За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Світ шокований масовими вбивствами у Бучі та готується до запровадження нових санкцій проти Росії. Найболючішим для агресора буде удар по енергетичному секторові. Про перспективи нового санкційного пакету та ситуацію у світовій економіці
Заголовки західної преси вчора: «Гірше, ніж ІДІЛ», «Геноцид», «Путін відповість за військові злочини», «Жах у Бучі», «Нові санкції за військові злочини», «Різня невинних».
За 2019−21 роки чисельність населення РФ скоротилася на 1,223 млн осіб. Депопуляція РФ продовжується.
Нові авто у РФ подорожчали у березні на 40%. А елітні авто — на 60%. Ось у кого все гаразд.
S&P Global: Запаси готової продукції в Росії швидко скорочуються.
Найближчими днями Латвія, Литва, Естонія, Польща закриють кордони з РФ. Цікаво, як тепер житиме Калінінградська область.
ВЦВГД: 88% росіян не хотіли б переїжджати на ПМП за кордон. Українці теж не хотіли б, але змушені, рятуючись від російських бомбардувань та «визволителів».
Глазьєв, міністр ЄАЕС із інтеграції: Росія та її найближчі партнери повинні випустити банківську картку, яка об'єднає платіжні системи країн БРІКС: китайську UnionPay, бразильську ELO, індійську RuPay та російську «Мир».
Путін не вгамовується. Дав доручення зробити держпрограму щодо створення нових, нетрадиційних видів зброї: спрямованої енергії, кінетичної зброї, роботизованих комплексів. Мабуть, грошей зайвих багато або, як зазвичай, руки сверблять повоювати.
Натомість у ветеринарних клініках РФ розпочався дефіцит препаратів для анестезії.
За виконання антиросійських санкцій у Росії загрожуватиме до 10 років колонії.
Airbnb заборонив громадянам РФ та Білорусі броню на своєму сервісі.
Bloomberg: експорт енергоносіїв у 2022 році може принести Росії на третину більше, ніж рік тому: $321 млрд проти $244 млрд.
Щоправда, на інших фронтах можливе падіння експорту. Натомість й імпорт дуже сильно впаде — до 50% від звичайної величини.
Читайте також:
У результаті прогнозується значний профіцит платіжного балансу Росії — $200−240 млрд. за підсумками року (оцінка IIF та Goldman Sachs). За довоєнні січень-лютий профіцит платіжного балансу вже склав $39 млрд (за весь 2021 рік — $122 млрд).
Тобто без санкцій проти енергоносіїв у Росії, як і раніше, буде багато
Ембарго проти газу навряд чи буде введене, а ось проти нафти — цілком можливо. Тому профіцит платіжного балансу РФ хоч і збережеться, але, найімовірніше, перебуватиме у коридорі $100−200 млрд.
У 2021 році вартість експортної нафти з РФ склала $110 млрд (із них третина до КНР та понад половини до Європи). Станом на 1 квітня 2022 року ціни на нафту сорту Urals були на 40% вищими, ніж роком раніше, навіть при дисконті 20% від сорту Brent. Підсумковий дисконт на Urals може сягнути 50%. Що було свого часу з іранською нафтою.
Прем'єр-міністр: держбюджет щодня втрачає $68 млн, а інфраструктура — $4,25 млрд.
ЄС виділить країнам, що приймають біженців, $17 млрд.
Мінфін України розглядає можливість випуску єврооблігацій на оборонні потреби. Діаспор може купити.
В Україні ухвалили закон про націоналізацію майна росіян. Майно можуть націоналізувати у будь-якої фізичної чи юридичної особи, яка публічно заперечує війну Росії проти України, або підтримує російську сторону.
Вилучити майно дозволяється також у компаній та громадян, які не зупинили або не припинили свою економічну діяльність на території Росії під час воєнного стану в Україні. Все майно, яке буде націоналізовано, спрямують «на майбутню репарацію на користь України, яка зазнала агресії з боку Російської Федерації».
Сьогодні відбудеться засідання Ради безпеки ООН на запит РФ і на запит України. Привід один — Буча.
Вже підтверджено щонайменше 300 убитих та закатованих у Бучі. Кількість жертв у Макарові та Бородянці може бути ще вищою, ніж у Бучі. А в Маріуполі — набагато вищою. Рашизм має бути засуджений на глобальному рівні, як свого часу нацизм.
Карла дель Понте, колишній прокурор міжнародних кримінальних трибуналів ООН за Югославією та Руандою: необхідно видати міжнародний ордер на арешт Путіна. На її думку, розслідування в Україні буде простішим, оскільки країна сама попросила провести слідство.
Польща приєднується до Великої Британії: жодних договорів із Путіним. І це правильне рішення. З терористами не домовляються — їх знищують.
У Франції незабаром президентські вибори і там очікується боротьба у два тури між Макроном та Ле Пен.
Ле Пен — націоналістка. Вона хоче побудувати «Францію для французів», де корінні французи матимуть перевагу над іншими мешканцями країни. Також Ле Пен проросійська. Свого часу вона брала гроші у Кремля на свої вибори. А може й зараз бере.
Тобто для України кориснішою буде перемога Макрона. Хоча він і показав себе не дуже послідовним щодо санкцій проти Росії.
Інфляція у Туреччині 61% — рекорд за 20 років. Але це очікувалося економістами. Причина у дуже м'якій монетарній політиці, що наклалася на стрибок на світовому сировинному ринку. Пік інфляції Goldman Sachs очікує у травні-червні — 67%.
В Угорщині вчетверте поспіль з великим відривом виграла партія прем'єр-міністра Віктора Орбана. Тобто угорцям подобається незалежна позиція Орбана щодо ЄС та Заходу. Орбан звинуватив Зеленського у тому, що він заважав його перемозі.
Читайте також:
У Сербії на президентських виборах переміг чинний голова держави Олександр Вучич. Більшість місць у парламенті отримала очолювана ним Сербська прогресивна партія.
І Угорщина, і Сербія є стабільною європейською п'ятою колоною, яка підіграє Росії. Угорцям та сербам така позиція своїх політиків подобається.
Німеччина: ембарго на постачання газу більше зашкодить ЄС, аніж РФ. Можливо, хоч ембарго на російські нафтопродукти буде?
Киргизія націоналізувала золотоносне родовище «Кумтор». Раніше його майже 30 років розробляла канадська Centerra Gold. Акції компанії є стабільними.
WSJ: німецький концерн Henkel продовжує працювати у Росії. Нагадаю, компанія працювала й у нацистській Німеччині. Їм не звикати. До речі, в ті часи вони не гидували використовувати працю ув'язнених, як і багато німецьких компаній.
Bloomberg: 48% інвесторів очікують на рецесію у 2023 році. І лише 15% — у 2022 році.
Citibank: через негативну реальну дохідність інвесторам вигідніші акції, а не кеш та облігації, незважаючи на погіршення фундаментальних показників бізнесу.
Exxon підвищила прогнози щодо прибутку. Зростання цін на нафту перекрило збитки від хімічного бізнесу та витрат, пов'язаних із виходом із Росії. Акції не реагують, мабуть, це вже було в ціні.
Нова профспілка Amazon знову «масажує» компанію. На Amazon працює 1,5 млн осіб. і підвищення зарплат або інших виплат на їхню користь дуже відчутно позначається на прибутку компанії.
Саудівська Аравія з травня підвищує відпускні ціни на нафту для Азії, ЄС та США.
Starbucks припиняє програму байбеку. Акція — мінус 4%.
Wells Fargo знизив цільові ціни на акції JP Morgan та Morgan Stanley на 10 та 17% відповідно. Банки звітують у першій хвилі. Тому сигнал від Wells Fargo є небезпечним сигналом для широкого ринку акцій.
До речі, проти Morgan Stanley та інших інвестбанків висунуто звинувачення у фронт-раннінгу — через ці банки продавалися великі блоки різних акцій. Продаж великих блоків знижує ціну акцій і тому інформація про такі продажі дуже цінна — продати свої акції (або взяті в кредит), а потім уже продавати великий блок — це і називається фронт-раннінг.
Аналогічно відбувається із покупкою великих блоків. Щоправда, зазвичай великі гравці поступово накопичують акції, а продають їх великими блоками.
Читайте також:
ROKU продовжила угоду з Amazon. Акція злетіла на 5%.
Carnival Cruise Line заявила, що минулий тиждень (28 березня — 3 квітня) був найуспішнішим в історії бронювань. Американці поспішають повернутися до звичайного способу життя. Акції компанії все ще тупцюють унизу — перед коронакризою вони коштували $50, на дні їхня ціна падала до $8, а зараз вони коштують близько $20.
Інвесткомпанія Loop Capital знизила рейтинг акцій Crocs до «тримати». Цільова ціна знижена зі $150 до $80.
Маск купив 9,2% Twitter. Його частка зараз у 4 рази більша, ніж у засновника Джека Дорсі. Акції злетіли на 27%. При цьому фінансові показники компанії не змінилися. Ринок дуже емоційно реагує на новини, пов'язані з Ілоном Маском. Він став головною зіркою ринку.
Днями чекаємо на публікацію оновленого макроекономічного прогнозу від МВФ. У ньому, напевно, буде погіршення прогнозів щодо світової економіки. Ну, а поки що Світовий банк знизив прогноз економіки Китаю і загалом Азії. У Китаї очікується зростання ВВП на 5% проти раніше очікуваних 5,4%. Але на кризу експерти СБ не чекають. Втім, вони не спрогнозували жодної попередньої кризи.
Голова JP Morgan у щорічному посланні акціонерам попередив про ризики для економіки США. З одного боку, американська економіка залишається сильною завдяки великій кількості робочих місць та зростанню заробітної плати. Споживачі все ще витрачають гроші, виділені урядом у 2020 та 2021 роках. І частину цих грошей отримує малий бізнес.
Але з іншого боку:
Сам банк JP Morgan може довгостроково втратити $1 млрд через війну РФ в Україні.
У середу будуть опубліковані «хвилинки ФРС». Інвестори з тривогою очікують на публікацію планів зі скорочення балансу ФРС. Динаміка облікової ставки більш-менш зрозуміла — очікується тричі поспіль підвищення ставок на 0,5% і досить швидкий вихід до 2% річних із подальшим плавним підвищенням ставки ФРС.
Але позиція ФРС щодо питання скорочення балансу поки що невідома. І насамперед удар може припасти на держоблігації, адже ФРС виступить у ролі їхнього продавця. Оскільки ФРС переважно володіє короткостроковими облігаціями, то інвестори поспішають скидати саме ці папери. Що й призвело до інверсії дохідності між 10- та 2-річними держоблігаціями США.
Читайте також:
Ну, а зростання дохідності держоблігацій, зі свого боку, може зупинити поточне зростання ринку акцій. Зараз визначається, зростання, що відбулося, — це зростання «дохлої кішки» і ми вже знаходимося у ведмежому тренді, або ж бичачий ринок все ще триває і купувати навіть технологічні акції не страшно.
Зазначу, що ринок зріс переважно в технологіях і на зростанні обсяги торгів падають. Тобто ознак «дохлої кішки» більше, ніж здорового зростання.
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...