За відсутності суттєвих шоків Мінфін знижуватиме ставки за ОВДП
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Цілеспрямоване знищення ворогом наших нафтобаз і НПЗ загострило проблеми з пальним. Чи дорожчатиме воно, і як швидко вирішити проблему дефіциту ПММ,
Через ракетну атаку зупинився Кременчуцький НПЗ «Укртатнафта». Несподівано? — Ні.
З першого дня війни було зрозуміло, що це рано чи пізно станеться. Чи хтось сподівався, що ворог б'є по периферійних нафтобазах й не побачить колись один із найпотужніших НПЗ у Європі та СНД?
Зупинка заводу була неминучою ще й через брак сировини: дві третини постачалось морем, яке наразі відрізане. Тому давайте подякуємо героїчному колективу «Укртатнафти» за їх роботу протягом 38 днів спротиву.
Що далі?
Ситуація складна, але не безвихідна. Головне — не чекати, а переходити до плану Б. А саме — нарощувати імпорт через західний кордон. Це складно, але реально.
Почну з кінця — треба тимчасово відмовитись від держрегулювання цін на АЗС. Воно працює, коли ринок насичений пальним. Зараз ми ще маємо контрольований дефіцит, який у квітні посилюватиметься через зростання попиту, зокрема на посівну. А також через втрату виробника та десятка нафтобаз.
Що зараз відбувається? Дизпальне в гурті 38−44 грн/л, а регульована ціна на заправках — 37,42 грн/л. Причина — дефіцит. Як працювати невеликим мережам АЗС?
Імпортне пальне зараз контрактують переважно великі мережеві компанії, які навіть зі своїми можливостями та досвідом через раз потрапляють під «урядові» ціни. Але у будь-якому разі вони все не закриють.
Читайте також:
Вже є й «приходи» невеликих операторів, але собівартість дозволяє торгувати лише у західних областях. В решті регіонів через витратну логістику це буде мінус.
Вільне ціноутворення дозволить зняти з постачальників хоча б комерційний ризик. Як варіант, можна зафіксувати поточну регульовану націнку 4,5 та 5 грн/л бензину та ДП відповідно, але не до регульованої собівартості, як зараз, а до фактичної, яку нескладно встановити за документами.
Це дозволить навіть невеликим гравцям почати самостійно імпортувати й працювати кожному на своєму маленькому «фронті». Продавати аграріям, запускати станції, платити зарплатню та податки. Я вже порівнював їх із волонтерами — ці теж знайдуть хоч чорта лисого! Але самі вони є локомотивом майже всіх позитивних перетворень!
Читайте також:
Не думаю. Як би хто там не казав, але в Україні є ринок, є сотні гравців, які хочуть й можуть працювати. (Цим, до речі, ми відрізняємось від монополізованого російського ринку). Якщо хтось сильно контрастуватиме, матиме справу з місцевими адміністраціями та із загостреним відчуттям справедливості у громадян. Навряд чи хтось захоче ризикувати.
За місяць — півтора ринок встане на нові рейки, прорубає нові маршрути й можна буде повертатися до держрегулювання, якщо воно ще буде потрібно.
Рішення про дерегуляцію непросте. Але хіба сьогодні є прості рішення?
Читайте також:
Про пошук грошей на війну, повернення 30 тис. грн військовим, реформу податкової, дохідність ОВДП та фінансове майбутнє...
Війна спровокувала серйозний відтік готівкової валюти та дорогоцінних металів із нашої країни. У 2022 році люди...
Цього року український стартап Kolibrio залучив від групи міжнародних інвесторів $2 млн. Компанія працює над...
Через низку об'єктивних економічних, політичних та військових причин цей тиждень на валютному ринку буде вельми...