За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Незважаючи на видимість зміцнення рубля, російська економіка наближається до катастрофи. Нафтові доходи можуть впасти, а банки вже зараз фіксують величезні збитки.
Що відбувалося в РФ минулого тижня і до чого це призведе,
«Офіційний»
Валютний ринок Росії після обмежень, запроваджених 3 березня, є обмеженим майданчиком торгів, де торговці валюти-експортери повинні продавати 80% власної грошової виручки, а імпортери — або не допущені до ринку, або адміністративно обмежені в покупці. Нерезиденти — взагалі тотально позбавлені можливості
У понеділок ЦБР вирішив послабити низку цих обмежень. Було оголошено, що «обов'язковий продаж» валюти експортерами (раніше 100%, потім 90%, зараз 80% експортної виручки) і надалі поступово знижуватиметься. Населенню дозволено продавати понад $10 тис. в рамках купівлі готівкової ВКВ, купленої банками, починаючи з 3 березня, та здійснювати низку платежів за імпортні товари та послуги. Як і очікувалося, на курсі рубля це суттєво не позначилося.
Минулого тижня ЦБР, який з початку війни засекретив ключову статистику щодо фінансово-банківського сектору, оприлюднив цифру відтоку капіталу з РФ за лютий-березень у розмірі $50 млрд.
Згідно з опублікованою у понеділок оцінкою ЦБ РФ, відтік капіталу в першому кварталі 2022 року склав $64,2 млрд. Два місяці тому публікувалася оцінка відтоку капіталу в січні — $12,8 млрд, оцінка за січень-лютий не публікувалася.
ЦБ в оновленому у лютому базовому сценарії свого прогнозу на 2022 рік оцінював відтік капіталу в поточному році в розмірі $75 млрд.
Нагадаємо також, що з $604 млрд золотовалютних резервів РФ $315 млрд заморожені ще на початку війни на доларових рахунках. Приблизно $150 млрд становить монетарне золото, яке РФ у березні неодноразово намагалася продати на зовнішніх ринках, і близько $150 млрд ЗВР, ймовірно, розміщено в юанях та інших валютах. Що й становить єдину ліквідну (за умов санкцій) частину золотовалютних резервів ЦБР. Із ліквідної частини Банк Росії витратив близько $40 млрд у березні на інтервенції з підтримки курсу рубля, що штучно зміцнився.
У Росії зберігається подвійний курс. Згідно зі свідченням численних учасників ринку, підприємств-експортерів, які продають 80% валютної виручки за офіційним курсом у 83 RUB/USD, потім купують
Котирування комерційного продажу доларів для фізичних осіб у банках не змінилися: 100−110 рублів за долар.
Читайте також:
Міжбанківський валютний ринок впав в обсягах із початку війни та запровадження обмеження з $200 млрд до $2 млрд на торговий день. З урахуванням того, що $0,8-$1,0 млрд на день становить лише експортний виторг енергетичних монополій, для решти експортерів країни доступ до валюти знизився майже у 20 разів. Інакше кажучи, лише 5% постачальників імпорту можуть купити необхідну валюту для закупівлі товарів, обладнання та комплектуючих. Після лібералізації ринку у понеділок обсяг торгів все ще не досягає 5% довоєнного рівня.
Головною новиною минулого тижня стало запровадження американських санкцій проти
Цим банкам заборонено проводити валютні операції, їх кореспондентські рахунки у доларах та євро заморожені, що ставить їх на межу банкрутства. Згідно з довоєнною статистикою ЦБР, втрата росіянами валютних депозитів в одному тільки Сбербанку може перевищити 100 млрд. дол.
Нагадаємо, що згідно з опублікованим минулого тижня прогнозом Центробанку, збиток банківської системи РФ складе у 2022 році від 3,5 до 5,8 трлн рублів, а ще 2 трлн рублів кредитні організації можуть втратити на негативній переоцінці акцій та облігацій, що впали на Московській біржі після початку війни.
Підсумковий збиток банків може перевищити $130 млрд (за курсом до початку війни) або, як зазначають російські аналітики, перевищить два річні оборонні бюджети країни (3,6 трлн рублів), шість річних бюджетів усієї системи вищої освіти (1,26 трлн), і за один рік «знищить» весь прибуток, накопичений сектором за останні п'ять років.
Читайте також:
Також минулого тижня стало відомо про блокування додатків санкційних банків Apple Pay і Google Play.
Згідно з оприлюдненою урядом РФ статистикою, у лютому валютні надходження від експорту нафти та газу впали на 29%, а в березні — ще на 48%.
Нагадаємо, що експорт нафти та газу трубопровідним транспортом є на сьогодні основним стрижнем платіжного балансу. За рахунок нафтового мита формується 38% доходів федерального бюджету.
80% нафти експортується РФ до ЄС трубопроводом. Як повідомлялося раніше, американські аналітики вважають цілком можливим «повністю замістити» частку нафти РФ на ринку ЄС вже до літа 2022 року.
1. Різке зниження цін на нафту через спалах коронавірусу в Китаї та викиди на ринок стратегічних запасів США здатне стиснути торговий баланс РФ до від'ємного, а бюджет позбавити третини доходів.
2. Дефолт PФ офіційно буде оголошено 4 травня, після чого почнеться каскадний арешт майна Росії за кордоном і блокування валютних рахунків суб'єктів РФ, які могли оплачувати досі хоч якісь імпортні комплектуючі для імпортозалежних російських виробництв.
3. Валютний та банківський ринок РФ за останні два тижні «заспокоїлися» та стабілізувалися. Але накопичені проблеми, зокрема збитки, що змушують вже влітку майже до повної конфіскації вкладів населення у банках (у санкційних банках валютні
Читайте також:
Одним із можливих типів реакції на це з боку ЦБ може бути націоналізація всіх комерційних банків. І оскільки валютний ринок повернувся, по суті, до часів СРСР із безліччю обмінних курсів, так і банківська система може бути представлена двома держбанками: Зовнішекономбанком — для операцій з валютою та Сбербанком — для роботи з вкладами населення.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...