблизилася до небезпечного рівня боргового навантаження. Що робити, щоб не залишитись у борговій ямі назавжди, на своїй сторінці у фейсбуці
Колись борець з кредитною заборгованістю країн, що розвиваються, Ерік Туссен виділив декілька ознак боргу, який кредитори зобов'язані списати бідній країні:
Надалі ці принципи активно використовувалися провідними світовими вченими з питань боргової політики: Кеннетом Рогоффом та Кармен Рейнхарт.
Прецедент подібної аргументації є і в Україні: ми не віддаємо $3 млрд «боргу Януковича», вважаючи цю
Читайте також:
Наразі ми маємо можливість застосування пункту 4 для проведення реструктуризації держборгу України — він очевидно «нестабільний», тобто відволікає кошти держави від першочергових завдань: оборона, економіка, соціальна система.
Але є й інші причини.
На початок війни валютний еквівалент держборгу України становив приблизно $90 млрд.
За ВВП на рівні 200 млрд на кінець 2021 року отримуємо показник відношення «борг до ВВП» на рівні менше 50%. А критичним вважається рівень понад 60% (маастрихтські критерії євроінтеграції).
А тепер уявімо, що у 2022 році наш ВВП впаде до рівня $90−100 млрд, що цілком реально. Отримуємо співвідношення боргу до ВВП на рівні 100%!!! Це показник країни-банкрута.
Так, у таких країнах як Японія або США цей показник вищий. Але вони позичають у своїх національних
Але ж борговий маховик не зупиняється.
Значна частина зовнішньої ліквідності надходить в Україну у вигляді нових боргів.
До кінця року у формі кредитів та євробондів із нульовим купоном може бути залучено додатково ще 30−40 млрд. Тобто сумарний держборг збільшиться до $110−120 млрд і становитиме 120−130% ВВП!!!
Що це означає простими словами?
Україна НАЗАВЖДИ потрапить до боргової ями і НІКОЛИ не зможе зняти кредитний зашморг. Такий рівень заборгованості в іноземній валюті — однозначне зло.
Чому так категорично?
Маастрихтський критерій у 60% розрахований дуже просто: виходячи з двох базових індикаторів. Це — дефіцит бюджету не більше 3% і темпи зростання — понад 5% на рік (3/5×100 = 60%).
Очевидно, що в умовах війни дефіцит бюджету у нас буде значно більшим за 3%. А про темпи зростання і мріяти не доводиться — буде падіння.
Тож, за умов падіння, коли темпи ВВП від'ємні — навіть
Хтось може сказати, що нам усе спишуть напередодні вступу, але ми маємо чудово розуміти, що якщо ситуація складеться подібним чином і держборг досягне такої критичної позначки, рівень суб'єктності та суверенності країни суттєво знизиться. Так само, як і ймовірність зовнішньополітичного успіху.
Читайте також:
Насамперед реструктуризація боргу (зовнішнього та внутрішнього) на наступних принципах:
Це дозволить знизити рівень держборгу до 45 млрд або 40−45% ВВП, тобто до відносно безпечного рівня.
Крім того, в критерій 60% вміщується ще $15−20 млрд нових кредитів, які Україна повинна буде залучити до кінця року для фінансування бюджетного дефіциту.
У результаті до кінця року ми підійдемо з розміром держборгу на рівні до $60 млрд, маастрихтським критерієм у 60% та зниженим навантаженням на бюджет із обслуговування боргу (виплата відсотків). Але для цього потрібна реструктуризація боргу.
А тепер, хто винен, що подібне досі не сталося? Колосальне лобі фінансових спекулянтів у коридорах влади. Фінансові мародери.
Простий приклад: єврооблігації України з погашенням у вересні 2022 року котируються за 50% від номіналу та можуть принести покупцеві дохідність до 250% річних!
Уявляєте, який куш для тих, хто зараз задешево скуповує українські борги!
І якою є ціна інсайдерської інформації про те, чи буде погашення! І якою є ціна ухвалення рішення про реструктуризацію як для держави, так і для приватних інвестфондів!
Показник дохідності у 250% — це ще й гарна ілюстрація на тему про те, чи повинна Україна погашати «борги до останнього українця» для збереження свого реноме як позичальника.
Рівень ризику зараз нівелює будь-яке реноме. І такі значні фінансові жертви лише гріють чиюсь кишеню, а не створюють наш престиж як позичальника.
Загалом тут потрібне політичне рішення перших осіб країни.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...