За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Мільйони українців війна змусила залишити домівки. Важко, безумовно, усім. Але одна справа, коли це власне житло, і зовсім інша — коли за нього ще потрібно сплачувати
Після кризи 2008 року іпотечне кредитування в Україні не змогло відновитися до докризових обсягів. Навіть попри активізацію гривневого іпотечного кредитування у 2021 році, його загальний обсяг (у перерахунку на гривню) був майже вчетверо нижчим, ніж до початку валютної кризи (девальвації гривні).
Працюючими гривневими іпотечними кредитами в Україні, навіть якщо вважати співпозичальниками членів сім'ї основного позичальника, охоплено менше 0,2% населення віком від 15 років і старше, тоді як у країнах Центральної та Східної Європи цей показник становить від 15% до 20%.
Однак в абсолютних цифрах кількість людей, що платять іпотеку, є чималою. Так, за даними
За трагічним збігом обставин у трійці лідерів за кількістю оформлених іпотек опинилися одні з найбільш постраждалих у війні регіонів: Київ та Київська область — 4,4 тис. договорів на суму 4,8 млрд грн, а також Харківська область з 1,1 тис. договорів на 739 млн грн.
За прикидками експертів, у найкращому випадку далі обслуговувати свою іпотеку зможуть не більше 10% позичальників, що залучили кредит під заставу нерухомості.
Вже у перші дні війни чимало українських банків пішли назустріч клієнтам і запровадили кредитні канікули — спочатку до кінця березня, потім до літа.
Позичальникам дали можливість протягом 3-х місяців не вносити обов'язковий мінімальний платіж за іпотекою. За цей час банки обіцяли не нараховувати відсотки за користування кредитом і не штрафувати за прострочені платежі.
У банках говорять, що кредитні канікули розпочинаються автоматично, для їх запровадження окремо звертатись до фінустанов не потрібно. Але, звичайно, фінустанови не проти, якщо клієнт продовжує обслуговувати кредит і далі.
«На сьогодні канікулами за відсотками скористалися всі клієнти банку, а за тілом кредиту — майже половина. Однак є й такі клієнти, що погашають кредит за графіком, ба більше, є навіть ті, хто достроково закриває заборгованість повністю», — каже Віталій Годун, начальник управління розвитку продуктів роздробу
Водночас банкіри наголошують, що кредитні канікули не зменшують суму боргу і цей борг не пробачають. Це лише тимчасове відстрочення у зв’язку з воєнним станом.
«Тому ми рекомендуємо клієнтам, у яких є фінансова можливість, вносити платежі за кредитами. Це значно зменшить фінансове навантаження на них у майбутньому», — зауважують в пресслужбі
Читайте також:
Ініціатива банків впровадити кредитні канікули отримала загальне схвалення. Однак таке рішення було радше правом фінустанови, а не зобов’язанням. Тому відразу було очевидним, що проблему кредитів, тим паче іпотечних, в умовах війни потрібно вирішувати централізовано, на законодавчому рівні.
Відтак було розроблено і схвалено спеціальний антикризовий
Документ встановлює наступні правила:
Інакше кажучи, людина може продовжувати сплачувати за кредитом, але якщо у неї немає такої можливості, штрафувати, забрати житло і вигнати її на вулицю ніхто не має права.
Читайте також:
14 квітня Нацбанк звернувся до фінустанов, оприлюднивши
«Наслідком недотримання таких вимог може бути застосування відповідних заходів впливу з боку регулятора», —
У листі Нацбанк також нагадав ключові положення закону № 2120, зокрема про те, що під час воєнного стану й упродовж 30 днів після його скасування споживачі не нестимуть відповідальності за протермінування кредитних зобов’язань.
Це значить, що дата закінчення кредитних канікул, яку зараз вказують більшість банків — 31 травня чи 1 червня, — не є остаточною. Підтримка позичальників може тривати й довше.
Наразі ж банки налаштовані оптимістично і не поспішають вносити зміни в умови кредитних канікул.
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...